Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
DÜNYA HABERLERİ

Çoğu liseli Rus üniversiteden vazgeçti

Dünyada en fazla üniversite mezunu bulunan ülkelerden biri olan Rusya'da, halkın yüksek öğrenime verdiği önem giderek azalıyor. Superjob insan kaynakları şirketinin anketine katılan Rusya vatandaşlarının sadece yüzde 47'si çocuklarının liseden sonra üniversiteye gitmeyi planladıklarını söyledi. 2010 yılında bu oran yüzde 80 idi. 

İzvestiya gazetesinin aktardığı araştırma sonuçlarına göre, çocuklarının liseyi bitirdikten sonra kısa yoldan hayata atılmayı, eğitimine meslek yüksek okulunda devam etmeyi düşündüklerini söyleyenlerin oranı son 9 yılda yüzde 8'den yüzde 25'e yükseldi. 

Anket katılımcılarının yüzde 19'u çocuklarının lise sonrası eğitimiyle ilgili henüz karar vermediklerini söyledi.

Yüzde 1'lik bir kesim ise çocuklarının liseden sonra yüksek öğrenim görmeden iş hayatına atılmayı planladıklarını belirtti. 

Öte yandan Rusya Kamuoyu Araştırmaları Merkezinin (VTsİOM) Nisan ayında yaptığı anket, Rusya'da yüksek eğitim sahibi kişilerin yüzde 47'sinin eğitimini aldığı mesleği yapmadığını ortaya koymuştu.

19.6.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi