Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

KOBİ'lerde işten çıkarma dalgası

Rusya’da yaptırımlar sonrası değişen ekonomik tabloda KOBİ’ler kadro kısıntısına gitmeye başladı. Şirketlerin yüzde 24’ü bu dönemde personellerin işten çıkarırken, yüzde 13’ü bu önleme başvurmaya hazırlanıyor.
 
Sravni adlı şirketin araştırmasına göre, geçen şubat ayından bu yana Rusya’daki KOBİ’lerin yüzde 11’i 30-50 çalışanını, yüzde 21’i 20-30, yüzde 27’si ise 10’dan daha az çalışanını işten çıkardı.
 
Şirketlerin yüzde 19’u bazı işler için dış kaynak (outsource) kullanmaya başlarken, yüzde 14’ü çalışanlarını ücretli ya da ücretsiz izne yollama kararı aldı.
 
KOBİ’lerin yüzde 7’si maaşların üçte ikisini öderken, yüzde 17’si personel maaşlarında ve çalışma düzeninde değişikliğe gitmedi.
 
Araştırmaya katılan şirket temsilcilerinin yüzde 34’ü iş hacimlerini azalttıklarını söyledi.
 
Şirketlerin yüzde 13’ü 2022 sonuna kadar personellerinin bir kısmını işten çıkartmayı, yüzde 11’i ofislerini kapatmayı, yüzde 8’i üretimi kısmayı, yüzde 6’sı reklam bütçelerini azaltmayı planlıyor.
 
5.8.2022
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi