Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
DÜNYA HABERLERİ

Sputnik V'nin etkinliği: % 58, 70, 85?

St. Petersburg'da yapılan yeni bir çalışma Rusya'da üretilen aşıların etkinliğini karşılaştırdı. Omikron varyantının ortaya çıkmasından önce ekim ayında St. Petersburg Avrupa Üniversitesi'nde yapılan araştırmaya göre, Sputnik V'nin etkinlik oranı yüzde 58.
 
Kommersant gazetesi, üniversiteden araştırmacıların 6 Ekimle 14 Ekim arasında Beryozin Tıp Enstitüsü'nden elde ettikleri verilerden yola çıktığını yazıyor.
 
Ulaşılan etkinlik oranları ise şu şekilde:
 
Sputnik V: yüzde 58,
Sputnik Light, yüzde 50,
KoviVak, yüzde 38,
EpiVakKorona, eksi yüzde 40.
 
Ancak araştırmacılar adına gazeteye konuşan Anton Barçuk, kontrol grubundaki aşısız deneklerin hangilerinin hastalığı semptomsuz geçirdiği bilinemediği için gerçek etkinlik oranlarının açıklananlardan daha yüksek olacağı şerhini düşüyor. Barçuk, bu nedenle Sputnik V'nin gerçek etkinlik oranının en az yüzde 70 olduğu kanısına vardıklarını söyledi.
 
Anton Barçuk, EpiVakKorona olanların hastalığa yakalanma oranlarının aşısızlarından bile yüksek bulunduğu için etkinlik oranının eksi çıktığını sözlerine ilave ediyor.
 
Rusya içinde ve dışında gerçekleştirilen diğer araştırmalar Sputnik V aşısının etkinlik oranını yüzde 74,2 ile 85,7 arasında değişen oranlarda gösteriyor. Barçuk ulaştıkları sonucun diğer araştırmalarla uyumlu olduğunu dile getirdi.
 
27.1.2022

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi