Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

"Putin'in maaşı yaptırım uygulanan Rossiya bankasına yatıyor"

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ukrayna gerilimi yüzünden Batı ülkelerinin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e kişisel olarak yaptırım uygulamalarının yıkıcı olacağı uyarısında bulundu.
 
Peskov, Batı ülkelerinin Rusya lideri Putin’e karşı kişisel yaptırım kararı almasının bir etkisinin olmayacağını, aksine, böyle bir kararın Ukrayna gerilimini dindirme çabalarına ters etki edeceğini kaydetti.
 
Sputnik'in haberine göre Peskov, bu gibi bir adımın ‘politik açıdan yıkıcı olacağını’ söyledi ve ekledi:
 
“Ancak tabii ki böyle bir karar alınması Rusya liderliğini temsil eden kimse için acı verici olmaz.”
 
Rusya yetkilileri, Ukrayna’ya girmek gibi bir planlarının olmadığını defalarca söylemiş olsalar da Batı ülkeleri, Ukrayna’yı işgali hâlinde Rusya’ya sert ekonomik yaptırımlar uygulayacaklarına ilişkin tehditlerini sürdürüyor. ABD Başkanı Joe Biden böyle bir gelişme olması durumunda doğrudan Rusya Devlet Başkanı’na yaptırım uygulanmasını değerlendirebileceğini söylemişti, İngiltere hükümet yetkilileri de aynı şeyi yapabileceklerini ifade etti.
 
Kremlin Sözcüsü, Putin’e kişisel yaptırım uygulanması ihtimalinden bahseden ABD’li siyasetçilerin, bu konuda gerekli olan uzman bilgisine sahip olmadıklarını da kaydetti:
 
“Bu ihtimalden bahseden ABD Kongresi üyeleri, Rusya liderliği temsilcilerinin varlıkları ile banka hesaplarının dondurulmasından, mülklerine el konulmasından söz ediyorlar, ancak bunları bu konuda bilgi sahibi olmadan gündeme getiriyorlar. Görünen o ki bunun sebebi, yeterince uzman bilgisine sahip olmamaları ve Rusya hakkında bu bilgilere sahip olanlara da danışmamaları. Zira yasalarımıza göre ülke liderliğinin temsilcilerinin ve devlet temsilcilerinin ülke dışında böyle varlıklara sahip olmaları eskiden beri yasaktır.”
‘Putin’in maaşı hala yaptırım uygulanan Rossiya bankasına yatıyor’
 
Kremlin Sözcüsü, Rusya Devlet Başkanı Putin’in maaşının hala Rossiya bankasına yatırılıp yatırılmadığı sorusu karşısında da, “Kesinlikle, buraya yatırılıyor” yanıtını verdi. Rossiya bankası (Bank Rossiya) , Batı ülkelerinin Ukrayna gerilimi gerekçesi ile uyguladıkları yaptırımların hedefinde yer alıyor. (Bank Rossiya, St. Petersburg'da kurulu bir özel banka- TürkRus.Com'un notu)
 
Rusya lideri, bu bankanın yaptırımlar kapsamına alınması ardından maaşının bu bankaya yatırılması kararını almıştı.
 
Bunun yanında, Normandiya Dörtlüsü ülkeleri Rusya, Ukrayna, Almanya ve Fransa temsilcilerinin, Ukrayna gerilimi konusunda bugün Paris’te gerçekleştirecekleri görüşmeden beklentilerine ilişkin soru üstüneyse Peskov, “Umuyorum ki mümkün olan azami sonucun alınacağı iyi ve açık bir sohbet gerçekleşir” ifadelerini kullandı.
 
26.1.2022

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi