Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

Rusya'yı bıraktı, Karabağ'a yerleşti

Forbes'a göre 1 milyar dolardan fazla servetin sahibi olan Rusya'nın 116. zengini, ünlü yatırım bankacılarından Ruben Vardanyan sürpriz bir kararla Rusya vatandaşlığından çıktı ve memleketi olan Dağlık Karabağ'a yerleştiğini duyurdu.
 
Sosyal medyada bir video yayınlayan Vardanyan, “Aldığım riskleri kabul ederek Rusya vatandaşlığından çıkıp Ermenistan vatandaşı olarak Artsakh'a (Dağlık Karabağ) taşınmaya karar verdim. Bu karar benim için çok zor oldu ama çok doğru oldu” dedi.
 
Vardanyan, RBC'nin Rusya'daki mali varlıklarıyla ilgili bir soruya, “Her şeyi ortaklarımın yönetimine devredeceğim ve aile vakfına aktaracağım” dedi. Vardanyan savaş sırasında Putin'den Karabağ'daki silahlı çatışmanın çözümüne yardım etmesini istemişti.
 
Yayınladığı videoda Ermeni milyarder, 2020'da Azerbaycan'ın kazandığı savaşın ardından bölgeye konuşlanan Rusya barış gücüne şükranlarını dile getirdi.
 
Vardanyan 2012 yılına kadar ülkenin en büyük yatırım şirketlerinden Troika Dialog'un hakim hissedarıydı.
 
Ruben Vardanyan ismi 2007 yazında Türkiye'de medyada Petkim'in özelleştirilmesi sürecinde manşetlere çıkmıştı. 5 Temmuz 2007 tarihinde Petkim’in 2 milyar 50 milyon dolara Kazak-Rus ortaklığına satıldığı ihale büyük yankı yaratmıştı. İhaleyi kazanan Trans-CentralAsia Ortak Girişim Grubu’nun arkasında, % 54 ile en büyük pay sahibi bir Rusya şirketi olan Troika Dialog Bank'tı. Vardanyan'ın "Ermeni lobisinin güçlü ismi olduğu" tepkileri sonrası ihale iptal edilmişti.
 
Ruben Vardanyan 1968 yılında Erivan doğumlu. Dedesi tarafından soyu Erzurum’a, anne tarafından ise Tiflis’e uzanıyor. 
 
1.9.2022

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi