Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Ne Var Ne Yok?

Aylık limit 150 bin dolara çıktı

Rusya Merkez Bankası, Ukrayna operasyonu ve Batı yaptırımları sonrası aldığı döviz transferine ilişkin sınırlamaları gevşetmeye devam ediyor.
 
Yeni kararla, vatandaşlara ve ülkede ikamet eden yabancı bireylere, yurt dışındaki hesaplara ayda 150 bin dolara kadar para transfer etme izni verildi. 
 
Diğer yandan hesap açmaı gerektirmeyen diğer para transfer sistemlerinden en fazla ayda 10 bin dolar havale yapılabilecek.
 
Rusya Merkez Bankas sitesinde yayınlanan karara göre, 150 bin dolarlık transfer hakkından Rusya vatandaşları ile "dost ülkelerin" Rusya'da mukim vatandaşları yararlaabilecek. Türkiye Rusya'ya yaptırım uygulamadığı için bu kapsamda sayılıyor. 
 
Bundan önce aylık transfer limiti ayda 50 bin dolardı.
 
Merkez Bankası ayrıca, tüm yurttaşların maaş şeklinde aldıkları parayı yurt dışına transfer etme imkanına sahip olduklarını hatırlattı. Düzenleyici, ayrıca, yaptırımları destekleyen ülkelerden tüzel kişileriin Rusya'dan yurtdışına yapılan transferlerinin hala yasak olduğunu hatırlattı.
 
Mart ayı başlarında, Merkez Bankası bireyler tarafından yurt dışına yapılan transferleri ayda 5 bin dolar ile sınırlamış, Nisanda bu sınır 10 bin dolara, Mayıs ortasından itibaren 50 bin dolara çıkarılmıştı.
 
Ayrıca Nisan ayı başlarında Merkez Bankası, yaptırımlar nedeniyle getirilen kısıtlamaları gevşeterek 9 Mart 2022 tarihinden önce döviz hesabı veya mevduatı açan kişilerin banka hesaplarından ve mevduatlarından sadece dolar değil, euro da çekmelerine izin verdi. Ancak 9 Eylül'e kadar Ruslar hala hesaplardan ve mevduatlardan 10 bin dolardan fazla nakit çekemeyecek.
 
7.6.2022
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi