Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Lavrov: "Sabrımızın sonu geldi"

Yıllık basın toplantısında konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov dış politikaya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. ABD ve NATO ile güvenlik garantisi müzakerelerine geniş yer ayıran Lavrov, Batı'nın eylemlerine karşı sabırlarının tükendiğini, 1 hafta içinde yanıt beklediklerini, teklifleri geri çevrilirse farklı şekillerde yanıt verebileceklerinin altını çizdi.
 
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, geride bırakılan yılda dış politikada yaşananlara ilişkin değerlendirmelerde bulunacağı basın toplantısını düzenledi.
 
Lavrov’un basın toplantısı, Rusya’nın kendi güvenliği için NATO’dan istediği garantiler konusunda yapılan görüşmelerin ilk turunun tamamlanmasının hemen ardından gerçekleşti.
 
Lavrov'un açıklamalarındanbazı başlıklar:
 
‘Batı ile güvenlik görüşmeleri başarısız olursa askeri teçhizat konuşlandırması yapabiliriz’
 
Rusya Dışişleri Bakanı, Batı ülkeleri ile gerçekleştirilen güvenlik görüşmelerinin başarısız olması halinde Rusya’nın askeri teçhizat konuşlandırması yapabileceğini söyledi: “Askeri-teknik tedbirlerinden kastımız, askeri teçhizat konuşlandırmadır, bu açık bir şey.
 
‘Eylemlerimizde gizli anlam aranmasın, ne yapıyorsak güvenliğimizi sağlamak adına yapıyoruz’
 
Şu an ülkemizin doğu sınırlarında bir tatbikat gerçekleştiriliyor. Bu, bizi ilgilendiren bir şey, bizim kararımız. Ayrıca bu, sınırlarımıza yabancı ülkelerin güçlerinin yığıldığı bir dönemde yapılıyor. Eylemlerimizde gizli bir anlam aramanın manası yok. Biz her zaman sadece, Rusya Federasyonu’nun güvenliği bakımından oluşan tehditlere cevap veriyoruz."
 
‘Güvenlik garantisi tekliflerimiz, içinden bazı maddeleri ayıklayabilecekleri bir menü değil, her şeyin anahtarı NATO’nun sınırlarımıza doğru genişlemeyeceğinin garantisini vermesidir’
 
Lavrov, Rusya’nın güvenlik garantisi tekliflerinin, ‘içinden bazı maddelerin alınıp bazılarının çıkarılabileceği bir menü olmadığını, bunun bütün olarak kabul edilmesi gereken bir anlaşma paketi olduğunu’ belirtti. Rusya Dışişleri Bakanı şu ifadeleri kullandı: “(Karşı tarafın) tekliflerini bekliyoruz. Bize bir hafta içinde bunları vereceklerini söylediler. Başta ABD olmak üzere partnerlerimizi, bunun bir menü değil, bir paket olduğu konusunda uyardık. Güvenliği bölünmezliği ve kendi güvenliğini bir başkasınınkini tehlikeye atarak güçlendiremeyeceğin unsuru formülden çıkarılıp atılamaz.”
 
Ayrıca Lavrov, “Anlamalılar ki her şeyin anahtarı, NATO’nun doğuya doğru genişlemeyeceğinin garantisinin verilmesidir” vurgusu yaptı.
 
Rus yetkililer, söz konusu görüşmelerde uzlaşıya yaklaşılmadığı yönünde açıklamalar yaptı. Rusya’nın istediği güvenlik garantileri, güvenlik garantisi talepleri, NATO’nun doğuya doğru genişlemeyi durdurması, ittifakın 1997’den sonraki genişleme politikaları çerçevesinde doğu Avrupa ülkelerine yerleştirdiği silahlar ile askeri tesislerin geri çekilmesi gibi şartlar içeriyor.
 
Rusya Dışişleri Bakanı, ilişkilerinin normalleşmesi sürecinin parçası olarak Türkiye ve Ermenistan özel temsilcilerinin Moskova’da gerçekleştireceği görüşmeye ilişkin soru üzerine şunları söyledi: “Türkiye ve Ermenistan kendi özel temsilcilerini belirledi. Rusya, böyle bir anlaşmaya varılmasına yardımcı oldu ve bugün Moskova’da özel temsilcilerin ilk görüşmesinin gerçekleşiyor olmasından çok memnunuz. Bizim rolümüz, doğrudan diyaloğun kurulmasına yardımcı olmaktı. Umuyorum ki bu başarılı olacak.”
 
Lavrov, Cumhurbaşkanlığı Danışmanı İhsan Şener'in Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) barış güçlerinin Kazakistan'da kullanılmasına ilişkin sözleri hakkında Türkiye'den açıklama talep ettiklerini belirtti. "Ankara'da, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın danışmanlarının biri, en hafif tabirle, anlaşılmayan bir açıklama yaparak Kazakistan'ın KGAÖ'yü davet etmesini kınadı. Türk meslektaşlarımızdan bunun ne anlamı geldiği konusunda açıklama talep ettik" diyen Lavrov, Türk ve Azeri resmi yetkililerden bu konuda 'sinirli bir tepki' görmediklerinin altını çizdi. (Sputnik)
 
14.1.2022

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi