Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

9 yaşındaki öğrenci krizi: "Üniversite girişine yaş sınırı getirilsin"

9 yaşında Moskova Devlet Üniversitesi'ne giren "dahi çocuk" Alisa Teplyakova'nın eğitim hayatı etrafında gelişen skandalların sonu gelmiyor. Son olarak küçük kızın sınavlara babasıyla birlikte girmek istemesi üzerine görevlilerle baba arasında yeni bir arbede yaşandı. 
 
Yaşananların artık bir "vaka" niteliğine bürünmesi üzerine uzmanlar üniversiteye girişte yaş sınırı getirilmesini önerdi.
 
Rossiyskaya Gazeta'ya konuşan eğitimciler, yasaların genellikle yaşamın gerisinden geldiği ve Teplyakova vakasının yüksek öğrenim alabilmek için artık yaş sınırı konması gerektiğini gösterdiği düşüncesinde.
 
Görüşüne başvurulan isimler Rusya'da pasaport alabilmek için 14, milletvekili olabilmek için 21, başkan olabilmek için 35 yaşına basmış olmak mecburiyeti bulunduğunu hatırlatıyor. Ülkede 6,5 yaşını doldurmamış çocukların ilkokul kaydı yapılması da yasak. Ancak üniversiteye giriş için böyle bir sınır bulunmuyor. Bazı uzmanlar, "Ehliyet için 18 yaş sınırı varken üniveresiteye giriş için neden yaş sınırı yok?" diye soruyor.
 
Gazete Rusya'da daha öncede bazı çocukların üniversitede okuma hakkı kazandığını, ancak  bu "wunderkind"lerin (harika çocuk) hikayelerinin iyi bitmediğini hatırlatıyor. Anjela ve Diana Knyazeva kardeşler 13 ve 14 yaşında Finans Üniversitesi'nden mezun olmuş, ancak iş bulamamıştı. Sovyetler Birliği yıllarının ünlü çocuk şairi Nika Turbina ise 27 yaşında hayatını kaybetmişti.
 
19.1.2022

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi