Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Moskova'da elit konut satışlarında yeni rekor: m2 kaç bin dolar?

Rusya'nın başkenti Moskova'da elit konut satışları rekor üstüne rekor kırıyor. Kommersant gazetesi, yatırımcıların yoğun ilgisi nedeniyle bu yıl gerçekleşen satış toplamının 1,5 kat artışla 200 milyar rubleye (2,7 milyar dolar) yükselmesinin beklendiğini yazdı. Analistler trendin 2022'de de süreceğini tahmin ediyor.
 
Savills'in açıkladığı verilere göre, bu yıl Moskova'da 1 milyon dolar ve üzeri fiyattan satılan konut sayısı 1430 civarında. Gerçekleşen satışlar pandemi öncesi 2019'da gerçekleşen satışların yüzde 44 üstünde.
 
Satılan konutların yüzde 63'lük bölümü yeni inşa edilen yapılarda yer alıyor.
 
Yoğun talep nedeniyle fiyatlar da artış eğiliminde. Elit konutların metrekare birim fiyatı son iki yılda yüzde 24 artarak 920 bin rubleye kadar yükselmiş durumda (12 bin 400 dolar).
 
Kommersant'ın görüşüne başvurduğu diğer emlak acenteleri de rekor beklentisini doğruladı. Knight Frank temsilcisi bu yıl elit konut kategorisinde 1500 civarı satış beklediklerini söyledi.
 
Sektörel gözlemciler fon piyasalarında ve kurlardaki oynaklık nedeniyle pek çok yatırımcının tercihini konuttan yana kullanmaya devam edeceği görüşünde.
 
8.12.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında bir savaş çıkabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi