Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Soçi zirvesinde neler konuşulacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün Soçi'de Vladimir Putin'le bir araya gelecek. İki lider Tahran'da gerçekleşen buluşmadan 17 gün sonra yeniden bir araya gelme kararı aldı. Peki zirveden ne bekleniyor?
 
Kommersant gazetesi buluşmada acil bir gündemin olmadığına dikkat çekti. Masaya gelmesi beklenen konular arasında Suriye, Dağlık Karabağ ve Ukrayna var.
 
Kremlin'den yapılan açıklamada, Eroğdan ve Putin'in enerji alanındaki stratejik projeler ve ticaret alanındaki işbirliğini geliştirme konusunda fikir alışverişinde bulunacağı belirtiliyor. Tahminler, son günlerde çalkantılı gelişmelerin yaşandığı Akkuyu Nükleer Enerji Santrali'nin ana gündem maddeleri arasında olacağı yönünde.
 
Kommersant ayrıca Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine askeri operasyon düzenleme konusunda kararlı olduğunu ve bu gündemi Soçi'deki masaya da getirebileceğini yazıyor. Gazete Rusya ve İran'ın bu operasyona yeşil ışık yakmadığını hatırlattı.
 
Gazetenin görüşüne başvurduğu siyaset bilimci Ümit Nazmi Hazır, Türk tarafının Soçi'deki görüşmeyi YPG ve Suriyeli göçmenler konusunda Beşar Esad'la dolaylı yoldan temas kurmak için kullanabileceğini söyledi.
 
Dağlık Karabağ konusunun sınırlı bir çerçevede güneme gelmesi bekleniyor. Azerbaycanlı siyaset bilimci İldar Velizade, konunun artık Moskova ile Bakü arasında olduğunu, Türkiye'nin sorunun çözümüne katkıda bulunmasının olası olmadığını söyledi.
 
Bugün düzenlenen günlük basın toplantısında Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov, iki liderin Türkiye'in BRICS'e katılımı konusunu da görüşebileceğini söyledi.
 
5.8.2022

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi