Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама
Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
GÜNDEM

'ABD'den Kiev'e ilk kez 150 km menzilli füze' iddiası

ÖNEMLİ GELİŞMELER//  1 Şubat Çarşamba, Rusya'nın Ukrayna'daki askeri operasyonunun 343. günü
 
13.02: Peskov, Başkan Putin ile ABD Başkanı Biden arasında müzakere planı olmadığını, Rusya için artık asıl amacın askeri özel oğerasyonun hedeflerine ulaşmak olduğunu söyledi.
 
13.01: Kremlin Sözcüsü Peskov, "İstihbarat dahil tüm NATO askeri altyapısı 7/24 Rusya'ya karşı çalışıyor. Rusya, NATO'nun bu politikasının yarattığı düşmanca koşulları görmezden gelemez" dedi.
 
12.54: Rusya Federal Güvenlik Servisi FSB, Sverdlovsk bölgesindeki bir demiryolundaki elektrik panellerini ateşe verdiklerini saptadığı üç Rus'u gözaltına aldı. Yapılan açıklamada, "sanıkların parasal bir ödül için Ukraynalı neo-Nazilerin talimatıyla terör saldırısı hazırlığında oldukları" bildirildi. Sanıklar hakkında müebbet hapis cezası istenebileceği bildirildi. (Lenta)
 
12.53: CNN'in haberine göre, ABD yönetimi müttefik ülkelerin Ukrayna'ya F-16 savaş uçakları tedarik etme kararı almaları durumunda buna engel olmama eğiliminde.
 
12.47: Rusya'da imalat sanayilerinin iş aktivite endeksi (PMI) bir önceki aya düştü. S&P Global'e göre aralık ayından 53 puan olan endeks, ocakta 52.6'ya indi. Analistlere göre, Rus imalat sektörünün durumunda düzelme var ancak toparlanma "son üç ayın en yavaş hızı" oldu. Endeks değerinin 50 puanın üzerinde olması ekonomik aktivitede artışa, altında olması ise düşüşe işaret ediyor.
 
12.25: Çekya'nın yeni devlet başkanı Petr Pavel BBC'ye verdiği söyleşide Ukrayna'nın "savaş biter bitmez" NATO'ya alınmasından yana olduğunu söyledi. Emekli bir general olan ve kendisi de NATO'da görev yapan Pavel Batının Ukrayna'ya savaş uçağı tedarik etmesi gerektiğini de belirtiyor.
 
12.17: Moskova'da Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı bir kadın Kızıl Meydan'da buzağı gezdirdiği gerçekçesiyle gözaltına alındı. Alicia Day adlı genç kadının para cezasına çarptırılması bekleniyor. Kadın buzağıyı bir ilan sitesi üzerinden aldığını ve Kızıl Meydan'ı göstermek için dışarı çıkardığını söyledi. Daha önce BBC'de çıkan bir haberde aslen New York'lu olan Alicia Day'in Ukrayna'nın Dnipro şehrinde yaşadığı bilgisi yer almıştı.  Rusya'nın düzenlediği askeri operasyondan kısa bir süre önce BBC'ye konuşan ve kendisini vegan aktivist olarak tanımlayan Day Ukrayna'dan ayrılmayı düşünmediğini söylemişti.
 
11.44: Ünlü televizyoncu Aleksandr Nevzorov Rus ordusunun itibarını zedelemek suçlamasıyla yargılandığı davada 8 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ukrayna'ya düzenlenen operasyondan sonra Rusya'yı terk eden Nevzorov gıyabında yargılanıyordu. Rusya İnterpol'dan Nevzorov'un iadesini istemiş, ancak kurum bu isteğe olumsuz yanıt vermişti.
 
11.15: Dziennik Gazeta Prawna gazetesi ABD Başkanı Joe Biden'ın Ukrayna Başkanı Vladimir Zelenskiy ile Polonya'da bir araya gelmesinin planlandığını yazdı. Habere göre görüşme sırasında Zelenskiy Biden'a 10 maddelik bir barış planı sunacak.
 
10.21: Gazprom Ukrayna üzerinden Avrupa'ya pompalanan gaz miktarını uzun bir aradan sonra ilk kez arttırdı. 1 Şubat itibarıyla Suca hattı üzerinden pompalanan gaz miktarı 29,4 milyon m3'e yükseldi.
 
09.42. Rusya Sivil Havacılık Ajansı Rosaviatsia Batılı ülkelerin yaptırımlarından sonra 180 uçağın kaydının silindiğini açıkladı. Yabancı üreticiler tarafından üretilen ve daha Bermuda ve İrlanda'ya kayıtlı olan bu uçakların kaydı Rusya'ya alındı. Rosaviatsia yetkilileri sürecin sürdüğünü bildiriyor.
 
09.07: Macaristan Başbakanı Viktor Orban Ukrayna'nın bağımsız bir devlet olarak ayakta kalabileceğinden şüpheli olduğunu söyledi. Politico dergisinin haberine göre Orban zamanın Rusya'dan yana olduğu ve Ukrayna'nın bu çatışmadan galip çıkamayacağı düşüncesinde. 
 
08.32: İsrail Başbakanı Benjamin Rusya ile Ukrayna arasında aracılık etmeye hazır olduklarını açıkladı. Netanyahu çatışmanın erken aşamalarında kendisine böyle bir teklifin geldiğini söyledi. Konuyu haberleştiren Kommersant gazetesi şu anda Rusya ve Ukrayna arasındaki gayriresmi aracılık rolünü Recep Tayyip Erdoğan'ın üstlendiğini yazıyor.
 
08.30: Avrupa'nın en büyük doğal gaz depolarından birinde yangın çıktığı açıklandı. 31 Ocak günü meydana geldiği öğrenilen olay Almanya'da Astora şirketine ait Reden deposunda gerçekleşti.
 
08.28: Amerikalı silah üreticisi General Atomics Ukrayna'ya tanesi 1 dolardan Reaper MQ-9 insansız hava aracı vermeyi teklif etti. The Wall Street Journal'ın haberine göre İHA'ların tanesi 1 dolar olsa da eğitim ve nakliye masrafları 10 milyon doları buluyor. Habere göre hava araçlarının düzenli bakımı için de yılda 8 milyon dolara ihtiyaç var.
 
01.03: Reuters'in flaş olarak geçtiği habere göre, ABD, Ukrayna'ya yaptığı askeri yardıma 2,2 milyar dolarlık uzun menzilli füzeleri de dahil etme kararı aldı. Ajansın adı açıklanmayan iki ABD'li yetkiliye dayandırdığı haberine göre, 150 km menzilli füzeler ilk kez pakete dahl edilecek. Şu ana kadar ABD sadece Kiev'e sadece 70 km menzilli füzeler veriyor, daha uzun menzilli füzelere Rusya topraklarını vuracağı ve gerginliği tırmandıracağı için sıcak bakmıyordu. Aralık ayında Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitry Kuleba, 2023'te ABD'nin 300 km menzilli ATACMS füzelerini Ukrayna'ya devredeceğini iddia etmişti. Ukrayna ayrıca 800 km menzilli füze de talep etmişti. Reuters, uzun süre uzun menzilli füze vermeye yanaşmayan ABD'nin, tank sevkina onay verdikten sonra bu konuda da ileri adım atmaya karar verdiğine dikkati çekiyor.  
 
31 Ocak Salı
 
21.32: Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı Rusya'yı Yeni START anlaşmasını bozmakla suçladı. Kısaca Yeni START olarak bilinen Stratejik Saldırı Silahlarının Daha Fazla Azaltılması ve Sınırlandırılması için Önlemler anlaşması ABD ile Rusya arasında 2010'da imzalanmıştı. Anlaşmaya Rusya adına Dmitri Medvedev, ABD adına da Barack Obama imza koymuştu.
 
The Wall Street Journal'ın haberine göre ABD yönetimi Rusya'yı Amerikalı uzmanların Rusya'daki nükleer tesis ve üslerde denetim yapmasına izin vermemekle itham ediyor.
 
Taraflar son olarak 2022 kasım ayında Mısır'da bir görüşme gerçekleştirmeyi planlamış ancak Rusya tarafı görüşmeyi iptal etmişti.
 
Öte yandan Rusya parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi yetkilileri ABD Dışişlerinin iddialarını reddetti. RBC'ya konuşan Konsey Başkan Yardımcısı Konstantin Kosaçev, ABD'li yetkililerin açıklamalarını "yumuşak bir ifadeyle haksız, adını koyarak söylemek gerekirse yalan" sözleriyle niteledi. Kosaçev Yeni START'ı Rus uzmanların denetimleri için şartları zorlaştırmak suretiyle önce Amerikalıların ihlal ettiğini söyledi.
 
20.35: ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken Rusya ile İran arasındaki askeri işbirliğinin gelişmesinden endişe duyduklarını açıkladı. Orta Doğu turunun İsrail durağında konuşan Blinken Rusya ve İran'in birbirine silah temin etmesinin hem ABD'yi, hem de İsrail'i kaygılandırdığını dile getirdi.
 
20.33: Rusya Sivil Havacılık Ajansı Rosaviatsia'nın başı Aleksandr Neradko Avrupa Birliği'nin yaptırımlar yardımıyla Rusya'da sivil havacılığı öldürmek niyetinde olduğunu ancak Rusya'da yönetimin buna izin vermeyeceğini söyledi. Neradko yaptırımların hedefine ulaşmadığını sözlerine ekliyor.
 
18.04: Belarus Güvenlik Konseyi'nden yapılan açıklamada, "Rusya Federasyonu ve Belarus'un ortak taktik uçuş tatbikatları doğası gereği savunma amaçlıdır ve diğer ülkeleri hedef almamaktadır" denildi.
 
17.59: Roman Abramoviç'in Chelsea futbol kulübünü satmasından elde edilen 2,3 milyar sterlin (2,8 milyar dolar) gelirin, yakında Ukrayna'ya insani yardım için bağışlanabileceği bildirildi. The Telegraph haberi İngiliz hükümet yetkililerine dayandırdı. Kulübün satışından elde edilen para, hükümetin de bilgisi dahilinde mayıs ayından bu yana özel bir hesapta bulunuyor. Amerikalı finansçı Todd Boely ve ortakları, bir spor takımı için şimdiye kadar ödenen en yüksek miktar olan 2,5 milyar sterlin bedelle Chelsea'yi almıştı.
 
17.57: Kremlin, Başkan Putin'in Cezayirli mevkidaşı Abdelmajid Tebbun ile telefon görüşmesi yaptığını bildirdi. Açıklamaya göre iki ülke liderleri, "Rusya-Cezayir işbirliğinin giderek gelişmeye devam ettiğini" ifade ettiler. 
 
17.01: Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, Batı'dan ilk etapta 120-140 civarı tank beklediklerini söyledi.
 
17.00: Telegraph'ın haberine göre, İngiltere bugüne dek 10 bin Ukrayna askerini eğitti ve bu yıl 40 bin askeri daha eğitmeyi planlıyor.
 
16.58:  Yılbaşı tatilini geçirdiği Meksika'dan fotoğraf ve video paylaşınca yerel ve federal makamlar tarafından sert eleştirilere maruz kalan Kursk Bölgesel Duması milletvekili Maksim Vasiliyev, bu kez özel harekât bölgesine giderek çektiği bir videoyu VKontakte sayfasında yayınladı.
 
16.55: Başkan Putin, ülkesnin sınır bölgelerinde terör tehdidi seviyelerinin ilanınına ilişkin zaman sınırlarını kaldıran bir kararname imzaladı. Daha önce terör tehdidi seviyesi 15 günden fazla olmayan bir süre için ilan edilyordu. Sarı veya yüksek seviyeli terör tehdidi, 2022 baharında sınırdaki Belgorod, Kursk ve Bryansk bölgelerinde ve kısmen Sivastopol, Voronej, Kırım ve Krasnodar bölgesinde
uygulanmaya başlanmış, sürekli uzatılmıştı. Rusya'nın sınır bölgelerindeki sarı terör tehlikesi en son 20 Ocak'ta uzatılmıştı.
 
14.14:  Peskov, Kremlin'in özel askeri harekat başlatma kararının doğruluğundan emin olduğunu belirterek, "Donbass'da yaşayan insanları kurtarmak gerekiyordu" dedi.
 
14.11:  Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Dairesi Başkanı Kirill Budanov, Rusya'da saldırı eylemleri planlayan ajanların varlığını kabul etti. Washington Post ile röportajında Budanov, "Rusya topraklarında sabotaj hazırlığı yapan insanlar olduğunu" söyledi. Budanov'a göre tehdit "Ukrayna'nın toprak bütünlüğü sağlanana kadar" devam edecek. (Kommersant)
 
14.09: Budapeşte'de Mevlüt Çavuşoğlu'nu ağırlayan Macaristan Dışişleri Bakanı Szijjarto, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ukrayna'da arabuluculuk çabaları nedeniyle Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterilmesini önerdi.
 
14.07: Kremlin Sözcüsü Peskov, Baltık ülkeleri ve Polonya'nın Rusya ile gerilimi ve çatışmayı tırmandırmak için her şeyi yapmaya hazır olduklarını savunarak, "Bunun sonuçlarını çok az düşünüyorlar" dedi. 
 
14.05:  Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Medvedev, "Batı, Rusya'ya karşı uyguladığı yaptırımlarının sefil bir şekilde başarısız olduğunu kabul edecek cesarete sahip değil. Yaptırımları işe yaramıyor" dedi.
 
14.04: Rusya Başsavcısı Igor Krasnov, Başkan Putin ile yaptığı görüşmede, yasa dışı şekilde seferber edilen 9 bin Rusya vatandaşının evlerine geri gönderildiğini söyledi. Krasnov'un bildirdiğine göre, seferber edilenlerin bir kısmı sağlık nedenleriyle geri gönderildi. Başsavcı, "Sağlık sorunları nedeniyle hiçbir şekilde seferber edilmemesi gerekenler de dahil olmak üzere, yasa dışı olarak seferber edilen 9 binden fazla vatandaş, soruşturma sonrasında evlerine döndü" dedi.
 
12.23: Rusya vatandaşları 2022'de bebek maması ve bebek hijyeni ürünlerine bir önceki yıla kıyasla yüzde 8 daha az para harcadı. RBC gazetesi söz konusu düşüşte nüfusun azalmasının yanı sıra ekonomik problemlerin rol oynadığını yazıyor.
 
12.00: Rus ordusunun kontrolünde bulunan Melitopol şehrinde Sovyetler Birliği döneminden kalma sokak isimleri geri getirildi. Kommersant'ın aktardığına göre 55 sokak, 30 ara sokak ve bir meydanın adı değiştirilecek. Geri gelen adlandırmalar arasında Roza Luksemburg Sokağı ve Devrim Meydanı da var.
 
11.56: ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin Güney Kore'nin ABD'nin nükleer şemsiyesi altında korunacağını açıkladı. Bir ülkenin savunulması için nükleer silahların da kullanılmasını öngören caydırıcılık doktrini nükleer şemsiye olarak adlandırılıyor.
 
11.54: Rus hükümeti hava yolu taşımacılığında yaşanan yedek parça sorununu çözmek için servis şirketlerini vergiden muaf tutmayı planlıyor. RBC'nın haberine göre, Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan tasarı kısa bir süre sonra Duma'nın önüne gelecek.
 
11.23: Önceki yıla kadar Kaliningrad'da BMW, Kia ve Hyundai montajı gerçekleştiren Avtotor fabrikası Çinli otomobil modellerinin montaj üretimine başladı. Fabrikada montajlanan ilk model Chery'e ait Kaiyi E5 sedan oldu.
 
11.21: Rusya Merkez Bankası yetkilileri Batılı ülkelerin uyguladığı yaptırımlar sonucunda Euroclear ve Clearstream bünyesinde Rus yatırımcılara ait bloke edilen varlıkların toplam büyüklüğünü 5,7 trilyon ruble olarak açıkladı (81 milyar dolar).
 
10.36: Rusya parlamentosunun üst kanadına sunulan bir yasa teklifi ülkede Latin harfleriyle reklam verilmesinin yasaklanmasını öngörüyor. İş dünyası senatörlerin hazırladığı teklife tepki gösterdi. RBC'nın haberine göre teklife karşı çıkanlar arasında Sanayi ve Ticaret Odası, Ulusal Medya Grubu, Gazprom-media ve sokak reklamları operatörü Gallery gibi kurum ve şirketler de var. 
 
10.33: Rusya İçişleri Bakanlığı 2022'de 691 bin 45 yabancının Rusya Federasyonu vatandaşlığı aldığını açıkladı. Bu sayı bir önceki yıla kıyasla 44 bin kişi daha az. Rusya vatandaşlığından çıkanların sayısı ise 40'ta kaldı. Bakanlık yetkilileri vatandaşlıktan ayrılma başvurularının genelde 1 yılda nihayetlendirildiğini belirtiyor. Basitleştirilmiş prosedürde ise bu süre 3 ay.
 
10.06: Ukrayna Sınır Güvenliği Servisi son 7 ayda yalnızca 12 Rusya Federasyonu vatandaşına vize verildiğini açıkladı. Ukrayna Rusya'nın düzenlediği özel askeri operasyondan sonra bu ülkenin vatandaşlarına ülkeye giriş için vize alma şartı koymuştu.
 
09.50: Rusya Kültür Bakanlığı'nın Moskova'daki dünyaca ünlü resim galerisi Tretyakov'a bir yazı göndererek sergilenen resimlerin "geleneksel değerlere uygun olup olmadığının kontrol edilmesini" istedi. Rus basınında çıkan haberlere göre, ilgili yazı bir ziyaretçinin şikayetinden sonra hazırlandı. Ziyaretçinin galeride sergilenen bazı eserlerin "yıkıcı ideoloji belirtileri" göstermesinden rahatsız olduğu bildiriliyor.
 
08.36: ABD Başkanı Joe Biden Ukrayna'ya F-16 savaş uçağı tedarik etme tartışmasına nokta koydu. Reuters'in aktardığına göre Biden bir muhabirin "ABD Ukrayna'ya F-16 tedarik edecek mi?" sorusuna kısaca "Hayır" yanıtını verdi. Beyaz Saray yetkilisi John Kirby de Ukrayna'nın ihtiyacı olan silahları zaten tedarik ettiklerini söyledi. Öte yandan Pentagon yetkilileri Ukrayna'ya teslim edilecek 60 adet Bradley piyade muharebe aracının Avrupa'ya doğru yola çıktığını açıkladı.
 
 
08.27: Uluslararası Para Fonu IMF Rus ekonomisinin 2023'te yüzde 0,3 oranında büyüyeceğini öngördü. Fonun bir önceki tahmininde Rus ekonomisinin yüzde 2,3 oranında küçüleceği öngörüsüne yer veriliyordu.
 
00.49: Batı, tank kararının ardından bu kez Urayna'ya savaş uçağı yollanmasını tartışıyor. Polonya ve Holanda'nın ardından Fransa da bu konuda "yeşik ışık" yaktı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ukrayna'ya savaş uçağı gönderilmesi şansının ne olduğu sorusunai "Prensipte hiçbir şey yasak değil. Yeter ki bazı şartlar yerine getirilsin" dedi. Macron atılacak yardım adımının  Fransız ordusunu zayıflatmaması, çatışmaları tırmandırıcı etkiye sahip olmaması ve Rusya topraklarını hedef almak için kullanılmaması şartlarını ileri sürdü.
 
Fransız basınında çıkan haberlere göre Fransa, 1984 yılında kullanıma aldığı dördüncü nesil Mirage 2000 savaş uçaklarını göndermeyi düşünebilir. Bununla ilgili müzakereler olduğu, ancak daha yeni nesil Rafale savaş uçaklarının Ukrayna'ya teslim edilmesinin sözkonusu olmadığı vurgulanıyor. Fransa Savunma Bakanı Sabastien Lecornu'nun yardımcısı, Paris'in Kiev'in Ukraynalı pilotları eğitme talebini değerlendirdiğini söyledi .
 
Son dönemde Kiev, Amerikan F-16 veya F-15'ler, Avrupalı müttefiklerinden Alman Tornado veya İsveç yapımı Gripen uçakları almaya çalışıyor. Hollanda ve Polonya doğrudan hazır olduklarını teyit ederken, Almanya Şansölyesi Olaf Scholz, bu tür uçakların gelecekte de dahil olmak üzere Ukrayna'ya gönderilmesi ihtimalini reddetti. Kiev'e F-16 tedariki için Pentagon'da lobi yapıldığı, Kiev'in ABD tarafından üç ay süreyle eğitilmek üzere 50 pilotluk bir liste hazırladığı haberleri medyaya yansımıştı. 
 
30 Ocak Pazartesi
 
21.50: Rusya hükümeti Batılı ülkelerin petrol ihracatına tavan fiyat uygulanması yönündeki yaptırım kararına karşı alınacak önlemleri içeren kararnameyi açıkladı. Kararname petrol ihracatçılarına nihai alıcıya kadar fiyatı izleme ve tavan fiyat uygulanmasına izin vermeme sorumluluğunu yüklüyor. Avrupa Birliği, G7 ülkeleri Avustralya, Norveç ve diğer ülkeler 5 Aralıktan itibaren Rus petrolünün variline 60 dolardan fazla ödenmemesi hususunda anlaşmaya varmıştı. Karar üzerine Vladimir Putin hükümete karşı önlemler alma görevi vermişti.
 
21.34: Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Avtovaz'ın boya tedarikinde sorun yaşadığı yönünde çıkan haberlerle ilgili bir açıklama yaptı. Bakanlık yetkilileri fabrika yönetimiyle farklı senaryolar üzerinde çalıştıklarını, en kısa zamanda sorunu çözeceklerini açıkladı. Vedomosti gazetesi Avtovaz'ın boya bulunamaması nedeniyle yalnızca üç renkte araç üretmeye başladığını yazmıştı.
 
20.35: Yandex geçtiğimiz günlerde yaşanan kod sızıntısıyla ilgili yürüttüğü araştırmanın ön sonuçlarını açıkladı. Söz konusu kodları bir çalışanın sızdırdığı bildiriliyor.  Şirketten yapılan açıklamada Yandex.Lavka ve Yandex.Taksi servislerinde de şirketin politikalarıyla bağdaşmayan özellikler bulunduğunu ve hataların giderileceği belirtiliyor. Kommersant ve RBC'nın haberine göre sızan kodlar Yandex'in ilgili servislerinin bazı restoranlara ve sürücülere öncelikli pozisyon sağladığını ortaya koyuyor. Sızan kod parçaları ayrıca Yandex'in Alisa servisinin kullanıcının onayı olmadan mikrofonu aktif hale getirdiğini ve yorum satırlarında ırkçı ifadeler bulunduğunu göstermişti.
 
19.05: Moskova Borsası'nda dolar ve euro kuru yılbaşından bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Dolar 70,42 rubleden işlem görürken, euro kuru yüzde 1'in üzerinde artarak 76,56 rubleye ulaştı.
 
18.09: Putin, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman ile telefonda görüştü. Kremlin açıklamasına göre, görüşmede OPEC+ içindeki işbirliği ve ticaret ve enerji alanındaki işbirliğinin daha da geliştirilmesi ele alındı.
 
18.03: Uluslararası Para Fonu (IMF) analistleri, G7 ülkelerinin Rus petrolüne koydukları 60 dolarlık tavan fiyat uygulamasının, ham petrol ihracat miktarını olumsuz etkilemediği tespitinde bulundu.  Raporda, "Rusya'nın ticaretini, yaptırım uygulayan ülkelerden yaptırıma katılmayan ülkelere yönlendirilmesi nedeniyle, ihracatının önemli ölçüde etkilenmemesi bekleniyor" denildi. Rusya Maliye Bakanlığı'nın son verilerine göre Aralık 2022'de Ural petrolünün ortalama fiyatı varil başına 50,47 dolardı. Fiyat, Ocak-Aralık 2022'de ortalama fiyatı varil başına 76,09 dolar olmuştu. Ambargolu petrolün çoğu Çin ve Hindistan'a yönlendiriliyor. Hindistan "uygun fiyat" şartıyla Rusya'dan petrol alımını artırmaya hazır olduğunu duyurmuştu. Yani IMF'e göre Rusya düşen fiyatlar nedeniyle geliri azalsa da, aynı miktarda petrol satmaya devam edecek.
 
18.01: Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin'in özel ilişkiler sahip olduğunu belirtti. Peskov, “Putin ile Erdoğan özel ilişkilere sahip. Bu ilişkiler gerçekten karşılıklı güvene, karşılıklı saygıya ve üstlendikleri yükümlülüklere bağlılığa dayanıyor. Söz ve yükümlülükleri yerine getirme yeteneği karşılıklı olarak değer bulmaktadır” dedi.
 
16.53: Yabancı bankaların özel bir komisyonun izni olmadan Rusya'daki iştiraklerini satmalarına Başkan Putin'in kararıyla getirilen yasağa rağmen, Amerikalı Goldman Sachs fiilen Rusya pazarındaki varlıklarını "dolaylı bir operasyonla" satmaya başladığı iddia edildi. RBC'nın haberine göre, Goldman Sachs'ın varlıkları, bankanın Rusya'daki şirketinin üst düzey yöneticileri tarafından satın alınıyor. 
 
16.48: Derecelendirme kuruluşu Fitch, Gürcistan'ın BB olan notunu teyit  etti ve ülke kredi notuna ilişkin değerlendirmesini "durağan"dan "pozitif"e çevirdi. Ajans, ülkenin GSYİH'sındaki yüzde 10,3'lük yüksek büyümeye vurgu yaparken, turizmin canlanması ve Rusya'dan sermaye-göçmen akışının rekor kırması sayesinde, kamu borcunu azaldığına ve uluslararası döviz rezervlerinin arttığına dikkati çekti. Güçlü sermaye girişi, larinin ABD doları karşısında yüzde 13 değer kazanmasını sağladı. Fitch, 2022'de yaklaşık 90 bin Rus ve Belarus'un Gürcistan'a göç ettiğini  tahmin ediyor.
 
16.46: ABD'nin yeni Moskova Büyükelçisi Lynn Tracy, geçen hafta görevine resmen başladıktan sonra ilk kez Rusya Dışişleri Bakanlığı'na gitti. Tracy'nin ziyareti öncesinde Dışişleri Bakanlığı binası yakınında toplanan bir grup "Neden geldiniz?", "Savaş ABD'nin işidir", "Tiger'lar ve Ambrams'lar (tanklar) aynı şekilde yanacak", "ABD terörist ülke" gibi sloganlar atarak tepkisini dile getirdi. (Sputnik)
 
16.41: Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanoviç "Kırım'ın bir daha asla Ukrayna'nın bir parçası olmayacağı açık" dedi. Milanoviç, "Kosova Sırbistan'dan alındı, bağımsız devlet yapıldı ​​ve biz onu tanıyıp destekliyoruz. Ama bunu Kosova'nın sahibi olan devletin iradesi dışında bir kez yaptığınızda Rusların veya başka birinin aynısını yapması an meselesiydi. Kırım'ın bir daha asla Ukrayna'nın bir parçası olmayacağı açık. Önde gelen Alman generalleri bunu savaştan önce bile söylediler" dedi.
 
16.36: Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandr Vucic, ülkesinin Rusya veya Ukrayna'ya silah satmadığını ancak ikisi haricindeki er ülkeye satableceğini söyledi.
 
16.34: Rusya'nın uzakdoğusundaki Zabaykalsik krayının valisi Alksandr Osipov, özel operasyonda Leopard ve Abrams tanklarını ele geçiren ya da imha edenlere 100 bin ruble ila 3 milyon ruble arasında mğkafat verileceğine dair bir kararname imzaladı. 
 
16.32: Rusya Merkez Bankası yarın için resmi dolar kurunu 69,59 ruble, euro kurunu ise 75,78 ruble olarak açıkladı. 
 
16.30: Dolar ve euro, 11 Ocak'tan beri ruble karşısında en yüksek seviyeleri gçrdü. Dolar 70.02 rubleye, euro 76,29 rubeye kadar çıktı.
 
13.37: ABD Hazine Bakanlığı Terör ve Finansal İstihbarat Müsteşarı Brian Nelson'ın Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Umman'ı ziyaret ederek Rusya ile İran'a uygulanan yaptırımların delinmesi konusunda uyarılarda bulunacağı belirtildi. Reuters'in ismi açıklanmayan bir ABD Hazine Bakanlığı temsilcisine dayandırdığı haberine göre yaptırımlar konusunda en üst düzey yetkili olan Nelson, bu hafta İstanbul ve Ankara'nın yanı sıra BAE ve Umman'da temaslarda bulunacak. Rusya ile İran'a uygulanan yaptırımların delinmesi konusunu gündeme getirecek olan Nelson, Türk BAE, Umman yönetimleri ve şirketlerini kısıtlama uygulanan firmalarla çalışmaya devam edilmesi halinde G7 pazarlarına erişimi yitirme riskiyle karşı karşıya kalacakları konusunda uyaracak.
 
ABD Hazine Bakanlığı'nın Rusya'nın yaptırımlarını ve ihracat kontrollerini delme girişimlerini önlemeye yönelik çalışmalarını ilgili ülkelere aktaracak olan Nelson, İran'ın bölgedeki istikrarı bozucu faaliyetlerini, ekonomik büyümeyi ve yabancı yatırımları olumsuz etkileyen yasadışı finans risklerini de masaya yatıracak. Nelson'ın ziyareti, ABD ile Türkiye'nin pek çok konuda fikir ayrılığına düşmesi nedeniyle iki NATO müttefiki arasındaki ilişkilerin gergin olduğu bir döneme denk geliyor. Son dönemde Türkiye'nin İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine yeşil ışık yakmayı reddetmesi Washington'u rahatsız ederken Ankara, F-16 savaş uçağı satın alma talebinin giderek iki İskandinav ülkesinin İttifak'a kabulüne endekslenmesine karşı çıkıyor. Geçen hafta WSJ, Biden yönetiminin, Rusya ve Belarus'un ABD yapımı yolcu uçaklarının Türkiye'deki havalimanlarında iniş kalkış yapmasına izin vermemesi için Ankara'yı 'sıkıştırdığını' yazmıştı. (Sputnik)
 
ABD Ticaret Bakan Yardımcısı'nın geçen ayki Ankara ziyaretinde, bu uçaklara yakıt ikmali ve yedek parça gibi hizmetler veren Türk vatandaşlarına yaptırım gözdağı verilmişti.
 
13.34: Başbakan Şmıhal, Ukraynalı pilotların Batılı savaş uçaklarında ustalaşmak için en az 6 aya ihtiyacı olacağını, eğitimin hemen başlaması gerektiğini bildirdi.
 
13.33: Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Ukrayna'ya olası F-16 savaş uçaklarının gönderilmesinin ancak NATO'da anlaşmaya varılmasının ardından ve müttefiklerle tam koordinasyon içinde gerçekleştirilebileceğini söyledi.
 
13.32: Kremlin Sözcüsü Peskov, İngiltere eski Başbakanı Johnson'ın "Putin'in kendisini füzelerle tehdit ettiği" iddiasını yalanladı, "Ortada tehdit yoktu" dedi. Peskov, “Bay Johnson’ın söylediği doğru değil. Dahası bu bir yalan. Füze saldırısı tehdidinde bulunulmadı” dedi.
 
12.39: Moskova yakınlarındaki Çehov kentine üç orta okul öğrencisi para karşılığı demiryoluna sabotaj düzenledikleri gerekçesiyle gözaltına alındı. Federal Güvenlik Servisi FSB çocukların ilgili emri Telegram üzerinden tanımadıkları bir şahıstan aldıklarını açıkladı. Çocuklar 14 yaşından büyük olduğu için suçlu bulunmaları halinde 10 yıl ile ömür boyu hapis arasında bir ceza alabilir. (Kommersant)
 
12.09: Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Polonya ve Baltık ülkelerinin kendileriyle diplomatik ilişkileri koparma kararı alabileceğini, ancak Rusya'nın buna taraftar olmadığını söyledi.
 
11.10: Slovenya makamları Rusya adına casusluk yaptıkları iddiasıyla bir, Arjantin vatandaşı olmak üzere iki kişiyi gözaltına aldı. Söz konusu kişilerin Rus dış askeri istihbarat servisi GRU'ya mensup olduğu iddia ediliyor. Daha önce de Hollanda bir Brezilya vatandaşını GRU ajanı olduğu iddiasıyla gözaltına alıp Brezilya'ya sınır dışı etmişti. (Kommersant)
 
10.38: Vedomosti gazetesi boya tedarikinde yaşanan sorunlar nedeniyle Lada otomobillerin en fazla 3 farklı renkte sipariş edilebildiğini yazdı. Habere göre mevcut renkler beyaz, siyah ve koyu yeşil. Gazete markanın daha önce 7-8 farklı renkte sipariş edilebildiğini hatırlatıyor.
 
10.26: The Washington Post gazetesi ABD yönetiminin Ukrayna'ya Abrams tanklarını ancak 2023 sonunda teslim edebileceğini yazıyor. ABD Başkanı Joe Biden Ukrayna'da 31 tank vereceklerini duyurmuştu.
 
Öte yandan Rus petrol ekipmanları üreticisi FORES vurulacak her Abrams ve Leopard tankı başına 500 bin ruble ödül vereceğini duyurdu. İlk tankı vuran ekibe ise 5 milyon ruble vadediliyor. Şirket ayrıca Ukrayna'ya tedarik edilmeleri durumunda F-15 ve F-16 uçaklarını düşürecek ekiplere de 15 milyon ruble ödül vadetti.
 
10.03: Pazar gecesi Harkov'a düzenlenen füze saldırısında bir kadın hayatını kaybetti. Vilayet yönetimi üç kişinin de yaralandığını açıkladı. Saldırı sırasında bir S-300 füzesinin dört katlı bir konuta isabet ettiği bildiriliyor.
 
09.58: Bloomberg ajansı Rus petrolünün Asya pazarlarına İspanya üzerinden satıldığını yazdı. Habere göre petrolün yaptırımlardan etkilenmeden düşük lojistik maliyetiyle Asya pazarlarına ulaştırılabilmesi için İspanya'nın Kuzey Afrika'daki toprağı Ceuta kullanılıyor.
 
09.57: Rus basını devlet telekomünikasyon kuruluşu Rostelekom'un Alişer Usmanov'a ait Megafon'u satın almak için görüşmeler yürüttüğünü yazıyor. Kommersant'ın haberine göre Usmanov'a ait USM Group, yüksek teknolojili telekomünikasyon ekipmanlarına erişimde yaşanan sorunlar nedeniyle bu sektördeki varlığını yeniden yapılandırmak amacında.
 
09.35: İran'a ait 25 kamyon Irak-Suriye sınır geçisi sırasında kimliği belirsiz jetlerin saldırısına uğradı. İsrailli Jerusalem Post gazetesi kamyonların Irak'tan Suriye'ye geçiş yaptıktan sonra vurulduğunu yazıyor. Dubai merkezli Al Arabiya televizyonu kamyonların silah taşıdığını ileri sürdü.
 
09.30: Çokuluslu yatırım bankası Goldman Sachs Rusya'daki varlıklarını yerel yönetime devretmeye başladı. RBC gazetesi bankanın insan kaynakları servisi HeadHunter'daki hisse payını yüzde 5,9'a kadar indirdiğini yazıyor. Şirket elindeki hisseleri yerel yönetime sattı.
 
08.37: St. Petersburg'da düzenlenen tiyatro festivali Raduga geçtiğimiz günlerde kabul edilen yeni LGBT yasaları nedeniyle adını değiştirdi. Raduga kelimesi Rusçada "gök kuşağı" anlamına geliyor. Festivalin yeni adı "Bryantsev Genç Seyirciler Tiyatrosu Tiyatro Festivali" oldu. Festivali düzenleyen aynı adlı tiyatronun müdürü Svetlana Lavretsova "LGBT propagandası yapıyor gibi görünmek istemiyoruz," şeklinde konuştu. Rusya kasım ayında kabul ettiği yeni bir yasayla LGBT propagandası olarak yorumlanabilecek davranışlar sergileyen kişi ve kurumlara ağır cezalar getirmişti.
 
08.32: Uluslararası Olimpiyat Komitesi Rusya ve Belarus atletlerinin müsabakalara tarafsız bayrakla katılması konseptinin Avustralya Açık Tenis Turnuvası'nda kendini kanıtladığını açıkladı. Komite böylece Rus ve Belarus atletlere olimpiyatlara katılımın önünü açmış oldu. Avustralya'da düzenlenen turnuvada tek kadınlar kategorisinde şampiyonluk Belaruslu Arina Sobolenko'nun olmuştu. Rus tenisçi Karen Haçanov ise erkekler kategorisinde yarı final gördü.
 
08.28: Eski İngiltere Başbakanı Boris Johnson Putin'le 2 Şubat 2022'de yaptığı bir telefon görüşmesi sırasında Rusya devlet başkanına Ukrayna'nın NATO'ya alınmayacağını söylediğini, Putin'in ise kendisini roketle vurmakla tehdit ettiğini söyledi. Eski başbakanın Sky News'e verdiği söyleşide kullandığı ifadeler şu şekilde:
 
"Putin bana şöyle dedi: 'Boris, Ukrayna'nın yakında NATO'ya girmeyeceğini söylüyorsunuz. Yakında derken tam olarak kastettiğiniz süre nedir?' Ben de şöyle söyledim: 'Ukrayna görünen gelecekte NATO'ya girmeyecek. Bunu siz de biliyorsunuz'. Konuşmanın bir noktasında Putin beni tehdit etti ve şöyle dedi: 'Boris, canınızı yakmak istemem, ama roketle bu sadece bir dakika sürer'." (Kommersant)
 
01.02: Devlet Başkanı Zelenskiy, Dontesk'deki Bahmut ve Vuhledar yakınlarında Ukrayna ordusunun zor durumda olduğunu söyleyerek Batılı müttefiklere gerekli silahları hızla tedarik etme çağrısıında bulundu. Telegram kanalındaki bir video mesajında, Rus ordusunun saldırılarını durdurmadığını vurguladı.
 
00.57: Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Rusya ile çatışmayı tırmandırmayacağına söz verdi ve Ukrayna'ya savaş uçağı tedarikini reddetti. Tagesspiegel ile yaptığı röportajda Scholz, Ukrayna'ya silah tedarik edilmesinin Almanya'yı çatışmanın bir parçası yapmadığını kaydetti ve Rusya ile NATO arasında bir gerilimi önleme sözü verdi. Olaf Scholz, Ukrayna'ya yapılan yardımı sürekli müttefikler arası bir rekabete dönüştürmenin yanlış olacağını, yeni tür silah taleplerinin mevcut krizi bir son noktasına yaklaştırmadığını söyled.
 
00.47: Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkileri değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile ilişkilerinin dürüstlük üzerinde olduğunu söyledi. Bilecki'deki konuşmasında Rusya ile ilgili ilişkiler, S400 ve F-35 meseleleriyle ilgili açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Rusya’yla bizim ilişkilerimizde karşılıklı bir itibar var, saygı var. Benim Sayın Putin’le ilişkilerim dürüstlük üzerinedir. Tataristan’dan Dağıstan’a vesaire bütün bu bölgelere varıncaya kadar, bizim oralardaki ricalarımızın bir karşılığı var. Şu anda Suriye’nin kuzeyindeki gelişmelerde tabii istediğimiz neticeyi her ne kadar alamıyorsak da diyoruz ki ‘Gelin şimdi üçlü bazı toplantılar yapalım.’ Nedir bunlar? İşte üçlü olarak Rusya, Türkiye, Suriye bir araya gelelim. Hatta hatta İran’ı da buna katabiliriz. İran da gelsin. Görüşmelerimizi bu şekilde yapalım ve bölgeye bir huzur gelsin. Bölge şu andaki yaşadığı sıkıntıları yaşamasın. Ve burada da biz netice aldık, alıyoruz ve alacağız” diye konuştu.
 
29 Ocak Pazar
 
16.36: Sky News TV kanalı, uzmanların hesaplamalarına atıfta bulunarak, Ukrayna topraklarının yüzde 40'ından fazlasının mayınlandığını iddia etti.
 
16.34: Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov, Rusya'nın son günlerdeki ilerleyiş haberleri üzerine yaptığı açıklamada, "Doğu yönündeki durumumuz zor ama idare edilebilir” dedi. 
 
13.23: Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Der Tagesspiegel gazetesine verdiği demeçte, Putin ile telefon görüşmelerinin sürdürülmesini gerekli gördüğünü, her şeye rağmen diplomatik temasların sürmesi gerektiğini söyledi. Kremlin Sözcüsü Peskov ise, Scholz ile telefon görüşmesinin Putin'in programında henüz olmadığını belirterek, "Ancak devlet başkanı temaslara açıktı ve yine öyle kalacak" dedi.
 
13.21: Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Andriy Melnyk, Almanya'dan "Rus filosunu Karadeniz'den çıkarmak için HDW 212A sınıfı bir denizaltıyı Ukrayna'ya vermesini" istedi.
 
10.33: ABD'li Politico haber sitesi, bir grup ABD askeri yetkilinin Ukrayna'ya F-16 savaş uçağı göndermeyi onaylaması için Pentagon nezdinde "sessizce bastırdığını" yazdı. Yazıda, isminin açıklanmaması kaydıyla konuşan üst düzey bir ABD Savunma Bakanlığı yetkilisi, henüz bir kararın verilmediğini belirterek, "Buna prensipte karşı değiliz" dedi. Geçen hafta başında, bazı kaynaklar Politico'ya Batılı askeri yetkililerin Ukrayna'ya savaş uçağı teslimatını da görüştüklerini söylemişti.
 
10.27: Kremlin sözcüsü Peskov , Financial Times'a demecinde, Başkan Putin'in düzenli olarak Rusya ekonomisinin durumu hakkında raporlar aldığını söyledi. Peskov, Putin'den gerçeklerin gizlendiği ve çarpıtılmış bilgiler verildiği iddialarını yalanladı. Rusya Merkez Bankası'ndaki kaynaklara atıfta bulunan Financial Times, "ekonomik istatistiklerin şeffaf olmaması nedeniyle sistem içindekiler için bile sorunların ortaya çıktığını" yazmıştı. Peskov iddiaları yalanlarken, "Başkanın eksiksiz bilgisi var, hükümetin ekonomi kanadıyla düzenli olarak toplantılar yapılıyor" dedi.
 
10.25: Rusya Devlet Duması Başkanı Vyaçeslav Volodin, özel askeri harekatı "Ukrayna'nın Amerikan sömürgecilerinden kurtuluş savaşı" olarak niteledi.  Volodin, Telegram kanalında "Yankiler, evinize dönün" dediği mesajında, "Dokuz yıl önce Kiev'de bir darbe sonucunda iktidar Washington'un kontrolüne geçti ve bunun sonucunda kukla bir Nazi rejimi kuruldu" dedi. Volodin, Ukrayna makamlarının "sakıncalı medyayı kapattığını, siyasi partileri yasakladığını" ve aynı zamanda "ülkeyi yağmaladığını" savundu.
 
01.15: Wagner özel askeri şirketinin sahibi Yevgeni Prigojin, kuşatma altındaki Bahmut'un kuzeyinde yer alan Blagodatnoye köyünün kontrol altına alındığını duyurdu. Prigojin, “Wagner birimleri Blagodatnoe'yu aldı" dedi. 
 
01.13: NATO Askeri Komitesi Başkanı Koramiral Rob Bauer, "ittifakın Rusya ile doğrudan çatışmaya hazır olduğunu" açıkladı. Portekiz RTP'sine verdiği bir demeçte Rob Bauer, Rusya'ya yeniden silahlanmanın ittifakın önceliği olduğunu söyledi. Askeri komite başkanı, askeri inisiyatifin artık Rusya'ya ait olduğunu belirtirken, NATO'nun Rusya ile doğrudan bir çatışmaya hazır olup olmadığı sorulduğunda Rob Bauer, "Biz hazırız" yanıtını verdi. Rob Bauer,, Moskova'nın planlarına ilişkin vizyonun konusunda, "Eski Sovyetler Birliği'ne dönüşten bahsediyoruz. Alında Rusya'nın stratejik hedefleri Ukrayna'nın ötesine geçtmiş durumda" dedi.
 
28 Ocak Cumartesi,
 
21.08: Macaristan Başbakanı Orban, Almanya'nın Ukrayna'ya tank nakletme kararını kınadı. Orban, bu tür eylemlerin Almanları çatışmaya doğrudan katılmaya yaklaştırdığını söyledi.
 
21.07: Reuters'in haberine göre ABD Hazine Müsteşar Yardımcısı, Rusya'nın Batı yaptırımlarını delmesi konusunda uyarıarda bulunmak üzere önümüzdeki hafta Türkiye ve BAE'ye gidecek.
 
21.05: Belarus sınır komitesinin bildirdiğine göre, Ukrayna sınıra 17 bin askerini konuşlandırdı. 
 
19.12: Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna ordusunun Lugansk Halk Cumhuriyeti’nin (LHC) Novoaydar şehrindeki bir hastaneyi HIMARS füzesiyle vurması sonucu 14 kişinin hayatını kaybettiğini, 24 kişinin daha yaralandığını belirtti. Rusya Savunma Bakanlığı’nın açıklamasında, “Ukrayna ordusu, 28 Ocak sabah saatlerinde, LHC’nin Novoaydar şehrinde ilçe hastanesinin binasına ABD yapımı HIMARS füzesiyle kasıtlı saldırı düzenledi” ifadesine yer verildi. Hastanede uzun süredir yerel insanların yanı sıra, çatışmalarda yaralanan Rus askerlere de yardım sağlandığı belirtilen açıklamada, “Saldırıda, aralarında tedavi görenler ve sağlık uzmanları olmak üzere 14 kişi öldü, 24 kişi daha yaralandı” dendi. Saldırıda yaralananlara gereken tıbbi yardımın sağlandığını kaydeden Rusya Savunma Bakanlığı, “Faaliyette olan sivil sağlık kuruluşuna bilinçli füze saldırısı, koşulsuz şartsız Kiev rejiminin işlediği ağır savaş suçu” diye vurguladı. (Sputnik)
 
12.51: Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Oleg Sıromolotov, Moskova ile Ankara'nın doğal gaz hub'ına dair güvenlik meseleleriyle ilgili görüşmelere başladığını açıkladı. 
 
11.19: Ukrayna'nın Fransa Büyükelçisi Vadim Omelçenko, Batı ülkelerinin Ukrayna'ya toplam 321 tank gönderme sözü verdiklerini belirtti. 
 
08.57: Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Ukrayna'ya 14 Leopard tankının yanı sıra 60 adet daha modern tank gönderme kararı aldıklarını duyurdu. 
 
08.53: Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, ülkesinin Ukrayna'ya savaş uçakları yollamasının mümkün olmadığını açıkladı. 
 
08.31: ABD Temcilsiler Meclisinin dört Cumhuriyetçi üyesi, "dünyanın öbür ucuna" tank sevk edilmesiyle ilgili Başkan Joe Biden'dan açıklama talebinde bulundu. Ukrayna'da yolsuzluğun artacağı yönündeki endişelerini dile getiren Cumhuriyetçi Parti üyeleri, "çatışmanın tırmanmasının bedelinin ABD vatandaşlarının vergileriyle ödenmesinden" şikayet etti.
 
00.58: Bazı Rus haber siteleri, Sberbank'ın CEO'su German Gref'in 16 yıldır sürdürdüğü görevinden ayrılacağını iddia etti. Resmen doğrulanmayan haberlere göre, Gref'in yerine yardımcılarından Kirill Tsarev'in vekalet edeceği söyleniyor. İddialara göre Gref'in yerine gelmesi beklenen isimler arasında eski Maliye Bakanları Anton Sulianov ve Aleksey Kudrin'in adları geçiyor. 
 
27 Ocak Cuma
 
21.34: Rusya Adalet Bakanlığı 5 yeni ismi daha yabancı ajan ilan etti. Little Big grubunun solisti İlya Prusikin, gazeteci Fidel Agumav, Dalay Lama'nın Rusya temsilcisi Erdni-Basan Ombadıkov, Tatar insan hakları savunucusu Rafis Kaşapov ve feminist eylemci Darya Serenko.
 
21.32: Rusya Dışişleri Bakanlığı Letonya'nın Moskova büyükelçisini sınır dışı etme kararı aldı. Elçiden iki hafta içinde ülkeyi terk etmesi istendi. Rusya geçtiğimiz hafta da Estonya'nın büyükelçisini sınır dışı etme kararı almış, bunun üzerine Letonya yönetimi Estonya ile dayanışmak için Rusya'yla diplomatik ilişki seviyesini düşüreceğini duyurmuştu.
 
20.20:  Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un kız kardeşi, Parti Merkez Komitesi Başkan Yardımcısı Kim Yo-jong, "Rusya'nın, ABD ve Batılı ülkelerin övündüğü silahları yerle bir edeceğini" söyledi. (M. Komsomolets)
 
20.16: Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, Ukrayna'ya savaş uçağı verme ihtimalini reddetti. Daha önce Şansölye Olaf Scholz da aynı açıklamayı yapmıştı.
 
20.13: Ukrayna hükümeti, devlet yetkililerinin geçerli bir sebep olmaksızın ülkeyi terk etmelerini yasaklayan bir kararname yayınladı. Kararname, milletvekiller dahil, tüm devlet görevlileri için geçerli olacak. Ukrayna Başbakanı Denis Şmıhal, “Devlet görevliler, iş gezileri için sınırdan geçebilirler. Müzakereler için, tedavi için yurt dışına çıkmak mümkündür. Ama tatil için yolculuğa hayır" dedi.
 
20.11: Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Sky News'e demecinde Amerikan Abrams tanklarının ağustos ayında Ukrayna'ya teslimi durumunda "çok geç kalınacağını" söyledi. Bugün Beyaz Saray koordinatörü John Kirby, Abrams tanklarının Ukrayna'ya tesliminin "aylar süreceğini" söylemişti.
 
20.07: Almanya'da halkın yüzde 54'ü hükümetin Leopard 2 tanklarını Ukrayna'ya verme kararının doğru olduğunu düşünürken, yüzde 38'i buna karşı çıktı. ZDF TV kanalı için yapılan  bir anketin sonuçlarına göre, Batı'da, tanklarının tedarikine yüzde 59 destek, yüzde 33 itiraz geldi. Doğu'da ise yüzde 57 karşı çıktı, yüzde 35 destek verdi. 
 
20.01: Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi stratejik iletişim koordinatörü John Kirby, Amerikan Abrams'ın Alman Leopard'larından çok daha geç bir tarihte Ukrayna'da olacağını söyledi.  Kirby, "Leopard tankları muhtemelen daha kısa bir süre içinde Almanya ve Avrupalı ​​müttefikler tarafından yollanmış olacak. Belki o zamana kadar bahar ve yaz aylarında yardıma yetişecek. Amerikan Abrams tanklarının teslimi daha fazla zamana ihtiyaç var. Teslimat aylar sürecek" dedi.
 
Kirby, CNN'in teslimatların tam zamanlaması ve tankların 2023'ün sonuna kadar Ukrayna'ya varıp varmayacağı konusundaki sorusuna yanıt veremedi.
 
Kirby, "Ayrıntılara girmek istemiyorum çünkü hala plan yapıyoruz, ancak bu teslimat aylar alacak. Ancak Almanya'nın izniyle bir Leopard tankı sevkiyatı mümkün olan en kısa sürede Ukrayna'ya ulaşacak" dedi.
 
17.38: İsveçli perakende devi H&M, 2022 mali yılının sonuçlarını açıkladı. Dördüncü çeyreğin sonuçlarına göre, şirket Rusya pazarından ayrılmasından kaynaklanan zararı 864 milyon İsveç kronuna (yaklaşık 84 milyon dolar) ulaştı. Rapora göre şirketin bu dönemdeki net karı yüzde 68 azalarak 3,6 milyar SEK (yaklaşık 350 milyon dolar) oldu. Şirketin CEO'su Helena Helmersson, Rusya pazarının şirket için son derece karlı olduğunu ve ayrılmanın kar üzerinde önemli bir etkisi olduğunu kabul etti.
 
17.33: Rusya Merkez Bankası’na göre, 20 Ocak 2023 itibariyle uluslararası rezervler 2,6 milyar dolar artışla 594,6 milyar dolara yükseldi. Rezervler 18 Şubat 2022’de rekor seviye olan 643,2 milyar dolara ulaşmıştı. Yaptırımlarla Rusya Merkez Bankası’nın altın ve döviz rezervlerinin en az 300 milyar dolarlık kısmı bloke edildi.
 
15.56: Helsingin Sanomat, Finlandiya makamlarının Rusya'daki seferberlikten kaçanlara geçici olarak sığınma hakkı vermeme kararı aldıklarını yazdı.
 
15.52: Rusya'da üst düzey devlet yetkililerinin kullandığı bir Mi-8 askeri helikopteri, Moskova'daki Vnukovo Havalimanı'nda kalkış yapmaya çalışırken düştü. Medyaya konuşan bir kaynak helikopter komutanının kalkış sırasında bir arıza sezdiğini ve uçağı indirmeye karar verdiğini kaydetti. Kokpitte yolcu bulunmadığı, can kaybı olmadığı, helikopterin hafif hasar aldığı bildirildi. TASS, helikopter kazasının olası nedenlerinden birinin pilotaj hatası olduğunu yazdı.
 
15.39: Avrupa Birliği Konseyi, Ukrayna'daki askeri harekat nedeniyle Rusya'ya uygulanan yaptırımları 6 ay süreyle uzattı.
 
15.38: Rusya'nın medya denetim organı Roskomnadzor, "sahte bilgiler yaydıkları ve Rusya ve ordusunu itibarsızlaştırdıkları" gerekçesiyle CIA ve FBI'ın web sitelerine Rusya'dan ulaşımı engelledi.
 
12.52: Kremlin, Başkan Putin'in bugün Güvenlik Konseyi üyeleriyle "operasyonel bir toplantı yapacağını" duyurdu.
 
12.49: Trump'ın "şu anda ABD başkanı olsaydı, Ukrayna'daki ihtilafın bir gün içinde barışçıl bir şekilde çözülmesini sağlayabileceği" sözlerine Kremlin'den yorum geldi. Peskov, ABD'nin Ukrayna'daki çatışmayı hızla sona erdirebileceği görüşüne katıldığını söyledi. Peskov, "Washington, Kiev'deki himayesinde olanlara uygun emri verirse, bir dereceye kadar, Ukrayna'daki çatışmayı hızlı bir şekilde sona erdirme yeteneğine sahiptir" dedi. Peskov, Beyaz Saray'ın mevcut başkanının bunu yapmak istemediğini ve Ukrayna ordusuna büyük çaplı askeri yardımı sürdürmeyi reddetmediğini vurguladı.
 
11.36: Polonya, Ukrayna'ya sadece 14 adet Alman Leopard tankı değil, aynı zamanda ordu mevcudundaki  30 adet PT-91 tankı da içeren 60 tanklık bir yardımda bulunacağını açıkladı. Başbakan Mateusz "Ukrayna'nın savaşı kaybetmesini istemiyorsak, verdiğimiz destekte çok net, açık ve ısrarcı olmalıyız" dedi.
 
11.34: Avrupa piyasalarında doğal gaz fiyatları yaklaşık yüzde 3 düşüşle bin metreküp başına 600 dolar seviyesine geriledi.
 
10.59: The Wall Street Journal, Rusya ile Ukrayna arasındaki barış görüşmelerinde yer  alan Rus iş adamı Roman Abramoviç'im arabuluculuk çalışmalarına devam ettiğini, ancak şimdiki rolünün esir takası veya "tahıl anlaşması" müzakereleriyle sınırlı olduğunu yazdı. Gazetenin kaynaklarına göre Abramoviç, Putin, Ukrayna ve müttefikleri için kabul edilebilir bir arabulucu olmaya devam ediyor. 
 
10.53: Bloomberg ajansı, Kremlin'e yakın kaynaklarına dayandırdığı haberde, Başkan Putin'in şubat-mart aylarında Ukrayna'da yeni bir saldırı başlatma emri verdiğini yazdı. Habere göre hedef, Rus birliklerinin saldırısının, Kiev ABD ve AB'den modern tanklar almadan önce başlaması. Haberde, "Kaynaklar, Ukrayna önkoşul olarak Rus birliklerinin Ukrayna'dan çekilmesini talep ettiği için bugün Kiev ile müzakerelerin imkansız olduğunu söylüyor. Aynı zamanda, Ukrayna'nın müttefikleri arasında savaşın yıllarca süreceğine dair korkular artıyor. Petrol ambargosu ve petrol fiyatlarının tavan yapması sonrasında Rusya'nın bütçe gelirlerinde yaşanan düşüşe rağmen, Putin'in savaşı finanse etme kabiliyeti henüz ciddi bir kısıtılmaya uğramadı. Rusya'nın 2-3 yıl için bütçe açığını kapatacak yaklaşık 45 milyar dolarlık yuan rezervine erişimi var" denildi.
 
10.41: Pakistan Devlet Petrol Bakanı Musadik Malik, gerekli anlaşmaların imzalanmasının ardından nisan ayında Rusya'dan ham petrol almaya başlayacaklarını duyurdu.
 
10.37: Macaristan Başbakan Viktor Orban, Rusya'nın nükleer enerji sektörüne yönelik olası AB yaptırımlarını veto edeceğini söyledi.
 
10.35:  Fransız elektrikli ekipman üreticisi Legrand Rusya'dan ayrılma kararı aldı.
 
10.33:  Rusya devlet tekonolji ve savunma sanayi şirketi Rostec'in başkanı Sergey Çemezov, Rusya ordusunda "mermi sıkıntısı" olduğu iddialarını "saçmalık" diye yorumladı. (Kommersant)
 
09.41: Ukrayna'nın Avustralya Büyükelçisi Vasily Miroşniçenko, Avustralya Open tenis turnuvasının organizatörlerine Sırp tenisçi Novak Djokoviç'in babasının turnuvanın sonuna kadar tribünlere girmesinin yasaklanması çağrısında bulundu . Djokoviç'in çeyrek finalde Rus Andrey Rublev'i yendiği maçta, babası Srdjan Djokoviç'in, Z harfli bir tişört giymiş ve Putin'in portresiyle Rus bayrağı tutan bir adamın yanında oturduğu video sosyal medyaya yayılmıştı. Tenisçinin babası videoda "Yaşasın Ruslar" diyor. Avustralya Tenis Federasyonu, Novak Djokoviç ve ailesine turnuva sırasında siyasi açıklamaların kabul edilemez olduğunu bildirdi. (M. Komsomolets)
 
09.35: Bugünden itibaren Kazakistan'da göçmenlerin giriş ve kalışlarına ilişkin yeni kurallar yürürlüğe giriyor. Rusya vatandaşları her 180 günlük dönemde toplam 90 takvim günü ülkede kalabilecek.
 
09.31: Pentagon Sözcü Yardımcısı Sabrina Singh, şu anda ABD ordusunun depolarında Ukrayna'ya hemen devredilebilecek Abrams tankı olmadığını söyledi. Bu nedenle Kiev'e tankların yollanması bahara yetişemeyebiir ve "aylar" sürebilir. ABD'deki tek tank montaj fabrikasının şu anda Tayvan ve Polonya için siparişleri ürettiği bildirildi.
 
09.30: BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, AB'nin Ukrayna'dan gelecek yeni bir mülteci dalgasını kabul etmeye hazırlanması gerektiğini söyledi. Grandi'ye görei, özellikle Rus ordusu doğu yönündeki askeri baskısını artırdığı için, çatışmanın her tırmanışı yeni mülteci akınıı riskine işaret ediyor. AB'ye giriş yapan Ukraynalı mültecisi sayısı 8 milyonun üzerinde.
 
09.27: RIA Novosti ajansına göre, Rus tankları Ukrayna  ordusunun Zaporojye bölgesindeki iki istihkamını imha etti. Nükleer santral çevresinde latışmaların yopunlaştığı haberleri geliyor. 
 
09.23: Hırvatistan Devlet Başkanı Zoran Milanoviç, Zagreb'in Ukrayna'ya tank tedarik etmeyieceğini söyledi. Milanoviç'e göre, "tank göndermek çatışmayı uzatacağı için Ukrayna'ya tank tedarik edilmeyecek". 
 
09.21: Japonya, 3 Şubat'tan itibaren Rusya'ya robot, tıbbi ekipman ve aşı tedarikini yasaklayacak. Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı açıklamasına göre, фyrıca tıbbi cihazlar, nükleer tesisler için ekipmanlar, petrol ve doğal gaz arama ekipmanları,  göz yaşartıcı gaz ve parmak izi tozu da dahil olmak üzere çeşitli kimyasallar yasak kapsamında. Tokyo ayrıca Rus şirketileri Irkut, JSC Moscow Machine-Building Plant Avangard ve  KAMAZ'a da yaptırım uygulayacak. Japonya ayrıca 49 Rus kuruluş ve şirketine mal tedarikini yasaklayacak.
 
09.19: Bloomberg'in haberine göre, Avrupa Birliği'nin hukuk servisi, AB ülkelerine Rusya Merkez Bankası'nın dondurulmuş varlıklarından en az 33,8 milyar euroluk kısmın Ukrayna için geçici olarak kullanılmas için hukuki gerekçe buldu. Avrupalı ​​avukatlar, varlıkların kamulaştırılmaması koşuluyla planın yasal olarak uygulanabilir olduğunu düşünüyor. Ajansa göre, G7 ve AB temsilcileri, Rus varlıklarına tamamen el konulması için net yasal gerekçeler bulamadılar. Rusya Merkez Bankası'nın yurtdışında dondurulan varlıkları yaklaşık 300 milyar doları buluyor.
 
26 Ocak Perşembe
 
22.28: ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Victoria Nuland, Rusya’yla barış görüşmeleri ve Rus ordusunun Ukrayna’dan çekilmesi için Moskova’ya uygulanan yaptırımları yumuşatma olasılığını olumlu değerlendireceklerini söyledi. Sputnik’in aktardığına göre; Nuland, Senato’daki oturum sırasında, “Rusya’nın ciddi müzakereler yürütme ve kuvvetlerini Ukrayna’dan çekme ve toprakları iade etme kararı bağlamında, yaptırımların hafifletilmesini elbette memnuniyetle karşılarım” diye konuştu. Nuland, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in de aynı tutuma sahip olduğunu kaydetti.
 
20.48: Harry Potter filmleri, 1 Şubat'tan itibaren Rus online film sitelerinin arşivinden kaldırılacak. (Kommersant) 
 
20.47: Kanada, dört adet Leopard 2 tankını Ukrayna'ya verme kararı aldı.
 
20.44: ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Victoria Nuland, Senato'daki bir oturumda ABD'nin Abrams tanklarını "bahar saldırısı" için Ukrayna'ya gönderecek vakti olmayacağını söyledi. Nuland, "Abrams,  çok karmaşık tanklar, ciddi eğitim gerektiriyor. Dün onaylamış olmamıza rağmen onları savaş alanına ulaştırmak biraz zaman alacak. Bahar taarruzuna kadar orada olmayacaklar” dedi.
 
18.58: ABD Hazinesi, Rus tüzel kişiliklerine ve bireylerine yönelik yaptırım listesini genişletti. Listeye, gemi onarım şirketlerinin yanı sıra Tataristan lideri Rüstam Minnihanov ve eşi Gulsina Minnihanova, Başbakan Yardımcısı Denis Manturov, Wagner paralı asker şirketinin kurucusu Yevgeni Prigolin, Federal Cezaevleri Müdürü Arkadi Gostev, Yota şirketinin kurucusu Sergey Adoniev da dahil edildi.
 
17.02:  ABD'nin eski başkanı Donald Trump, Ukrayna'ya tank transferini eleştirerek, bu adımın çatışmaları nükleer boyuta taşıyabileceğini söyledi.
 
15.39: The Wall Street Journal gazetesi, ABD'li yetkililerin Rus havayollarının Türkiye'ye Amerikan yapımı uçaklarla uçmasını durdurması için Ankara'ya baskı yaptığını yazdı. Özel kaynaklara dayandırılan haberde bu baskı, "Türkiye'yi Moskova'ya uygulanan yaptırımları uygulamaya ikna etmek için yeni bir hamlenin sinyali"  diye yorumlandı.
 
Habere göre, üst düzey Amerikalı yetkililer geçen ay Türk vatandaşlarının, yaptırımları ihlal ederek Rusya ve Belarus'a gidip gelen ABD yapımı uçaklara yakıt ikmali ve yedek parça gibi hizmetler sağlamaları halinde hapis cezası, para cezaları, ihracat ayrıcalıklarını kaybetme ve diğer önlemler alma riskiyle karşı karşıya oldukları konusunda Türkiye'yi  uyardı. 
 
Yetkililer, Ticaret Bakan Yardımcısı Thea Rozman Kendler'in Aralık ayında Türkiye'ye yaptığı ziyarette mesajı Türk yetkililere ilettiğini söyledi.
 
Eski bir ABD ticaret temsilcisi yardımcısı olan Emily Kilcrease, Türkiye'ye artan baskıya dikkati çekerek "Belli bir noktada, yaptırımla ilgili bir işlem yapmak zorunda kalacaklar. Aksi takdirde, ihlaller hakkında bilgi sahibi oldukları ve bunu önlemek için hiçbir şey yapamadıkları ortaya çıkarsa, her şey alt üst olur" yorumunu yaptı.
 
15.29: Ukrayna genelinde hava saldırısı alarmları ve patama haberleri gelmeye devam ediyor. Enerji şirketi DTEK, füze saldırısı tehdidi nedeniyle Kiev, Kiev, Odessa ve Dnepropetrovsk bölgelerinde acil durum kesintilerini duyurdu. Kiev, Dnepropetrovsk, Mykolaiv, Odessa ve Vinnitsa bölgelerinde patlamalar olduğu bildirildi. Kiev ve Vinnitsa bölgelerinin yetkilileri hava savunmasistemlerinin devreye girdiğini duyurdu. 
 
15.25: Rusya Başsavcılığı, Letonya merkezli olarak Rusça yayın yapan en popüler muhalif haber sitelerinden Meduza'yı "istenmeyen organizasyon" olarak kabul etti. Daha önce Meduza, "yabancı ajan" kapsamına alınmıştı. Başsavcılık, Meduza'nın yayın faaliyetinin "anayasal düzenin temellerine ve Rusya Federasyonu'nun güvenliğine tehdit oluşturduğuna" karar verdi.
 
12.44: Rus otomobil üreticisi Avtovaz'ın 2015'te büyük umutlarla piyasaya sürdüğü Lada XRAY modeli satıştan kalıdırıldı. Kommersant'ın haberine göre, yaptırımlar ve Renault'nun Rusya pazarından çekilmesi nedeniyle XRAY üretimine devam edilemedi. Piyasaya sürüldüğü ilk yılda Rusya'da 161 bin XRAY satılmıştı.
 
12.33: Tatarsitan Devlet Konseyi, Devlet  Başkanı Rustam Minnihanov'un "reis" ünvanını kullanması için geçiş dönemine gerek olmadığına hükmetti. Rusya federal bölge başkanlarının "president" (başkan) ünvanını kullanmasını yasaklamıştı. Minnihanov Tataristan reisi unvanını kullanacak.
 
12.31: Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov, ABD ve Almanya'nın Ukrayna'ya tank verme kararını Batının çatışmaya doğrudan dahil olduğunun işareti olarak yorumlayacaklarını söyledi. Peskov ayrıca Nord Stream 2 icra direktörü Matthias Warnig'in Die Welt'e verdiği söyleşi hakkında da konuştu. Sözcü, Warnig'le Putin'in Moskova'da bir görüşme gerçekleştirdiğini doğruladı. Ancak görüşmenin içeriğine değinmedi.
 
11.57: Kiev Belediye Başkanı Vitali Kliçko bu sabah düzenlenen füze saldırısında bir kişinin hayatını kaybettiğini, iki kişinin de yaralandığını açıkladı. Kiev'i hedef alan füzelerin Rusya'nın kuzeyindeki Murmansk'ta bir üsten havalanan uçaklardan atıldığı bildiriliyor.
 
11.15: Kiev'e dün gece insansız hava araçlarıyla düzenlenen saldırıyı bu sabah düzenlenen füze saldırısı izledi. Belediye Başkanı Vitali Kliçko şehirde patlama sesleri işitildiğini duyurdu.
 
10.51: Alman Die Zeit gazetesi Nord Stream 2 projesinin icra direktörü Matthias Warnig ile bir söyleşi gerçekleştirdi. Warnig hesaplarının dondurulduğunu ve Almanya'da kimsenin kendisiyle konuşmak istemediğini söyledi. Warnig söyleşide özel askeri operasyonun başlamasından sonra Moskova'da Putin'le gerçekleştirdiği görüşmeye de değindi. Devlet başkanına "Amacınız ne?" diye sorduğunu belirten Warnig, Putin'in "Devlet sırrı. Söyleyemem." yanıtını verdiğini aktardı. (RBC)
 
10.17: Politico dergisi tank tabusunun yıkılmasından sonra Batılı ülkelerin Ukrayna'ya jet uçağı tedarik konusunu tartışmaya başladığını yazıyor. Dergiye konuşan Avrupalı bir diplomat "Bir sonraki doğal adımın jetler olacağını," söyledi. Diplomat Rusya'nın kırmızı çizgilerinin olduğunu, ancak bu çizgilerin zaman içinde değiştiğini de sözlerine ekliyor. Ancak tırmanma endişesi nedeniyle jet uçağı tartışmasının tanklara kıyasla daha zorlu geçeceği tahmin edilmekte.
 
09.23: Ünlü televizyoncu İvan Urgant'ın 2 Şubat tarihinde Moskova'da vermeyi planladığı solo konser organizatörler tarafından iptal edildi. Urgant Rusya'nın Ukrayna'ya düzenlediği özel askeri operasyona karşı çıkarak ailesiyle birlikte ülkeden ayrılmıştı.
 
09.21: Ukrayna genelinde yeniden hava saldırısı alarmı verildi. Ukrayna hava savunma sistemlerinin gece boyunca 24 insansız kamikaze hava aracı düşürdüğü açıklandı.
 
09.20: Kanadalı yayın kuruluşu CBS ülkenin Ukrayna'ya Leopard 2 tankı verme konusunu değerlendirdiğini duyurdu. Dün Almanya, Polonya, Norveç, İspanya, Danimarka, Hollanda ve Portekiz Ukrayna'ya tank vereceğini açıklamıştı. Avrupa ülkelerinin vermeyi vadettiği tankların toplam sayısı 90 civarında.
 
08.34: Önde gelen Finlandiyalı kontrplak üreticisi UPM Rusya'daki varlıklarını elden çıkardı.
 
08.33: Wagner Grubu'nun St. Petersburg'da Zolnaya Sokağı'nda açtığı merkez isim değiştirdi. Merkezin adı Morskaya Stolitsa (Deniz Başkenti) oldu.
 
08.30: Rusya'yı terk eden şarkıcı komedyen Semyon Slepakov hakkında ordunun itibarını zedelemek suçlamasıyla dava açılması istendi. İlgili başvuru Ulusal Tarihi Mirası Koruma Vakfı'ndan geldi. Slepakov önceki gün YouTube'da yayınladığı savaş karşıtı yeni şarkıda bir Rus askerinin ölümünü anlatıyordu.
 
08.28: ABD'nin yeni Rusya Büyükelçisi Lynne M. Tracy Moskova'ya geldi. Tracy Moskova'da görev yapan ilk Amerikalı kadın elçi olacak. Lynne M. Tracy daha önce Ermenistan'da büyükelçi olarak görev yapmıştı.
 
25 Ocak Çarşamba
 
22.17: Birleşmiş Milletler Bilim, Eğitim ve Kültür Örgütü (UNESCO), Rusya’nın bombaladığı Ukrayna’nın tarihi liman kenti Odesa’yı Dünya Kültür Mirası listesine aldı. UNESCO’nun kararıyla, kentin olağanüstü evrensel değeri kabul edilirken, insanlığın bu yerleşim birimi uluslararası koruma altına alındığı teyit ediliyor.  UNESCO Genel Direktörü Audrey Azoulay, karar sonrası yaptığı açıklamada, “Sinemaya, edebiyata ve sanata damgasını vurmuş, özgür bir şehir, bir dünya şehri, efsanevi bir liman olan Odesa, artık uluslararası toplumun güçlendirilmiş koruması altına alındı. Savaş devam ederken, bu şehrin daha fazla yıkımdan korunmasını sağlamak için ortak kararlılığımız sürecek.” ifadesini kullandı. (euronews)
 
22.14: Rusya'da yıllık enflasyon yüzde 11,49'a geriledi. 17 Ocak'tan 23 Ocak'a kadar olan dönemde haftalık enflasyon, Rosstat verilerine göre yüzde 0,14 olarak gerçekleşti. Yıllık bazda enflasyon yüzde 11,57'den yüzde 11,49'a düştü.
 
22.11: Rusya'nın kamu borcu 22,8 trilyon rubleye (yaklaşık 330 milyar dolar) yükseldi. 1 Ocak itibarıyla iç borç hacmi 18.7 trilyon ruble, dış  borçlar 4,1 trilyon ruble düzeyinde. (Vedomosti)
 
21.28: Slovak Savunma Bakanı Yaroslav Nagy, ellerindeki MiG-29 savaş uçaklarını Ukrayna'ya devretmeye hazır olduklarını açıkladı.“Uçaklar şu anda Slovakya'daki üslerden birinde ve bu uçakların Ukrayna'ya naklini görüşmeye hazırız. Hükümetin kararını bekliyoruz” diyen bakan, Slovak tarafının “Ukraynalı pilotlara memnuniyetle eğitim sağlayacağını” söyledi. 
 
21.22: ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin Rusya'ya karşı saldırıya hazırlandığını söyledi. Konuşması Beyaz Saray internet sitesinde yayınlanan Biden,  "Bahar yaklaşırken, Ukrayna kuvvetleri kontrolleri altındaki bölgeleri savunmakla ve ilaveten karşı saldırılar için hazırlanmakla meşgul" dedi. 
 
Biden, "Ukrayna’ya 31 adet M1 Abrams tankı göndermemiz Rusya için bir saldırı tehdidi değil. Rus birlikleri Rusya'ya ait oldukları yere dönerse, bu savaş bugün bitecek. Rusya'ya yönelik herhangi bir saldırı tehdidimiz yok. Hepimizin istediği bu savaşın bitmesi” dedi.
 
Biden, yollanan tanklar için "Abrams tankları dünyanın en kabiliyetli tanklarıdır. Ayrıca çalıştırmaları ve bakımları son derece karmaşıktır. Bu yüzden Ukrayna'ya etkili bir şekilde gerekli olan parçaları ve ekipmanı da veriyoruz” dedi. 
 
20.10: ABD Başkanı Joe Biden, ABD'nin Ukrayna'ya 31 Abrams tankı tedarik edeceklerini resmen açıkladı. Biden kararı canlı yayında bir açıklama yaparak duyurdu ve Ukrayna'ya desteklerinin artarak devam edeceğini söyledi. Biden, Putin'in yanlış hesap yaptığımı savunarak, "Biz müttefiklerimile birlik içindeyiz ve bunu sürdüreceğiz" dedi.  
 
 
19.35: Bloomberg, ABD'nin Ukrayna'ya 400 milyon dolar değerinde 31 Abrams tankını göndereceğini bildirdi.
 
19.34: İsrail basını, ABD'nin İsrail'den hizmet dışı bırakılan ve depolara kaldırılan MIM-23 Hawk hava savunma sistemlerini Ukrayna'ya göndermesini istediğini yazdı.
 
19.33: Almanya Başbakanı Scholz, Kiev'e tank verilmesi kararının maliyetini bilmediğini, ancak Berlin'in bu maliyetleri kendisinin karşılayacağını söyledi.
 
17.46: Moskova Şehir Mahkemesi, Rusya Adalet Bakanlığı'nın Rusya'daki en eski insan hakları örgütü olan Moskova Helsinki Grubu'nun (MHG) faaliyetlerini sona erdirme başvurusunu kabul etti. Adalet Bakanlığı,  MHG'nin bölgesel bir örgüt olarak kayıtlı olmasına rağmen sadece Moskova'da değil, Rusya genelinde çalıştığını, böylece "bölgesel faaliyet sınırlarını" ihlal ederek yasal gerekliliklere uymadığını savunmuştu. Moskova Helsinki Grubu 1976'da kuruldu. Asıl amacı, 1975 yılında Helsinki'de imzalanan deklarasyonun ardından SSCB'nin üstlendiği insani yükümlülüklerin yerine getirilmesine katkıda bulunmaktı. Örgüt, "Rusya'da insan haklarına uyulmasını ve demokrasinin inşasını teşvik etme" hedefiyle çalışıyordu. 
 
16.01:  AGİT Güvenlik İşbirliği Forumu'nun genel oturumunda yaptığı konuşmada Rus diplomat Konstantin Gavrilov, Kiev'in Leopard 2 tanklarından ateş etmek için uranyumlu mermiler kullanmasının Moskova tarafından "kirli nükleer bomba kullanımı" olarak kabul edileceğini söyledi.  Viyana'daki askeri güvenlik ve silah kontrolü müzakerelerinde Rus delegasyonunun başkanı olan diplomat  Gavrilov, ABD ve NATO'nun Kiev'e Rus şehirlerini vurmak için silah sağlaması durumunda Moskova'nın sert misillemeye hazır olduğunu söyledi. Gavrilov, ""Eğer Washington ve NATO ülkeleri, barışçıl şehirlerimize ve anayasal olarak güvence altına alınmış topraklarımızı ele geçirme girişimiyle Rusya'nın derinliklerine saldırması için Kiev'e silah sağlarsa, bu durum Moskova'yı sert misilleme eylemleri yapmaya zorlayacaktır. Sonradan sizi uyarmadığımızı söylemeyin" dedi. 
 
Kirli bombalar, geleneksel patlayıcıların yanı sıra radyoaktif malzeme içeriyor. Geleneksel patlayıcısı infılak ettiğinde havaya uranyum gibi radyoaktif maddeler saçıyor. Bu nedenle kirli bombalar kitlesel yıkım silahları olarak biliniyor.
 
15.39:  Putin, Ukrayna'daki özel harekatın amacının her şeyden önce halkı ve Rusya'nın korunması olduğunu söyledi. Putin, Rusya Federasyonu'nun kendi tarihi topraklarında tehdit oluşturulmasına izin veremeyeceğini vurguladı. (M. Komsomolets)
 
14.26: Almanya hükümeti, Ukrayna’ya 14 adet Leopard 2 tankı göndermeye karar verdi. Açıklama kabine toplantısının ardından Almanya Başbakanı Olaf Scholz tarafından yapıldı. Berlin hükümeti ayrıca Leopard 2 tanklarının üçüncü ülkeler tarafından da ihracının önünü açacak. Scholz, Ukrayna askerlerinin Alman tanklarını kullanması için verilecek eğitimin de yakında başlayacağını söyledi ve Ukrayna'yı ellerinden geldiğince destekleyeceklerini belirtti.  “Uluslararası düzeyde koordineli bir şekilde hareket ediyoruz” diyen Scholz, Almanya'nın ilk etapta envanterindeki 14 Leopard 2 tankını vereceğini de sözlerine ekledi. Scholz, Almanya'nın ayrıca lojistik ve mühimmat sağlayacağını da ifade etti.
 
İngiltere Başbakanı Rishi Sunak ise Almanya’nın tank gönderme kararından memnuniyet duyarken, bunun Ukrayna’nın savunma hattını güçlendireceğini söyledi. Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Twitter’da  yaptığı paylaşımla Scholz’a teşekkür etti. Morawiecki, kararı Rusya’yı durdurmak için “atılmış büyük bir adım olarak” tanımladı. (BBC)
 
13.32: Kremlin, Batılı analistlerin "Ukrayna'ya silah tedarikinin kıtanın güvenliğini sağlamaya yardımcı olacağını söylerken hata yaptıklarını" savundu. Peskov, "Bu saçma inanç yalnızca korkunç dönemin devamına yol açar" dedi. Peskov, “Maalesef, kıtanın güvenliğinin savaşa devam ederek sağlanabileceğine inanan bir dizi politikacının, bir dizi uzmanın ve ordunun varlığını görüyoruz. Bu saçma bir inanç, hem askeri hem de siyasi düşünce olarak çıkmaz bir yol" dedi.  
 
12.52: Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov, Almanya'nın Ukrayna'ya olası bir tank tedariği konusunda Berlin yönetimiyle görüşmelerde bulunmadıklarını söyledi. Peskov ayrıca Ukrayna'daki çatışmanın diplomatik yollardan çözülmesi için şu anda bir perspektif bulunmadığını dile getirdi.
 
12.11: Gürcistan Deniz Yolu Ajansı Rusya ile deniz iletişiminin yeniden başlatılması için iki ülke arasında müzakereler yürütüldüğü iddialarını yalanladı. Batum'la Soçi arasında vapur seferlerinin yeniden başlaması için görüşmeler yapıldığı iddiası Soçi liman müdürü Yuri Vladimirov'dan gelmişti. (Kommersant)
 
11.49: Portekiz gazetesi Correio de Manha Portekiz'in Ukrayna'ya 4 adet Leopard 2A6 tank vereceğini yazdı. Öte yandan İsveç Savunma Bakanlığı Leopard 2'nin  İsveç versiyonu olarak görülen Stridsvagn tanklarını Ukrayna'ya verme seçeneğinin masada olduğunu açıkladı.
 
11.46: Estonya Moskova'daki büyükelçiliğini kapatmak niyetinde olmadığını açıkladı. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada büyükelçiliğin açık olmasının hem ülkenin, hem de Rusya'da yaşayan Estonya vatandaşlarının çıkarına olduğu belirtildi. Rusya Estonya büyükelçisinden 7 Şubata kadar ülkeyi terk etmesini istemişti.
 
11.15: RBC gazetesi Rusya'da Apple kullanıcılarının bir bölümünün App Store'a erişmekte güçlük yaşadığını yazıyor. Habere göre, kullanıcılar servise ancak VPN yardımıyla giriş yapabiliyor.
 
11.13: NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ittifakın Ukrayna'daki çatışmanın tarafı olmadığını yineledi. Stoltenberg NATO'nun Ukrayna'ya olan desteği arttıracağını, ancak çatışmaya asker ya da uçak göndermeyeceğini söyledi. (Die Welt)
 
10.53. Ukrayna genelinde hava saldırısı alarmı verildi. Belaruslu izleme grubu Gayun, Maçulişi'deki havaalanından Rus bombardıman uçaklarının havalandığını duyurdu. (BBC)
 
10.17: Ukrayna asıllı bir Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı Ukrayna Genelkurmay Başkanı Valeri Zalujniy'e 1 milyon dolar mirası bıraktı. Zalujnıy parayı orduya bağışladığını açıkladı.
 
10.13: Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro ellerindeki Rus yapımı silahların Ukrayna'ya devredilmesi önerisini reddetti. Beyaz Saray yönetimi bazı Latin Amerika ülkelerine ellerindeki Rus yapımı silahları Ukrayna'ya vermeleri yönünde çağrıda bulunmuştu. Gustavo Petro çatışmaya taraf olmadıklarını , dahası ellerindeki Rus silahlarının kötü durumda olduğunu söyledi. (TASS)
 
09.18: Fransız spor giyim zinciri Decathlon Rusya'daki işini elden çıkarma kararı aldı. RBC zincirin Rusya içinden bir alıcı arayışına girdiğini aktarıyor. Şirket geçtiğimiz yıl Rusya'ya ürün tedarik etmeyi durdurmuş ve mağazalarını kapatmıştı.
 
09.16: Rusya Savunma Bakanlığı Atlantik Okyanusu'nda Admiral Gorşkov fırkateyninden fırlatılan Tsirkon füzesinin 900 kilometre uzakta bulunan bir deniz hedefini vurduğunu açıkladı. Fırkateyn bir tatbikat kapsamında Amerika Birleşik Devletleri'nin doğusunda kalan Batı Atlantik'te bulunuyor. Sesten hızlı hareket eden Tsirkon füzeleri gemileri vurmak için tasarlanmıştı.
 
09.09: POS terminali tedarikçisi Ingenico Rusya pazarından ayrılma konusunu değerlendiriyor. RBC gazetesi, pazar payı yüzde 50 civarında olan firmanın mart ayında Rusya'daki faaliyetlerine son verme olasılığının bulunduğunu yazıyor.
 
09.07: Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov, Vladimir Putin'in Vladimir Zelenskiy'le son birkaç yılda hiç temas kurmadığını söyledi.
 
09.04: Rusya'nın Sahalin Adası'nda anormal soğuk geçen kış nedeniyle 150 ev ve iki anaokulu susuz kaldı. Kommersant bölgede sıcaklığın -32 dereceye kadar düştüğünü yazıyor. Sahalin'in güneyinde kalan Japonya'da da kötü hava koşulları nedeniyle 400 uçak seferi iptal edildi.
 
00.40: Reuters, Biden'ın Ukrayna'ya Abrams tankları verme kararını bugün (25 Ocak) açıklayacağını duyurdu. Ajansın kaynağı,  Abrams'ın büyük ihtimalle Ukrayna Güvenlik Yardımı Girişimi (USAI) olarak bilinen ve Beyaz Saray'ın silahları mevcut stoklardan ziyade, savunma sanayinden satın alarak tahsis etmesine izin veren bir fon aracılığıyla temin edileceğini söyledi. Daha önce Politico haber sitesi, ABD'nin Ukrayna'ya 30 M1 Abrams tankı göndermeyi planladığını bildirmişti. 
 
00.38: Kremlin Sözcüsü Peskov, CNN kanalının "Kremlin'de 200 bin kişiyi daha seferber etme planlarının tartışıldığı" yolundaki haberini yalanladı. (RBC)
 
24 Ocak Salı
 
23.24: İsviçre Ulusal Konseyi Güvenlik Komisyonu, İsviçre silahlarının üçüncü ülkelerden Ukrayna'ya ihracına izin veren değişikliği onayladı. İsviçre askeri tarafsızlığını koruma gerekçesiyle  şimdiye kadar buna izin vermeyi reddetmişti. Yasa değişikliği önerisi komisyonun 14 üyesi tarafından desteklendi, 11 milletvekili aleyhte oyu kullandı. Resmi açıklamada, "Komisyon üyelerinin çoğunluğu, İsviçre'nin Avrupa güvenliğine katkıda bulunması ve buna bağlı olarak Ukrayna'ya daha fazla destek vermesi gerektiğine inanıyor. Önerilen değişiklikler, silahların doğrudan İsviçre'den ihracatına izin vermediği için tarafsızlık yasasına uygun" denildi.
 
22.59: Süddeutsche Zeitung gazetesi, "Şansölye Olaf Scholz artık Ukrayna'ya muharebe tankları göndermeye hazır" başlıklı haberde, "Federal hükümet ayrıca diğer ülkelerin Almanya'dan aldıkları tankları da yollamasına izin veriyor" ifadesine yer verdi.
 
22.46: Alman basınında yer alan haberlere göre Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Almanya'dan Ukrayna'ya Leopard 2 tanklarının sevkiyatına onay verdi. Alman basın ajansı dpa'nın haftalık haber dergisi Spiegel'in online sayfasına dayandırdığı haberinde, en az bir bölüğün kullanımına sunulmak üzere Alman ordusunun envanterinde bulunan Leopard 2 A6 tipi tanklarının Ukrayna'ya sevkiyatına karar verildiği belirtildi. Bir bölük genel uygulamalar itibarıyla 14 tanktan oluşuyor.  Spiegel ise kaynak göstermediği haberinde, Leopard 2 tanklarının sevkiyatı konusunda "karar verildi" ifadesini kullandı. Alman hükümeti Polonya'nın Ukrayna'ya Leopard 2 tankları sevk edilmesi talebini ivedilikle değerlendirileceğni açıklamıştı. Alman yapımı Leopard'ların Ukrayna'ya sevkiyatı, anlaşmalara göre üretildiği ülkenin vereceği izne tabi. Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius Salı günü sabah saatlerinde yaptığı açıklamada, ülkesinin sevkiyata hızlı şekilde onay vermesini beklediğini kaydetmişti. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile Berlin'de biraraya gelen Bakan, "Kararın kısa sürede verilmesini bekliyorum" ifadesini kullanmıştı. (DW)
 
18.11: Sky News'in haberine göre, "ABD Başkanı Joe Biden, Alman Leopard 2 tanklarının Kiev'e tedariki konusunda henüz bir karara varmamış olan Almanya'yı etkilemek için 1o adet Abrams tankını Kiev'e yollamaya hazır." TV kanalı, adı açıklanmayan bir Pentagon kaynağının, Biden'in Berlin'e "baskı uygulamak" için bu adımı atmayı panladığını duyurdu. Kaynağa göre, Ukrayna ordusunun beklenen Rusya saldırısına karşı 500 tanka ihtiyacı var.
 
18.07: Oscar adayları açıklandı. Kanadalı yönetmen Daniel Roer'in hapisteki muhalif siyasetçi Aleksey Navalnıy'nın hayatını anlattığı "Navalnıy" adlı belgeseli, en iyi belgesel kategorisinde aday gösterildi. Ödül töreni 12 Mart'ta yapılacak.
 
17.05: Euronews'in haberine göre, Zelenskiy’nin, ülkede yolsuzluğa müsamaha gösterilmeyeceğini açıklamasının ardından üst düzey bazı yöneticiler bugün istifa etti. Reuters'e göre Başsavcı Yardımcısı Oleksiy Symonenko, Zelensky'nin danışmanlarından Kyrylo Timoşenko, Savunma Bakanı Yardımcısı Minister Vyacheslav Shapovalov dahil olmak üzere önemli görevlerdeki bazı yöneticiler istifalarını sundu. AFP ise haberinde 5 vali ve dört bakan yardımcısının istifa ettiğini duyurdu. AFP, savunma bakan yardımcısıyla birlikte, sosyal politikalardan sorumlu bakan yardımcısının ve bölgesel kalkınmadan sorumlu iki bakan yardımcısının da istifası istenenler arasında yer aldığını aktardı. Herson ve Kiev valileri de görevden alınanlar arasında bulunuyor. Zelensky'nin seçim kampanyasını yürüten ve bölgesel konularda danışmanlık veren 33 yaşındaki Kyrylo Timoşenko, 2019 yılından bu yana görevi yürütüyordu. Timoşenko, lüks spor araç kullandığı gerekçesiyle medya tarafından eleştiriliyordu. Ailesiyle birlikte İspanya’nın Marbela bölgesinde yeni yılda 10 gün tatil yapan Symonenko yine eleştirilerin oklarını hedefi olmuştu. Shapovalov ise Savunma Bakanlığı adına alınan gıda ürünleriyle ilgili ihalelerde piyasa fiyatının üzerinde ödemeler yapılmasına olarak sağladığı gerekçesiyle eleştiriliyordu. Zelenskiy, dün yaptığı açıklamada bu hafta içinde ülkenin kronik sorunu olan yolsuzluğun ortadan kaldırılmasına yönelik önemli kararlar alınacağı sözünü vermişti. Uluslararası Şeffaflık Örgütü'nün 2021 yılı yolsuzluk algılama sıralamasında, uzun bir yolsuzluk ve sallantılı yönetim geçmişi olan Ukrayna 180 ülke arasında 122'nci sırada yer aldı. Aynı listede Rusya 136'ncı, Türkiye ise 96'ncı sırada bulunuyor.
 
16.19: Amerikan TV kanalı ABC'nin diplomatik bir kaynağa dayandırdığı habere göre, Alman Ramstein hava üssünde Ukrayna'nın müttefikleri arasında yapılan görüşmelerde 12 ülke Ukrayna rdusuna yaklaşık 100 Leopard 2 tankı tedarik edilmesi konusunda anlaşmaya vardı. Ülke temsilcileri, tankların yollanması için tek şartın Alman hükümetinin onayını vermesi olduğunu bildirdi. 
 
Habere göre Polonya, Finlandiya, İspanya, Hollanda ve Danimarka, Ukrayna ordusuna tank transferi konusunda anlaşmaya varan ülkeler arasında yer alıyor. Ancak üretim ülkesi olarak Almanya'dan lisans almadan Ukrayna'ya tank göndereme izinleri bulunmuyor.
 
ABC'nin görüştüğü Ukraynalı bir yetkili, İngiltere'nin Ukrayna'ya 14 Challenger 2 tankının transferini duyurmasının, Almanya'nın Leopard 2 teslimatlarına da izin vermesini amaçlayan "sembolik bir jest" olduğunu söyledi.
 
13.26: Polonya, Almanya'dan Leopard 2 tanklarını Ukrayna'ya devretmek için izin istedi. Almanya Savunma Bakanlığı, bu konuya ilişkin henüz bir olmadığını duyurdu.
 
13.22: Kremlin Sözcüsü Peskov, Kremlin'in gündeminde, vatandaşların araçla yurt dışında seyahat sürelerinin sabit tutulması gibi bir yasa tasarısı olmadığını, bu konunun sadece yük araçlarıyla ilgili olduğunun zaten açıklığa kavuşturulduğunu söyledi.
 
12.36: NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Almanya'nın Ukrayna'ya Leopard 2 tankları verme konusundaki kararını yakında açıklayacağını belirterek Leopard 2 tanklara sahip diğer ülkelerin de sevkiyat için hazırlıklara başlayabileceğini söyledi. Öte yandan Polonya Savunma Bakanlığı Ukrayna'ya ellerindeki Leopard 2 tanklarını verebilmeleri için Almanya'ya resmi başvuruda bulunduklarını açıkladı. Tankların üçüncü bir ülkeye sevki için üretici ülkenin izni gerekiyor.
 
12.28: Kiev yönetiminin Belarus'a saldırmazlık paktı imzalamayı önerdiği iddia ediliyor. İlgili açıklama Belarus lideri Aleksandr Lukaşenko'dan geldi. Lukaşenko şunları söyledi:
 
"Ukraynalıların bunu neden istediğini bilmiyorum. Bir yandan bizden hiçbir şekilde Ukrayna ile savaşmamamızı, birliklerimizi oraya göndermememizi istiyorlar. Saldırmazlık paktı imzalamayı öneriyorlar. Diğer yandan bu patlayıcı karışımı hazırlıyorlar ve onları silahlandırıyorlar. Polonya, Litvanya, hepsi delirmiş. Ne istiyorlar? Belirsiz." (Belta / Ria)
 
RIA'nın haberine göre bir gün önce Lukaşenko, "Avrupa Birliği ve Ukrayna'ya komşu devletlerden bir grup silahlı oluşumun Belarus sınırına yakın bir yerde toplandığını" iddia etmişti. Lukaşenko, yaklaşık 23 bin 500 kişilik grubun 17 bin 200'ünün Ukrayna'dan ve 3 bin 700'ünün Polonya'dan olduğunu söylemişti. 
 
11.55: Duma Ulaştırma Komitesi gündeme gelen yeni yasa tasarısına açıklık getirdi. Komite yetkilileri ülkeden çıkış için önceden rezervasyon yaptırma mecburiyetinin sadece kamyonları ve tırları kapsayacağını açıkladı. (Ria)
 
11.17: Ukrayna'da Zelenskiy'nin üst düzey görevlilere şahsi amaçla yurtdışına çıkışları yasaklamasından sonra bir dizi devlet görevlisi istifasını verdi. Başkanlık ofisi başkan yardımcısı ve başsavcı yardımcısından sonra savunma bakan yardımcısı da istifasını verdi. Bakan yardımcısı Vyaçeslav Şapovalov, bakanlığa olan güvenin sarsılmaması için istifa ettiğini söyledi.
 
11.13: İsveç'le Türkiye arasında gerilim artarken Finlandiya NATO'ya giriş sürecini tek başına tamamlayabileceğini açıkladı. Helsinki yönetimi Türkiye'nin itirazı nedeniyle İsveç'in üyelik sürecinin uzama ihtimalinin bulunduğu düşüncesinde.
 
10.56: Avrupa piyasalarında doğal gaz fiyatları yeniden inişe geçti. Hollanda'daki TTB terminalinde bin metreküp fiyatı 670 dolara geriledi.
 
10.18: Devlet Duması'nda görüşülen yeni bir tasarı, otomobil sahiplerinin sınır geçişleri için önceden tarih rezerve etmesini öngörüyor. Rezervasyon yaptırmayan araçların ülkeden ayrılmasına izin verilmeyecek. Uygulama yabancı ülke vatandaşlarını da kapsıyor. Kabul edilmesi durumunda tasarı 1 Martta yürürlüğe girecek.
 
09.44: Bulgaristan'ın özel askeri operasyonun ilk günlerinde Ukrayna'ya yüklü miktarda silah ve yakıt tedarik ettiğinin ortaya çıkmasının yankıları sürüyor. Moskovski Komsomolets gazetesi, Ukrayna tanklarına giden yakıtın Rus petrol şirketi Lukoil'in Bulgaristan'daki rafinerilerinden çıktığını yazdı. Buna göre Ukrayna'nın İzyum ve Herson'daki çarpışmalarda kullandığı tankların yakıtı büyük oranda Rusya'nın Bulgaristan'a sevk ettiği petrolden elde edildi.
 
09.26: Ukrayna lideri Vladimir Zelenskiy devlet görevlilerinin ve milletvekillerinin kişisel amaçlarla yurtdışına çıkışını yasaklayan Güvenlik Konseyi kararını onayladı. Öte yandan Ukrayna Başkanlık Ofisi Başkan Yardımcısı Kirill Timoşenko istifa ettiğini açıkladı.
 
09.12: ABC News'a konuşan üst düzey Ukraynalı bir yetkili Almanya'nın onay vermesi halinde 12 ülkenin 100 civarında Leopard 2 tankı kendilerine vermeye hazır olduğunu açıkladı.
 
08.40: ABD'nin uluslararası suç örgütü ilan ettiği Wagner Grubu'nun sahibi Yevgeni Prigojin ABD'den "kimi, ne zaman ve nerede istikrarsızlaştırdıklarını" açıklamalarını istedi. Prigojin daha önce de Beyaz Saray temsilcilerine yönelik bir açık mektup kaleme almıştı.
 
08.38: Rusya'ya yönelik yaptırımlardan ünlü çizgifilm Fiksiki de nasibini aldı. Çizgifilmin yapımcısı devlet şirketi Riki'nin cirosunda yurtdışı satışlardan elde edilen pay yüzde 40'dan 30'a geriledi. Yapımcı AB ve ABD'deki satışların durduğunu bildiriyor. Aynı şirkete ait Smeşariki projesi ise geçtiğimiz yıl yeni anlaşmalar imzalamayı başardı.
 
08.34: Rus milyarder Oleg Deripaska'ya yaptırımları delmesinde yardım etmekle suçlanan eski FBI ajansı Charles McGonigal suçunu kabul etmedi. ABD savcılığı, McGonigal'ın yanı sıra mahkemede çevirmen olarak çalışan Rus asıllı ABD vatandaşı Sergey Şestakov'a da suçlamalar yöneltti. McGonigal gibi Şestakov da ithamları reddediyor. (Kommersant)
 
08.29: Almanya'nın en büyük silah üreticisi Rheinmetall hükümetin onay vermesi halinde Ukrayna'ya 139 Leopard 2 ve 88 Leopard 1 tankı tedarik etmeye hazır olduklarını açıkladı. Şirket yetkilileri tankları nisan-mayıs sonundan önce teslim edebileceklerini belirtiyor. Rheinmetall daha önce de benzer açıklamalar yapmış, ancak Alman hükümeti sevkiyatlara onay vermemişti.
 
23 Ocak Pazartesi
 
23.23: Rusya Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov, Rus ordusuna Ukrayna’daki özel askeri harekatında neredeyse tüm Batı’nın karşı koyduğunu, ülkenin modern tarihinde hiç bu kadar şiddetli çatışmalar yaşamadığını söyledi. AiF gazetesine konuşan Gerasimov, “Modern Rusya hiçbir zaman bu kadar yüksek düzeyde ve yoğunlukta çatışmalar yaşamadı. Ülkemize ve ordumuza bugün neredeyse tüm kolektif Batı karşı koyuyor” ifadelerini kullandı. Durumu istikrara kavuşturmak, yeni bölgeleri korumak ve taarruza geçmek için kısmi seferberlik gerçekleştirdiklerini söyleyen Genelkurmay Başkanı, 2. Dünya Savaşı’ndan sonra böyle etkinliklerin yapılmadığını anımsattı. (Sputnik)
 
23.21: Brent tipi ham petrolün fiyatı 1 Aralık'tan bu yana ilk kez varil başına 89 doları geçti.
 
23.20:  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Washington'un yakın gelecekte Almanya'dan Ukrayna'ya Leopard tankları tedariki konusunda bir açıklama beklediğini söyledi.
 
23.17: Rusya Başsavcılığı, Andrey Saharov Vakfı'nı "Rusya'da istenmeyen bir kuruluş" olarak kabul etti. Denetim makamı olan savcılık, vakfın "Rusya Federasyonu'nun anayasal düzeni ve güvenliğinin temellerine tehdit oluşturduğu" kanaatine vardı.  Başsavcılıktan yapılan basın açıklamasında, "Andrey Skharov Vakfı ABD merkezli bir sivil toplum kuruluşudur. Yasaya göre, yakında Adalet Bakanlığı vakfı, faaliyetleri istenmeyen kuruluşlar listesine ekleyecek" denildi. 
 
23.14: Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Almanya'nın, AB üyesi bir ülkenin istemesi halinde Alman menşeli Leopard tanklarının Ukrayna'ya gönderilmesini engellemeyeceğini söyledi. Borrell, AB dışişleri bakanları toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi. Borrell, "Ukrayna'yı desteklemeye devam edeceğiz. Ukrayna, bu savaşı kazanmak zorunda." dedi. Borrell, bir gazetecinin Ukrayna'ya ağır tank gönderilmesi konusunda bakanlar arasında geçen tartışmalarla ilgili sorusu üzerine, "Bugün bir dizi görüş dile getirildi. Ağır tanklar önemli olmakla birlikte, Ramstein konferansından Ukrayna'ya askeri desteği artırmayı amaçlayan taahhütlerin miktarına da bakmanız gerektiği gerçeğini vurgulamak istiyorum." dedi. AB Yüksek Temsilcisi, "Almanya, bu tanklara sahip olan bazı AB üye devletlerinin göndermek istemesi halinde, buna engel olmayacak gibi görünüyor" ifadesini kullandı. (Euronews)
 
20.14: Rusya Uzay Ajansı Roscosmos’un eski başkanı ve ‘Çar Kurtları’ adlı askeri danışmanlar grubu başkanı Dmitriy Rogozin, Donetsk Halk Cumhuriyeti (DHC) savaşçılarının, Ukrayna ordusunun kullandığı Starlink terminallerini ele geçirmeyi başardığını söyledi. Sputnik'e konuşan Rogozin, “Uzay iletişim araçları özel bir konu. Ukrayna ordusunun kullandığı Starlink uzay haberleşme sisteminin, bu cihazların, bu abone terminallerinin bize getirdiği fayda ve zararları biliyoruz. Bu terminalleri ganimet edindik, onlara sahibiz” ifadelerini kullandı.
 
18.23:   Ukraynalı yetkililerin mart ayı sonuna kadar 150 bin kişiyi daha seferberlikle silah altına almayı pllanlandığı bildirildi. Kiev yönetimi ana konseyi üyesi Vladimir Rogov, bunun için çalışmalara başlandığını duyurdu.
 
18.22: AB Dışişleri Bakanları, Ukrayna'ya 500 milyon euroluk yeni bir askeri yardım dilimini onayladı.
 
18.21:  Almanya Ekonomi Bakanlığı, Rusya'dan gelen boru hattı gazının yerine 2026 yılına kadar tamamen sıvılaştırılmış doğal gazın (LNG) alabileceğini hesapladı. Daha önce Şansölye Olaf Scholz, Almanya'nın Rus enerji kaynaklarına olan bağımlılığını kırmayı başardığını söylemişti.
 
16.34: Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, diğer ülkeleri Rusya ile çalışmaması için tehdit eden ABD’nin tüm kırmızı çizgileri aştığını belirtti.  Güney Afrika Dışişleri Bakanı ile bir araya gelen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Batılı ülkelerin Rusya’ya karşı yürüttüğü ‘hibrit’ savaşın neredeyse ‘gerçek’ olduğuna işaret ederek şunları söyledi:
 
“Ukrayna'da olup bitenlerden bahsederken bunun artık bir hibrit savaş değil, Batı'nın Rusya'ya karşı uzun süredir hazırladığı, Ukrayna'da yüzyıllardır olan, dilden kültüre her şeyi yok etmeye çalıştığı ve insanların kendi dillerini konuşmalarını yasakladığı neredeyse gerçek bir savaş olduğundan bahsediyoruz.” (Sputnik)
 
16.28: Patrik Kirill, Moskova'da verdiği bir vaazda, "Rusya Ortodoks Kilisesi, Rusya'nın bağımsızlığını dış siyasi güçlerin saldırılarından korumak için yetkililerin yaptığı her şeyi destekliyor" dedi.
 
16.27:  Gürcistan Maliye Bakanı Laşa Khutsişvili, 24 Şubat 2022'den bu yana Gürcistan Gümrük Servisi tarafından, yaptırım uygulanan malların Rusya'ya yasadışı ihracatını amaçlayan binden fazla operasyonu engellediğini söyledi.
 
16.25: Ukrayna'daki bir mahkeme, Herson bölgesinde Rusya'ya katılım referandum düzenlemekten ilk cezayı verdi.  Ukrayna Güvenlik Servisi açıklamasına göre, yerel seçim komisyonu üyesi olan Beryslav ilçesine bağlı Novoaleksandrivka köyünün bir sakini 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
 
16.23: Rusya'nın, Moskova'daki Estonya Büyükelçisi’nden ülkeyi 7 Şubat’a kadar ülkeyi terk etmesini istemesinin ardından, Letonya "dayanışma amacıyla" kendi büyükelçisini Rusya'dan çekme kararı aldı. Letonya Dışişleri Bakanı Edgars Rinkeviçs, Twitter'da yaptığı açıklamada, Ukrayna'da askeri çatışmanın başlamasının yıldönümü olan 24 Şubat'tan itibaren Rusya ile diplomatik ilişkilerin seviyesinin düşürüleceğini söyledi.
 
14.32: Rusya birliklerinin Bahmut şehrini ablukaya aldığı ve yoğun çatışmalar yaşanan bölgede Ukrayna ordusunun direnişinin sürdüğü habereri geliyor.  Öte yandan Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Konaşenkov, Rus ordusunun Donsetks'de Krasnopolye kasabasının kontrolünü ele geçirdiğini söyledi. Konaşenkov, "ordu birliklerinin hava ve karadan füze ve toplarla destek verdiği operasyonda, gönüllü müfrezelerin Krasnopolye yerleşimini kurtardığını" bildirdi. 
 
13.35: Brent petrolünün varil fiyatı 5 Aralık'tan bu yana ilk kez varil başına 88 dolara yükseldi.
 
13.44: Eni şirketi, İtalya'nın 2024-2025 kışında Rus doğal gazı alımını tamamen sona erdirebileceğini duyurdu. 
 
13.35: Rusya’daki Estonya Büyükelçisi’nden ülkeyi 7 Şubat’a kadar terk etmesi istendi. Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ülkedeki Estonya Büyükelçisi Margus Laidre’nin Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldığı ve kendisine Estonya hükümetinin Rusya karşıtı eylemleri ile ilgili olarak protesto iletildiği kaydedildi. (Sputnik)
 
12.45: Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov, seferberlik kararnamesinin iptal edilmemesi konusunda yeni bir açıklama yaptı. Peskov, kararnamenin belirli sayıda asker almanın dışında başka etkinlikler de öngördüğünü, bu nedenle iptal edilmediğini söyledi. Sözcü bu etkinliklerin niteliği konusunda konusunda ise açıklama yapmadı.
 
12.33. Avrupa Devlet ve Hükümet Başkanları Konseyi Başkanı Charles Michel önümüzdeki Ukrayna'daki çatışmada kırılma noktasının geldiğini ve Avrupa Birliği'nin kaderinin 2-3 hafta içinde tayin edileceğini söyledi. İspanyol El Mundo gazetesine söyleşi veren Belçikalı siyasetçi, "2023'te yaşanacaklar, ki bunun çoğu önümüzdeki 2-3 hafta içinde olacaklara bağlı, geleceğimizi tayin edecek," şeklinde konuştu. Michel bu nedenle Avrupa Birliği'nin son derece kısa bir süre içinde bir dizi önemli karar almak zorunda kalacağını dile getirdi. Charles Michel "Ukrayna'nın yanında yer almak ve ona gereken bütün desteği sağlamak zorundayız," dedi.
 
12.06: Estonya elindeki 155 mm kalibreli bütün obüsleri Ukrayna'ya vereceğini açıkladı. Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanlığı Estonya büyükelçisinden 7 Şubata kadar ülkeyi terk etmesini istediklerini duyurdu.
 
11.47: Rus hükümeti 70 sektörde sigorta prim ödemeleri için tanınan süreyi uzattı. Buna göre şirketler 2022'nin ikinci çeyreğine ait primleri 28 Mayıs 2024'e kadar ödeme imkanına kavuştu.
 
11.45: Moskova yakınlarındaki Roşal kentinde bulunan Moliren metalurji ve organik kimya fabrikasında patlama yaşandı. Ölü ya da yaralı olup olmadığı konusunda henüz bir bilgi yok. (TASS)
 
11.28: Japonya Başbakanı Fumio Kişida, Rusya'yla barış anlaşması imzalama konusunda müzakereleri sürdürmek niyetinde olduklarını söyledi. Japonya ve Rusya İkinci Dünya Savaşı'nın bitiminde bir barış anlaşması imzalanmadığı için kağıt üstünde savaş halinde. İki ülke arasında Kuril Adaları'nın hangi ülkeye ait olduğu konusunda ihtilaf mevcut. Rus Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ocak başında yaptıkları açıklamada Japonya'nın "Rusya karşıtı tutumunu sürdürdüğü sürece" bu ülkeyle barış anlaşması imzalamalarının imkansız olduğunu söylemişti.
 
10.53: Rusya Federal Güvenlik Servisi FSB Donetsk Halk Cumhuriyeti'nde birimi açtı. Putin'in aralık ayında imzaladığı kararnameyle oluşturulan birimin başına General Oleg Bolomojnov getirildi. (Kommersant)
 
10.40: Rusya Başbakanı Mihail Mişustin, devlete bağlı RANHiGS'in rektörü Vladimir Mau'yu görevden aldı. RBC Mau'nun sağlık nedeniyleriyle görevden affını istediğini yazıyor. Vladimir Mau geçtiğimiz yıl yolsuzluk suçlamasıyla tutuklanmış, ancak ekim ayında hakkındaki suçlamalar düşürülünce görevine geri dönmüştü.
 
10.08: Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı bu sabahki brifingte Bahmut'un Rus birliklerince kuşatıldığını doğruladı. Şehrin ana ikmal hatlarının kesilmesi kuşatma olarak tabir ediliyor.
 
10.00: Rusya Başsavcılığı, Rusya'nın Avrupa Konseyi'nden çıktığı 15 Mart 2022 tarihinden sonra Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararları uyarınca 476 başvuru sahibine toplam 4,6 milyon euro tazminat ödedi. Konuyu haberleştiren İzvestiya gazetesi, Vladimir Putin'in 11 Haziran 2022'de imzaladığı kararnameyle Rusya'nın 15 Marttan sonra alınan AİHM kararlarını yerine getirmeyeceğini ilan ettiğini hatırlatıyor.
 
09.59: Rusya Enerji Bakanlığı, petrol üreticilerinin tavan fiyata atıfta bulunan sözleşmeleri imzalamasına yasak getiren bir yasa tasarısı hazırladı. Kommersant hükümetin konuyla ilgili çalışmayı tamamladıktan sonra tasarıyı Duma'ya göndereceğini yazdı.
 
09.24: Rusya'da Telegram kullanımı 2022'de WhatsApp'ı ilk kez geride bıraktı. Vımpelkom, Megafon ve MTS gibi telefon operatörlerinin açıkladığı verilere göre, ülkede mobil internet trafiğinin yüzde 60'ından fazlasını Telegram uygulaması kullanıyor. Whatsapp'ın payı ise yüzde 20'lerde.
 
09.22: Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Rus askerleri ülkeyi terk edene kadar "Rusya'ya dostluğu unutun" şeklinde konuştu. ARD'ye söyleşi veren Zelenskiy, ancak Rus birliklerinin çekilmesinden sonra diplomatik adımların atılabileceğini söyledi.
 
08.24: Rusya'ya Vladivostok gümrüğü üzerinden giriş yapan otomobil sayısı 2022'de yüzde 72 artış kaydetti. Gümrükten geçen ikinci el otomobil sayısı 197 binin üzerinde.
 
08.23: İspanya'nın ardından Finlandiya'da da Ukraynalılar başta olmak üzere göçmenlerin emek sömürüsüne maruz kaldığı iddia edildi. İlgili açılama inşaat sektöründe faaliyet gösteren sendikalardan ve insan hakları örgütlerinden geldi. İspanya'da polis, üç fabrikada kaçak sigara üreten bir çeteyi çökertmiş, çetenin Ukraynalı sığınmacıları fabrikalarda kötü koşullarda çalıştırdığını açıklamıştı.
 
08.21: Rusya'nın en zengin iş insanlarından Vladimir Potanin, yabancı şirketlere ve Rusya'dan ayrılan Rus vatandaşlarına ait mal varlıklarının millileştirilmesi önerisine karşı olduğunu söyledi. RBC'ya konuşan Potanin, Rusya'nın el koymalara karşı "1917'de aşılandığını" dile getirdi. Kendisi de yaptırımlara maruz kalan iş insanı, Batının Rusya'yı bu yönde kışkırtmaya çalıştığını, bu sayede Rus varlıklarına el konulmasını meşrulaştırmak niyetinde olduğunu belirtiyor.
 
08.15: Rusya'nın Primorye bölgesinde yaşanan ikmal hattı arızası nedeniyle 110 bin kişi elektriksiz kaldı. Bölgede hava sıcaklığı -25 derece.
 
06.30: Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, "Batı'dan gelecek 50 tankın Rusya'nın bin tankına karşı etkili olmayacağını" söyledi. Zelenskiy, Batılı ülkelerinin tank stoklarından sembolik bir kısmını Ukrayna'ya devretmeye hazır olmasının kendilerine moral olarak yardımcı olacağını, ancak Moskova'nın devasa tank cephaneliğiyle baş edemeyeceklerini söyledi. Zelenskiy, Alman ARD TV kanalına verdiği röportajda, Ukrayna'ya az sayıda Batı tankının teslim edilmesinin çatışmanın gidişatını değiştirmeyeceğini beiirtti.
 
06.28:  The New York Times'ın görüştüğü uzmanlar, Alman makamlarının "tarihsel kaygılarla, Alman silahlarının milyonlarca insanı öldürmek için kullanıldığı duygusu uyandıracak silah sevkiyatlarına karşı duyarlı olduğunu" kaydettiler. Almanya için Amerikan Konseyi Başkanı Steven Sokol, Almanların bir saldırgan olarak değil, bir ortak olarak görülmek istediğini  belirterek, "Almanların buradaki isteksizliği tek kelimeyle tanımlanabilir: Tarih” dedi.
 
00.44: Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Burbock, Polonya'nın Ukrayna'ya Alman yapımı Leopard 2 tankları tedarik etmesini engellemeyeceklerini söyledi. Alman bakan gazetecilerin, "Varşova, Berlin'in izni olmadan tankları teslim ederse ne olur?" sorusuna bu yanıtı verdi. Burbock, "Bize bu konu sorulmadı. Ancak sorulsaydı, önünde durmazdık" dedi.
 
 22 Ocak Pazar
 
23.00: Almanya Başbakanı Scholz, Kiev'e tank yollanması konusunda müttefiklerle koordinasyon içinde hareket ettiğini söyledi. Paris'te Macron ile basın toplantısında yöneltilen bir soru üzerine Scholz, "İki ülke de Ukrayna'yı mali ve insani açıdan desteklemek ve ayrıca silah sağlamak için çok şey yapıyor. Geçmişte yaptığımız gibi, bu konuyu da (tank seviyatı) tüm dostlarımız ve müttefiklerimizle her zaman yakın bir şekilde tartışarak karara bağlayacağız" dedi.
 
22.57: Rusya Federasyonu Müslümanları Dini İdaresi ve Moskova Patrikhanesi, ayrı ayrı yaptıkları açıklamalarla Stockholm’de Kuran'ın yakılmasını kınadılar.
 
22.10: ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi Başkanı Michael McCall, "ABD'nin Ukrayna'ya bir tek Abrams tankı vermesinin bile Almanya'nın Leopard 2'nin tedarikine karar vermesi için yeterli olacağını" iddia etti. Amanya, Ukrayna'ya "uluslararası bir koalisyonun parçası olarak" tank verme ihtimalini gündemde tutarken, tank yollayan tek Batılı ülke olmak istemiyor.
 
22.01: Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ülkesinin Ukrayna'ya Leclerc tankları verme ihtimalini reddetmedi. Macron, Fransa ile Almanya arasında imzalanan Élysée Dostluk ve İşbirliği Antlaşması'nın 60. yıldönümünde Paris'te Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile bir araya geldi. Anlaşma, 22 Ocak 1963'te Charles de Gaulle ve Almanya Şansölyesi Konrad Adenauer tarafından imzalanmıştı. Basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Emmanuel Macron, Fransız silahlı kuvvetlerinin Leclerc ana ağır tanklarının temini konusunda,  "Savunma Bakanı'ndan bunun üzerinde çalışmasını istedim" dedi. Macron Leclerc tankı verilmesini üç şarta bağladı: 1- Çatışmalarda tırmanışa yol açmamalı, 2- Ukrayna'ya "gerçek ve etkili destek" sağlayabilmeli,  3- Fransa'nın kendi savunma kabiliyetini zayıflatmamalı.
 
13.21: Antalya'da 177 bin yabancı ülke vatandaşının geçici veya sürekli ikamet izni bulunduğu, bunların 51 binini Rusya, 20 binin Ukrayna vatandaşı olduğu bildirildi.
 
13.12: Avrupa Birliği Diplomasi Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, "AB'nin Rusya'ya olan enerji bağımlılığından kurtulmayı başardığını" söyledi. İspanyol El Diario gazetesi ile yaptığı röportajda Borell, "Yıllar içinde yarattığımız Rusya Federasyonu'na enerji bağımlılığını birkaç ay içinde ortadan kaldırdık. Enerji fiyatları Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın başlamasından önceki seviyelere döndü" dedi. Borrell,  “Fiyatların aşırı yükseldiği son derece stresli bir dönemden geçtik, ancak normalleşme başladı ve fiyatlar savaş öncesi değerlere geri döndü" dedi.
 
Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, kasım ayında verdiği bir demeçte Avrupa'nın geçen yıl doğal gazının yüzde 41'ini Rusya'dan tedarik ettiğini, bu oranının son dönemde yüzde 9'a kadar indiğini söylemişti.  Von der Leyen, gaz tedarikinde ABD ve Norveç gibi güvenilir ortaklara yöneldiklerini anımsatarak, doğal gaz depolarını yüzde 92'nin üzerinde doldurduklarını ve gaz tüketiminde yüzde 15 tasarrufa gittiklerini kaydetti.
 
13.10: Finlandiya Dışişleri Bakanlığı, yaptırımlar kapsamındaki Rusya vatandaşı şahıslara ve şirketlere ait 187 milyon euro değerinde varlığın dondurulduğunu açıkladı. 
 
10.53: Alman gazetesi Zeit, Ukrayna'ya Leopard 2 tanklarının tedariki konusunda Federal Meclis'te ortaya çıkan siyasi gerginliği gündeme taşıdı. Federal Meclis Savunma Komisyonu Başkanı Marie-Agnes Strack-Zimmermann'ın, Almanya Başbakanı Olaf Scholz'un Kiev'e askeri destekle ilgili açıklamalarını eleştirdiği ve "Ukrayna ordusuna Leopard 2 tedarik etmek istemiyorsanız, nedenini açıklamanız gerekir" dediğini yazdı. Buna cevaben Scholz'un mensubu olduğu Alman Sosyal Demokrat Partisi SPD'nin  parlamentı grubu başkanı Rolf Mützenich, bu konuda sağduyulu olunmasını savunarak, "Strack-Zimmerman ve onun gibilerinin Almanya'yı askeri bir çatışmaya doğru ittiğini" savundu. 
 
10.50: Rusya Başbakan Yardımcısı Viktoriya Abramçenko, Türkiye'nin tahıl alımlarından ruble ödeme konusunda bir anlaşma yaptığını, şimdi Rusya'nın Mısır'la da aynı konuda görüşmeler yaptığını söyledi.
 
10.48: Duma Başkanı Vyaçeslav Volodin, "NATO'nun Ukrayna'ya saldırı silahları tedarik etmesinin küresel bir felakete yol açacağını" söyledi. Volodin, "Bu silahların Rusya'ya karşı kullanılması daha güçlü silahlarla misillemeye yol açacaktır" dedi.
 
10.46: Güney Afrika Cumhuriyeti'nin, Başkan Putin'i gelecek ağustos ayında ev sahipliği yapacağı BRICS zirvesine davet edeceği bildiridi. Açıklamayı Güney Afrika'nın Moskova Büyükelçisi Mzuvukile Maketuka yaptı.
 
10.33: Çeçenistan lideri Ramzan Kadırov, İsveç'te aşırı sağcı Hard Course partisinin Stockholm'de Türk Büyükelçliği önünde Kuran yakmasına sert tepki gösterdi. Kadırov, "Yalnızca şeytanın esir aldığı alçaklar kutsal değerlere tecavüz edebilir" dedi. Kadırov, Stockholm'deki protestocuların çoktan seçimlerini yaptıklarını ve kendilerine "ebedi lanet" getirdiklerini beirterek "Bir gün bunu anlayacaklar ama çok geç olacak. Cehennemde yanın, iblisler!” diye yazdı.
 
21 Ocak Cumartesi
 
23.31: Geçen yıl Türkiye'de en fazla yabancı ortak sermayeli şirketi Ruslar kurdu. Rus ortaklı olarak 1363 şirket kuruldu. Bu şirketlerin 140'ı anonim, 1223'ü ise limited şirket statüsünde. Rusya'nın ardından 55 anonim, 1245 limited toplam 1300 şirketle İran geliyor. Almanya üçüncü.
 
23.29: Ukrayna Savunma Bakanı Reznikov, Kiev'in İngiltere tarafından askeri yardım olarak gönderilen Sea King helikopterinden birini teslim aldığını söyledi. Londra, Kiev'e hizmet dışı bırakılmış üç İngiliz askeri Sea King helikopteri tedarik etme sözü vermişti. Helikopterler öncelikli olarak denizaltı karşıtı görevler için tasarlandı.
 
23.27: Der Spiegel dergisi, Almanya'nın kendi ordusunun stoklarından Ukrayna'ya 19 Leopard tankı tedarik etmeyi düşündüğünü yazdı. Dergiye göre, Alman ordusunun stoklarında toplamda 312 Leopard tankı var, bunların 99'u geçen yılın Mayıs ayından bu yana onarımda ve biri hizmet dışı bırakıldı.
 
21.18: Rusya Savunma Bakanlığı, Donetsk'de ordunun ilerleyişinin devam ettiğini, Dvureçye kasabasının ele geçirildiğini duyurdu. Ayrıca Zaporojya istikametinde yapılan taarruz sonucunda Rus kuvvetleri  yeni mevzileri işgal ettiği bildirildi. Daha önce, bölge yönetimi Zaporojya'da Ukrayna birliklerinin ilk savunma hattının yıkıldığımı duyurmuştu.
 
21.14: Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Batı'nın Ukrayna'ya daha fazla silah vermesinin küresel bir çatışma tehditi yarattıpını savundu,  "Bulgaristan'ın bu çatışmaya silah göndermemesi gerektiği yönündeki görüşümü savunmaya devam ediyorum" dedi. Radev, "savaş yoluyla barışa ulaşma" çağrısının kendisine George Orwell'in romanı 1984'te halka "savaş barıştır" sloganının aşılandığı distopyasını hatırlattığını kaydetti. 
 
18.12: Moskova bölgesinde, S-300 hava savunma sistemi ateşlendi, Rusya Savunma Bakanlığı, önemli askeri ve idari tesislere yönelik saldırıları püskürtmek için Moskova bölgesinde eğitim düzenlendiğini ve S-300'ün bu tatbikat kapsamında temsilici hedefe karşı harekete geçtiğini duyurdu. Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Moskova bölgesinde, Batı Askeri Bölgesi (ZVO) uçaksavar füze tugayı personeli ile önemli askeri, endüstriyel ve idari tesislere yönelik hava saldırılarını püskürtmek için eğitim düzenlendi" denildi. Eğitime 150'den fazla askeri personel ve 30'un üzerinde savunma ekipmanı katıldı. Tatbikatta ordu, temsili bir düşman sabotaj grubunun askeri bir konvoya düzenlediği saldırıyı püskürttü. (Kommersant)
 
16 Ocak'ta Don ve Kuban hava meydanlarında Su-30SM, Su-27 avcı uçakları ve Su-34 bombardıman uçaklarının katılımıyla planlı eğitim başladı . Su-30SM, Su-27, simüle edilmiş bir düşmanla savaşta akrobasi gerçekleştirdi.
 
14.53: İtalya yakında Slovakya'ya Samp/T hava savunma sistemi sağlayacak. Buna karşılık Bratislava, elindeki Patriot hava savunma sistemini Ukrayna'ya devretmeyi planlıyor. Corrier della Sera gazetesi bu kararın, dün Almanya'daki  NATO zirvesi sırasında alındığını yazdı.
 
14.51: Estonya, Letonya ve Litvanya, Almanya'yı acilen Leopard tanklarını Ukrayna'ya nakletmeye çağırdı.
 
10.06: ABD Savunma Bakanı Austin, dünkü basın toplantısında bir gazetecinin "Almanya'nın Avrupa'da yeterince liderlik gösterip göstermediği" yönündeki sorusuna "Evet, ama hepimiz aslında daha fazlasını yapabiliriz" yanıtı verdi. Ukrayna'ya tank gönderilip gönderilmemesinin o kadar da önemli olmadığını belirten Austin, Ukrayna'ya Stryker ve Bradley tipi zırhlı savaş araçlarının gönderildiğine ve bunun Kiev'e savaşta yeni askeri yetenekler kazandırdığına dikkat çekti. Austin "Konu tek bir platformla ilgili değil" diye konuştu.
 
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de toplantı sonrasında yaptığı açıklamada Leopard 2 tanklarının sevkiyatı ile ilgili müzakerelerin süreceğini belirtti. Almanya'nın Ukrayna'ya en çok askeri destekte bulunan ülkeler arasında olduğunu belirten Stoltenberg, "Top, cephane, hava savunma sistemleri ve şimdi de Marder tipi piyade saldırı araçları. Almanya Ukrayna'yı destekleme konusunda çok sayıda alanda öncülük ediyor" diye konuştu.
 
10.03: Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, tank gönderilmesini Berlin'in tek taraflı olarak engellediği iddialarını reddederek müttefikler arasında ortak bir konsensüse varılması halinde Alman hükümetinin sevkiyatlar konusunda hızlı hareket edeceğini söyledi. Alman Savunma Bakanı, "Sıkı bir koalisyon olduğu ve Almanya'nın onların yoluna çıktığı yönünde bir izlenim ara sıra ortaya çıkıyor, bu izlenim yanlıştır" diye konuştu. Ramstein'daki toplantı öncesinde Polonya ve Finlandiya Berlin'in izin vermesi halinde ellerindeki Leopard 2 tanklarını Ukrayna'ya sevk edeceklerini açıklamıştı. (DW)
 
10.01: Reuters'e konuşan üst düzey ABD'li yetkililer, Washington'un şu anda tüm silahlar sevk edilene ve Ukrayna askerleri gerekli eğitimleri alana dek Kiev'den Rus güçlerine karşı taarruz başlatmamasını istediğini söyledi.  ABD Genelkurmay Başkanı Milley de Ramstein'daki basın toplantısında Ukrayna güçlerinin Rus birliklerini tüm Ukrayna topraklarından çıkartabileceğine inanmadığını söyledi. Milley "Askeri bir açıdan bakıldığında, bu yıl içinde Rus güçlerini Ukrayna'da Rus işgali altında bulunan toprakların her bir santimetresinden çıkarmanın çok çok zor olduğu görüşündeyim" dedi. (DW)
 
09.33: Rusya'nın eski Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Orconikidze, Almanya'nın Kiev'e Leopard tankları tedarik etmeyi reddetmesinin tarihi nedneleri olduğunu savundu. İzvestiya'ya konuşan diplomata göre, Almanların Rus halkına karşı hâlâ "tarihi bir suçluluk duygusu" var. Orconikidze,
 
09.29: Patrik Kirill, Rus Ortodoks Kilisesi rahiplerini, özel askeri operasyon için halkı daha fazla yardım toplamaya teşvik etmelerini istedi. Kirill'e göre yardım etmek, her din adamının ve bireylerin yurttaşlık görevi sayılmalı. (KP)
 
09.26: ABD yönetiminin, ülkenin güneyinde yeni bir saldırı hazırlıklarına başlamak için Ukrayna askerlerinin Donetsk Halk Cumhuriyeti'ndeki (DPR) Artemovsk'tan (Bahmut) çekmesini tavsiye ettiği iddia edildi. Haberi, AFP ajansı geçti. Son açıklamalara göre, Bahmut bölgesinde Rus birliklerinin ilerleyişi devam ediyor.
 
09.22: Elon Musk, ABD'nin Kırım'ı ele geçirme girişiminde Ukrayna'yı destekleme planlarını "pervasızlık" olarak niteledi ve  "çatışmalarda acımasız bir tırmanış nedeni" olacağı uyarısında bulundu. Twitter mesajında Musk, "Ben Ukrayna yanlısıyım, ancak acımasız bir tırmanış Ukrayna ve dünya için çok riskli" dedi. Musk'a göre eğer böyle bir senaryo sonunda uygulanırsa, o zaman Ukrayna ihtilafı, kaçınılmaz olarak tüm dünyayı etkileyecek olan, benzeri görülmemiş bir akut tırmanış aşamasına geçecek. Musk, ABD yönetimini ihtiyatlı olmaya çağırdı ve ABD'nin Kırım'a yönelik saldırılar için Ukrayna'ya askeri yardım sağlamaya hazır olduğunu gösteren Amerikan medyasındaki yayınların gerçek olmamasını umduğunu yazdı. 
 
09.18: Ukrayna'ya tank transferi konusunda bir karar olmamasına rağmen, Ukraynalı tankçıların Alman Leopard 2 tanklarını kullanmak için eğitimilerine başlanması konusunda anlaşmaya varıldı. Bu, Ukrayna Savunma Bakanı Reznikov'a atıfta bulunarak Kiev medyası tarafından bildirildi.(M. Komsomolets)
 
09.10 Almanya Federal Meclis Savunma Komisyonu Başkanı Zimmerman, Savunma Bakanlığı'nın Ukrayna'ya Leopard 2 tankları vermekte tereddüt etnesini sert bir dille eleştirdi. Financial Times'ın haberine göre Zimmerman, Almanya'nın yeni Savunma Bakanı Boris Pistorius'un "Ukrayna'ya kaç tank tahsis edilebileceğini saptamak için ordunun Leopard tank stoklarını kontrol etme" açıklamasını, "endişe verici" olarak niteledi. Zimmernan, "Rusya'nın Ukrayna'ya girmesinden 11 ay sonra, kaç tane Leopard tankımız olduğunu kontrol etmek için yeni bir savunma bakanı seçmiş olmamız endişe verici" dedi. Batılı savunma bakanlıklarının temsilcileri, dün Almanya'daki Ramstein askeri üssünde yaptıkları toplantıda, Ukrayna'ya tank tedariki konusunda ortak bir tutum üzerinde anlaşamadılar. Pistorius daha sonra bakanlığın kaç tane tank sağlayabileceğini ve bunların Ukrayna'ya tedarik edilen silahlarla uyumlu olup olmadığını kontrol etmeyi planladığını açıkladı. (RBC)
 
20 Ocak Cuma
 
22.00: ABD yönetimi Wagner grubunu uluslararası suç örgütü ilan etti. Önümüzdeki hafta gruba yönelik yeni yaptırımlar açıklanacak.
 
20.29: NATO müttefiklerinin Almanya'daki ABD hava üssü Ramstein'de gerçekleştirdiği sekizinci buluşmada Ukrayna'ya Leopard 2 tanklarının tedarik edilmesi yönünde bir fikir birliğine varılamadı. İlgili açıklama Polonya savunma bakanı Mariusz Błaszczak'tan geldi.  Polonyalı bakan bununla birlikte konunun ele alındığını ve bu konuda bir koalisyon kurma çabalarının başarıyla sonuçlanacağından emin olduğunu söyledi.
 
5 saatten uzun süren Ukrayna Savunma Temas Grubu Toplantısı'nda Savunma Bakanları, Kiev'e gelişmiş tanklar sağlanması konusundaki görüş ayrılıklarını çözemedi. Toplantının ardından açıklama yapan Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak, Leopard tanklarına sahip 15 ülke ile bu tankların Ukrayna'ya transferi konusunu görüştüklerini söyledi. Diğer ülkelerin de tedarik etmesi koşuluyla kendilerinin 14 adet Leopard tankı taahhüdünde bulunduğunu belirten Bakan Blaszczak, ancak herhangi bir karar alınmadığını dile getirdi. Blaszczak toplantıyı "müttefikler arasında iyi bir tartışma" olarak nitelendirdi ve konunun daha sonraki görüşmelerde yeniden ele alınacağını aktardı. Saatler süren "tank tartışması" çözümsüz kalsa da Almanya'nın yeni atanan Savunma Bakanı Boris Pistorius ilerleme kaydettikleri değerlendirmesinde bulundu.
 
Tankların NATO üyesi olmayan Ukrayna'ya verilebilmesi için Almanya'nın onayı gerekiyor. Ukraynalı yetkililerin ısrarlarına rağmen Almanya şu ana kadar Kiev'e Leopard 2 tanklarını tedarik etme ya da en azından Polonya gibi diğer ülkelerin kendi envanterinden teslim etmelerinin önünü açma yönünde artan baskılara karşı direndi. 
 
Leopard tanklarının Ukrayna'ya sağlanması konusunda tek bir görüşün bulunmadığını ve Almanya'nın buna engel olduğu izleniminin de doğru olmadığını belirten Pistorius, şöyle konuştu:
 
"Tedarik edilmesi için iyi sebepler var, buna karşı da iyi nedenler var. Neredeyse bir yıl süren savaşın genel durumu göz önüne alındığında tüm artı ve eksilerin çok dikkatli şekilde tartılması lazım. Bu değerlendirme birçok müttefik tarafından paylaşılıyor, bu görüşmelerde açık bir şekilde ortaya çıktı. Elbette diğerleri de var. Bugün hiçbirimiz Leopard tanklarıyla ilgili kararın ne zaman verileceğini ve nasıl olacağını söyleyemeyiz."
 
20.07: Avrupa'da doğal gazın bin m3 fiyatı yüzde 10'luk artışla 750 doların üzerine çıktı.
 
20.06: Rusya'nın DNR temsilcisi Denis Pişulin, Bahmut'u kuşatmaya yakın olduklarını açıkladı. Öte yandan Der Spiegel Alman dış istihbarat servisi BND kaynaklarına dayandırdığı haberde Ukrayna'nın Bahmut'ta yaşadığı günlük asker kaybının üç basamaklı olduğu yazdı.
 
17.50: Çin'in 2022'de en çok petrol aldığı ülke Suudi Arabistan olarak açıklandı. Rusya ise ikinci sırada. Rusya Çin'e petrol sevkiyatını yüzde 8,3 arttırarak 58,4 milyar dolara çıkardı.
 
17.21: Avrupa Komisyonu'nun dış işlerinden sorumlu başkan yardımcısı Josep Borrell, birliğin Ukrayna'ya yaptığı yardımın toplam büyüklüğünü 50 milyar euro olarak açıkladı.
 
16.17: Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorus, Ramstein üssünde yapılan toplantıyla ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu. Pistoruis, toplantıda Ukrayna'ya Leopard 2 tanklarının verilmesi konusunun da gündeme geldiğini, ancak olumlu bir karara varılamadığını söyledi. Toplantının sonuçları Moskova saatiyle 18.30-19.00'da basın açıklamasıyla duyurulacak.
 
16.09: Gürcistan Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvili, Rusya ile hava yolu seferlerinin başlamasına karşı olduğunu açıkladı. Zurabişvili, Rusya vatandaşların Gürcistan'da ikamet etme şartlarının da katılaştırılmasından yana olduğunu söyledi. Gürcistan'da aralarında parlamento başkanı ve Tiflis belediye başkanının da bulunduğu iktidar partisine mensup isimler Rusya ile havayolu iletişiminin yeniden başlatılmasında bir sakınca görmediklerini açıklamış, bu açıklamalar Ukraynalı yetkililerin sert tepkisini çekmişti.
 
15.55: Vladimir Putin, Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Nikolay Patruşev'in yardımcısı Aleksey Pavlov'u görevinden azletti. Pavlov'un adı 2022 ekiminde yazdığı ve Yahudi cemaatinin tepkisini çeken bir yazıdan sonra gündeme gelmişti. Pavlov, yazısında Hasidik Yahudileri "Ukrayna'daki cadı kazanında kaynayan yeni paganist mezhepler" arasında göstermiş, yazının tepki çekmesi üzerine Nikolay Patruşev Yahudilerden özür dilemişti (RBC).
 
14.41: Almanya Federal İstatistik Servisi, ülkenin Rusya'ya ihracatının aralık ayında kasıma kıyasla yüzde 9,6'lık düşüşle 56 milyar euroya gerilediğini açıkladı. Son bir yılda Almaya'nın Rusya'ya ihracatındaki düşüş oranı yüzde 59 olarak gerçekleşti. Rusya Almanya'nın ihracat yaptığı ülkeler arasında 5. sıradan 14. sıraya geriledi. 
 
Buna karşın Almanya'nın Türkiye'ye ihracatı yüzde 48,7 artarak 2,7 milyar dolara ulaştı.
 
13.52: Fransa Rus devletine bağlı yayın grubu Russia Today'in banka hesaplarını bloke etti.
 
13.51: NATO müttefikleri savunma bakanlarının toplantısı Almanya'daki Ramstein hava üssünde başladı. Savunma bakanları Ukrayna'ya yapılacak askeri yardımları görüşecek. Toplantıya aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 50 ülkeden temsilci katılıyor.
 
13.49: Dmitri Peskov, Moskova'da bazı binaların çatılarına hava savunma sistemlerinin yerleştirilmesiyle ilgili bir soruyu "Savunma Bakanlığı'na sorun," diyerek yanıtsız bıraktı.
 
13.06: Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov gündelik basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Peskov, Rusya-ABD ilişkilerinin tarihin en dip noktasında olduğunu ve bu ilişkilerin düzeleceğine dair bir umut olmadığını söyledi. Sözcü Batıyla bozulan ilişkilerin tamir edilebilmesi için zamanı Rusya'nın Batıyı endişelerini müzakere etmeye davet ettiği önceki yıla geri sarmak gerektiğini dile getirdi.
 
Dmitri Peskov seferberlik kararnamesinin iptal edilmemesiyle ilgili de konuştu. Sözcü, kararnamenin geçerliliğini korumasının "hukuki bir özellik" olduğunu söyledi. Rusya kamuoyunda kararnamenin iptal edilmemesi nedeniyle yeni bir seferberlik dalgası başlayabileceği yönünde bir görüş hakim.
 
Peskov Batılı ülkelerin Ukrayna'ya tank tedarik etme yönündeki çabalarını da değerlendirdi. Kremlin sözcüsü "tank tedarikinin sonuçlarının önündeki işaretin eksi olacağını" söyledi. Peskov Ukrayna'ya tank verilmesinin sahadaki durumu tersine çeviremeyeceğini de sözlerine ekledi.
 
12.37: Sırbistan, Ukrayna'nın enerji altyapısının yenilenmesi için ülkeye insanı yardım gönderme kararı aldı. İlgili açıklama hükümetten geldi. Sırbistan daha önce de Ukraynalı göçmenlerin ihtiyaçlarında kullanılmak üzere 3 milyon euro yardımda bulunmuştu.
 
12.09: Hollanda Dışişleri Bakanı Wopke Hoekstra, Ukrayna'nın talep etmesi halinde kendilerine F-16 savaş uçağı verebileceklerini söyledi. Hoekstra "Açık fikirliyiz, bizimi için tabu yok" şeklinde konuştu.
 
12.06: İhlas haber ajansına konuşan Rusya'nın Türkiye Büyükelçisi Aleksey Yerhov, Rusya'ya uygulanan yaptırımlar nedeniyle yabancı şirketlerin 240 milyar dolarlık kayıp yaşadığını söyledi.
 
11.57: Rusya'ya bağlı DNR yönetimi Bahmut yakınlarındaki Kleşeyevka köyünün ele geçirildiğini duyurdu. Dün de Wagner grubu köyün kendi birlikleri tarafından ele geçirildiğini açıklamıştı.
 
11.18: Adil Rusya Partisi'nin lideri Sergey Mironov, sosyal medya hesaplarında bir balyoz fotoğrafı paylaştı ve Wagner Grubu'na hediyeleri için teşekkür etti. Mironov: "Faydalı bir alet, bununla Nazi ideolojisinde gedik açacağız" yazdı. Suriye savaşından bu yana balyoz Wagner grubunun sembolleri arasında yer alıyor.
 
11.17: Rusya Enerji Bakanlığı, Pakistan'la petrol ihracatı konusunda prensip anlaşmasına varıldığını açıkladı.
 
11.16: Finlandiya Savunma Bakanlığı, Ukrayna'ya 400 milyon euroluk yeni bir askeri yardım yapılacağını duyurdu. 12. yardım paketinin içeriği açıklanmadı.
 
10.26: Avrupa Devlet ve Hükûmet Başkanları Konseyi başkanı Charles Michel, Rusya'ya karşı yeni yaptırım kararları almanın her geçen gün zorlaştığını söyledi. Michel, söz konusu zorluklara rağmen yeni yaptırım paketleriyle ilgili görüşmelerin sürdüğünü dile getirdi. Michel bir sonraki pakette Rusya'nın atom enerjisi sektörünün hedef alınmasının değerlendirildiğini belirtiyor.
 
09.30: Ria ajansı Kazakistan eski devlet başkanı Nursultan Nazarbayev'in hastaneye kaldırıldığını yazıyor. Ajansın yerel kaynaklara dayandırdığı habere göre Nazarbayev Astana'da bir kardiyo cerrahi merkezinde tedavi altında. Eski devlet başkanının basın sözcüsü, Nazarbayev'in kalp ameliyatı geçirdiğini, durumunun iyi olduğunu açıkladı.
 
09.20: Vedomosti gazetesi Putin'in hükümete verdiği yeni bir talimatla Ural petrolünün fiyatının hesaplanması konusunda alternatif yöntemler geliştirilmesini istedi. Değerlendirilen seçenekler arasında Ural petrolünün fiyatını Brent ve Dubai Crude marka petrollere endekslemek de bulunuyor.
 
09.14: Pentagon sözcüsü Sabrina Singh, Ukrayna'nın Kırım'a yönelik hamle yapması durumunda ABD'nin destekleyeceğini açıkladı. Singh buna kara operasyonunun dahil olduğunu söyledi. Sözcü Kırım'ı Ukrayna'nın parçası olarak gördüklerini ve Ukrayna'nın egemen bir devlet olarak kendi topraklarını geri alma hakkı bulunduğunu dile getirdi.
 
08.31: Toyota 2022 sonunda Rusya'ya doğrudan yedek parça sevkiyatına yeniden başladı. İzvestiya, sevkiyatın yaptırıma tabi olmayan parçaları içerdiğini yazıyor.
 
08.30: Macaristan, Avrupa Birliği'nin Ukrayna'ya tahsis ettiği yardım paketinin yedinci dilimini bloke etti. 1,5 milyarlık yardım diliminin silah alımında kullanılması planlanıyor.
 
08.28: Washington Post CIA yöneticisi William Burns'un geçtiğimiz hafta Kiev'e gizli bir ziyaret gerçekleştirdiğini aktarıyor. Habere göre Burns, Rusya'nın önümüzdeki haftalarda ve aylarda uygulamaya çalışacağı askeri planlar konusunda Zelenskiy'i bilgilendirdi.
 
08.24: Pentagon Ukrayna'ya 2,5 milyar dolarlık yeni bir yardım paketi açıkladı. Pakette 59 adet Bradley model piyade muharebe aracı, hava savunma sistemi Nasams'a ait füzeler, 90 adet Stryker model zırhlı muharebe aracı, 53 adet MRAP, 8 adet Avenger hava savunma sistemi, 350 adet Humvee ve HARM antiradar füzeleri bulunuyor. Associated Press yeni paketle birlikte ABD'nin Ukrayna'ya askeri yardımının büyüklüğünün 26,7 milyar dolara ulaştığını yazdı. Hafta içi Ukrayna'ya tedarik edilebileceği yönünde haberler çıkan yüksek isabetli GLSDB - yerden fırlatılan küçük çaplı bombaların pakette yer almaması dikkat çekti. GLSDB'lerin menzili Ukrayna'nın elindeki HIMARS roketlerinin iki katı.
 
00.35: Moskova’da Savunma Bakanlığı dahil, bazı yüksek binaların çatılarına "Pantsir" hava savunma sistemi yerleştirildiği iddiası medyaya yansıdı. Haberler ve yayınlanan fotoğraflara ilişkin resmi bir doğrulama gelmedi. Fotoğrafları yorumlayan bazı uzmanlar, bunların "Pantsir-S1" uçaksavar füze sistemleri olabileceğini söyledi. Kremlin'e yakınlığı ile bilinen Tsargrad sitesine konuşan savunma muhabiri Yuri Kotenok, "Eğer bu bilgi doğruysa, ordunun aldığı önlemler yerinde ve gereklidir" dedi. Komsomolskaya Pravda'nın ünlü savunma muhabiri Aleksandr Kots ise, "Bu adım, yetkililerin tüm risklerin farkında oldukları anlamına geliyor" dedi. 
 

Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама
Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
ANKET
2022 yılı Rusya'daki işleriniz açısından nasıl geçti?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама
Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама
Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама