Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya'da sağlıklı beslenme trendi yükselişte: İşte şaşırtan veriler

Rusya'da halk, alım gücünün düşmesine rağmen artık "sağlıklı beslenme"ye daha fazla önem veriyor.  Marketlerden gelen son veriler bu yönde. Özellikle Moskova'da artık hemen her caddede açılmaya başlayan en başarılı yerli "sağlıklı gıda ürünleri" market zinciri projesi Vkusvill'in yükselişi de buna iyi bir örnek. Sağlıklı beslenme ürünleri satışları Nisan ayında yüzde 13 artarken alkollü içecek satışları yüzde 8 geriledi. 

İzvestiya gazetesinin mali veri operatörü Takskom'a dayandırdığı haberde, satışları en çok artan sağlıklı beslenme ürünleri arasında sebze, meyve, diyet et, lifli-kepekli bisküvi ve müsli sayılıyor.

Habere göre, Nisan ayında sebze satışları, yüzde 5'lik fiyat artışına rağmen yüzde 11 yükseldi. Meyve fiyatları da yüzde 6 artarken, satışlardaki yükselme yüzde 9 olarak kayda geçti.

Fiyatı artmasına rağmen satışları da artan bir diğer ürün tavuk eti oldu. Satışlardaki artış oranı yüzde 13.

Hindi eti satışları da yüzde 9 arttı.

Kepekli ürün ve müsli satışlarındaki artış oranları ise yüzde 5 ile 13 arasında.

Takskom verileri, sağlıklı yaşam trendinde Moskova başta olmak üzere, nüfusu 1 milyonun üstündeki büyük şehirlerin başı çektiğine işaret ediyor.

Ancak verilerin işaret ettiği bir diğer ilginç nokta, alkol satışları düşerken şeker satışlarının artıyor olması. Analistler bu durumu 1984-1987 arasındaki alkol karşıtı kampanya dönemine benzetiyor. Sovyetler Birliği'nde devletin alkole karşı açık bir tutum alması ülkede ev yapımı içki tüketimini arttırmıştı. Şeker ise ev yapımı içkilerin önemli bir bileşeni.

Rusya Sağlık Bakanlığı kalp ve damar hastalıkları nedeniyle 2016 yılında ülkenin uğradığı ekonomik zararın 2,7 trilyon ruble civarında olduğunu açıklamıştı. Bu miktar o yıl Rusya'nın GSMH'sinin yüzde 3,2'sine karşılık geliyordu.

15/5/2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi