Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Tarım zorda: Rusya yabancı tohumlara yasak mı getirecek?

Rus hükümeti, karşı yaptırımlar kapsamında Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri'nden tohum alımını yasaklama konusunu değerlendiriyor. Kommersant gazetesi, Tarım Bakanlığı'nın bölge yönetimlerine bir yazı göndererek Rus malı tohum alımlarını arttırmalarını istediğini yazdı.
 
Tarım ürünlerinin ülkeye girişini düzenleyen Rosselhoznadzor'un 6 Temmuzda Fransız üreticiler Lidea France ve Limagrain Europe'dan tohum alımına "hastalık" gerekçesiyle yasak getirdiği öğrenildi.
 
Gazetenin görüşüne başvurduğu uzmanlar geniş kapsamlı bir yaptırım kararı alınması durumunda Batılı devletlerden çok, Rus çiftçilerin zararlı çıkacağı uyarısında bulundu.
 
Habere göre, Rusya şeker pancarı tohumlarının yüzde 97'sini, ayçiçeği tohumlarının yüzde 77'sini, mısır tohumlarının ise yüzde 50'sini ithal ediyor. Patates tohumlarında dışa bağımlılık yüzde 30.
 
Kommersant, Rus yetkililerin Batılı üreticilerin "Rusya pazarından geçindiği" yönünde bir izlenime sahip olduğunu yazıyor. Gazetenin görüşüne başvurduğu Sovekon direktörü Andrey Sizov ise BASF ve Bayer gibi firmaların küresel satışlarında Rusya'nın payının son derece düşük olduğu görüşünde.
 
6.8.2022

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi