Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Sıhhi tesisat yüzde 70 zamlandı, düşen dolarla düşmüyor

Ukrayna'ya düzenlenen askeri operasyondan bugüne kadar geçen sürede Rusya'da sıhhi tesisat malzeme fiyatları yüzde 70 oranında artış kaydetti.  İnşaat firması Pridex'in verilerini haberleştiren RBC gazetesi, ekonomi sınıfı lavabo, klozet ve musluk gibi ürünlerin fiyatlarının yüzde 20 ile 70 arasında değişen oranlarda arttığını yazıyor.
 
Duşakabin ve küvet gibi banyo ürünlerinde de fiyat artışı yüzde 30-70 arasında.
 
Pridex yetkilisi Aleksandr Aleynikov, batılı firmaların pazardan çekilmesinden sonra oluşan boşluğu Çinli ve Türk firmaların doldurduğunu, bu firmlarınsa fırsattan istidade fiyatları arttırdığını söyledi.
 
Diğer sektörel gözlemciler de Aleynikov ile aynı görüşte. Pazarda rekabetin azalması ve lojistik zincirlerinin kopuşu, tıpkı oto yedek parçada olduğu gibi sıhhi tesisatta da fiyat artışını beraberinde getiriyor.
 
Uzmanlar ve şirket temsilcieri özetle, "Sıhhi tesisat fiyatları, her şey daha pahalı hale gelmdiği için yükseliyor: Paketlemeden lojistike kadar her şey zamlandı. Daha da önemlisi üreticiler için kredi maliyetleri yüzde 7-8'den yüzde 20-26'ya çıktı. Dolar kuru da etkili. Birçok insan ruble güçlendi, ancak fiyatlar düşmüyor. Bunun nedeni belirsizlik faktörü. Bir ay sonra kursun ne olacağını kimse bilmiyor. Ayrıca depolarda, dolar 110 rubleden fazla iken satın alınan ürünler de var" diyor.
 
19.5.2022

 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi