Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

Rusya'da en çok kalkınan bölgeler

Rusya’da sosyal ve ekonomik kalkınma düzeyi en yüksek olan bölgeler belirlendi. Ria Novosti ajansının araştırmasında, Moskova, St.Petersburg, Hantı-Mansiysk Özerk Bölgesi ve Tataristan en kalkınmış idari birimler olarak gösterildi. Listenin en sonunda ise Kuzey Kafkasya ve Uzak Doğu bölgeleri yer alıyor. 

Araştırmada Rusya’nın farklı bölgelerinin ekonomik verileri, bütçe göstergeleri ve sosyal kalkınma düzeyleri göz önünde bulunduruldu.

Rusya’nın farklı bölgelerinin sosyal ve ekonomik kalkınma puanlarının ortalaması 2017 yılında 39,4 iken geçen sene bu rakam 41,6’ye yükseldi. Puanı 50’nin üzerinde olan bölgelerin sayısı aynı dönemde 20’den 22’ye çıktı.

Listenin ilk sırasında, puanları 80’nin üzerinde olan Moskova ve St.Petersburg yer aldı. Hantı-Mansiysk Özerk Bölgesi, Moskova ili (oblast) ve Tataristan Cumhuriyeti’nin puanları da 75’in üzerinde kaydedildi. 

Araştırma raporunda, “Lider bölgelerin puanına bakıldığında, bu bölgelerin orta vadede de büyük ihtimalle bu pozisyonlarını koruyacakları görülüyor. İlk beşte yer alan bölgeler için bu geçerli” denildi. 

Rapora göre, Rusya’da geçen sene sosyal ve ekonomik kalkınma düzeyi en fazla artan bölgeler ise Hantı-Mansiysk ve Tümen oldu. 

Puanını ortalamanın üzerinde artıran diğer bölgeler ise Yamalo-Nenetskiy, Leningrad ili, Orenburg ve Kemerovo.

4.6.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi