Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

Kissenger'dan üç senaryo

Eski ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissenger, Rusya’nın Ukrayna’daki askeri operasyonunun nasıl sonlanacağı konusunda üç farklı senaryo ortaya attı. 
 
Kissenger, The Sunday Times’a verdiği mülakatta, Rusya'nın Ukrayna'da şu anki pozisyonunda durması halinde, ülkenin yüzde 20'sini ve Donbass'ın büyük bölümünü ele geçirmiş olacağını, ana sanayi ve tarım bölgesi ile Karadeniz'e yakın küçük bir toprağın kontrolünü sağlayacağını söyledi. 
 
Bunun Rusya için zafer anlamına geleceğini belirten eski diplomat, bu durumda NATO'nun rolünün de eskisi kadar önemli olmayacağı görüşünü dile getirdi. 
 
Kissenger, Rusya'yı bu topraklardan ve Kırım'dan çıkarma girişiminin ise çatışmaları körükleyeceğini ve Batı'nın da Rusya ile savaşa girme riskiyle karşı karşıya kalacağını belirtti. 
 
Eski ABD Dışişleri Bakanı, üçüncü senaryo olarak ise, 24 Şubat öncesindeki duruma dönülebileceğini, bunun gerçekleşmesi için Ukrayna'nın NATO'ya çok sıkı entegre olacağını hatta ittifakın üyesi haline gelebileceğini, ancak çatışmaların bir süreliğin dondurulabileceğini öngördü.
 
Henry Kissenger, çatışmaların Batı’nın lehine sonuçlanması halinde, NATO’nun Finlandiya ve İsveç’i de bünyesine katarak Baltık ülkelerinin güvenliğini sağlayacağına, Ukrayna’nın ise Avrupa’da, NATO ile bağlantılı veya ittifak üyesi olan, en büyük kara kuvvetlerine sahip ülke haline geleceğine dikkat çekti.
 
3.7.2022
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi