Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Ne Var Ne Yok?

Türk halkı 'Önce Rusya' diyor

‘Türkiye Eğilimleri’ araştırmasının 2021 sonuçlarına göre, Türk halkı Rusya'yı, ABD ve AB'den daha öncelikli partner olarak görüyor. Halk, dış politikada ise en çok Müslüman ülkeler ve Rusya ile işbirliği yapılması gerektiği düşünülüyor.
 
‘Türkiye Eğilimleri’ araştırmasının 2021 yılı sonuçları açıklandı. Kadir Has Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Aydın koordinasyonunda akademik bir ekip tarafından yürütülen araştırma, 26 ilde yaşayan 1000 kişiyle gerçekleştirildi. Kadir Has Üniversitesi Türkiye Araştırmaları Grubu ile Global Akademi ortaklığında geliştirilen araştırma Prof. Dr. Mitat Çelikpala, Prof. Dr. Erinç Yeldan, Prof. Dr. Murat Güvenç, Prof. Dr. Osman Z. Zaim, Prof. Dr. Banu Baybars Hawks, Dr. Öğr. Üyesi Kerem Yıldırım, Dr. Öğr. Üyesi Berkay Ayhan, Dr. Öğr. Üyesi M. Kerem Çoban ve Sezen Kaya’dan oluşan ekiple yapıldı. Saha çalışmaları ise Akademetre Araştırma ve Stratejik Planlama tarafından gerçekleştirildi.
 
Sputnik'ten Burcu Okutan'ın haberine göre,  dış politikada Türkiye’nin işbirliği yapması gerektiği düşünülen ülkeler arasında ilk sırayı bu yıl yüzde 17.5 ile Müslüman ülkeler alıyor.
 
Rusya önemli bir yükseliş kaydederek yüzde 16.4 ile ikinci sırada geliyor.
 
Türki Cumhuriyetler ise bu yıl yüzde 14.1 ile üçüncü sıraya geriliyor.
 
Bu ülkeleri yüzde 14.1’le ABD, yüzde 12.7 ile AB Ülkeleri ve yüzde 10.1’le NATO ülkeleri takip ediyor.
 
Türk halkının tehdit olarak algıladığı ülkeler sıralamasında uzun zamandır ilk sırayı bırakmayan ABD, bu yıl sıralamada üçüncülüğe yüzde 56.1 geriledi ve yerini yüzde 60.9’la Ermenistan’a verdi.
 
Yüzde 60.5 ile ikinci sıradaki İsrail ve yüzde 49.6’yla dördüncü sıradaki Irak hala önemli tehditler olarak görülmekle birlikte, 2021 tehdit algısında esas çıkışı yüzde 36.4’ten yüzde 44.6’ya yükselen oranı ile Güney Kıbrıs kaydediyor.
 
Öte yandan, Türkiye’nin yabancı ülkelerde asker bulundurmasına destek yüzde 29.1, ‘Türkiye’nin sınır ötesi operasyonlarına destek’ de yüzde 33.7 oranında.
 
Yüzde 80.4 Türkiye’nin göçmen alımına son vermesi gerektiği düşünüyor
 
‘Ülkemizde bulunan sığınmacılar ne derece memnunsunuz’ 2020’de katılımcıların yüzde 55.2’si memnun değilim derken, bu yıl bu oran yüzde 68.9’a çıkmış durumda. ‘Türkiye Suriye’de Esad Hükümeti ile resmen görüşmeli midir’ sorusuna ise 2020’de yüzde 20.4 ‘evet’ derken, 2021’de bu oran yüzde 26.4’e yükseldi. Yüzde 80.4 Türkiye’nin göçmen alımına son vermesi gerektiği görüşündeyken, mevcut göçmenlerin 3. ülkelere gitmesinin teşvik edilmesi gerektiğini düşünenlerin oranı ise yüzde 79.4.
 
Katılımcıların yüzde 50.6’sı bu politikalardan memnun. Ancak Suriye politikalarının başarılı bulunma oranı azalmaya devam ediyor. Suriye konusunda izlenen politikaları başarılı bulanların oranı 2019’da yüzde 36, 2020’de yüzde 32.1 olarak kaydedilirken 2021 araştırmasında bu oran yüzde 27.4’e düşüyor. Başarısız bulanların oranı ise bu yıl yüzde 23.6’dan yüzde 38.1’e yükselmiş durumda.
 
Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üye olması gerektiğini düşünenlerin oranı da yükselişte. 2020’de yüzde 52.8 üyeliğin desteklerken bu oran 2021’de yüzde 58.4’e çıktı. Üyeliği ise en çok yüzde 62 ile kendini cumhuriyetçi/kemalist olarak tanımlayanlar destekliyor. Cumhuriyetçi/kemalistleri ise yüzde 61.1 ile siyasal islamcılar takip ediyor.
 
Haberin tamamı için tıklayın
 
4.1.2022

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında bir savaş çıkabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi