Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

"6 aylık ekipman kaldı"

Rus ilaç sanayi, yaptırımlar nedeniyle ekipman sıkıntısı yaşamaya başladı. Kommersant'ın haberine göre, üretici firmalar Rusya'ya kontrol ekipmanları satma konusunda isteksiz. Erişimde sıkıntı yaşanan ekipmanların başında kolon kromatografisinde kullanılan cihazlar geliyor.
 
Yöntem 1903 yılında Rus bilim insanı Mihail Tsvet tarafından keşfedilmiş olsa da, bugün tercih edilen ekipmanlar Batılı ülkeler tarafından üretiliyor. Kolon kromatografisi, yeni ilaçların üretilmesinde ve kalite kontrol süreçlerinde kritik öneme sahip.
 
Gazeteye konuşan sektör temsilcileri, ellerinde en fazla altı aylık stok kaldığını söyledi. Temsilciler kromatograf tabir edilen cihazlar konusunda da endişeli. Kolonlardan farklı olarak bu cihazlar yaptırım kapsamında. İlaç üreticilerinin bu nedenle ellerindeki cihazların bakımını yaptıramadıkları ya da yenilerini temin edemedikleri öğrenildi.
 
Roszdravnadzor yöneticisi Alla Samoylova 4 Haziranda yaptığı açıklamada, ilaç piyasasında bir sorun öngörmediklerini söylemişti.
 
9.6.2022

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi