Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Putin'den Bayraktar uyarısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin telefonda görüştü. Kremlin'den yapılan açıklamaya göre Putin ve Erdoğan, Minsk anlaşmalarına ve Normandiya formatındakiler de dahil Donbass'yla ilgili diğer anlaşmalara uyulmasının önem taşıdığını vurguladı.
 
Görüşmenin Türk tarafının inisiyatifiyle yapıldığını belirten Kremlin, "Putin, Kiev'in Minsk anlaşmalarının bozulmasına yönelik yıkıcı bir çizgi izlemeye devam ettiğine dikkat çekti. Bayraktar tipi silahlı insansız hava araçlarının kullanılması da dahil Ukrayna Silahlı Kuvvetleri'nin çatışma bölgesindeki provokatif eylemleri bunu doğruluyor. Kiev'in Donbass'a güç yoluyla müdahale etme girişimlerinden vazgeçmesi gerektiğinin altı çizildi" ifadelerini kullandı.
 
Erdoğan'ın talebi üzerine 26 Kasım'da Soçi'de Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'la yaptığı görüşmeler hakkında bilgi veren Putin, Bakü ve Erivan'ın bölgede istikrarın sağlanması için işbirliği yapmaya ve iki ülke arasındaki sınırları belirleme ve çizme mekanizmaları oluşturmaya hazır olmasının önemli olduğunu kaydetti.
 
Rusya'nın arabuluculuk rolünün önemine dikkat çeken Erdoğan da, Rus-Türk ateşkes kontrol merkezinin imkan ve kabiliyetleri de kullanılarak çabaları daha fazla koordine edilmesinden yana olduklarının altını çizdi.
 
Suriye'yle ilgili bölümde, bu ülkede durumun istikrara kavuşması ve barış sürecinin başlatılması amacıyla yürütülen işbirliği seviyesinden duydukları memnuniyeti dile getiren Putin ve Erdoğan, Rus ve Türk askerlerin İdlib gerilimi azaltma bölgesinde ve Fırat'ın doğusunda ortak çalışmalar yürütmeye devam etmesini kararlaştırdı.
 
Libya'da ise BM'nin arabuluculuğunda diplomatik çözüm bulunmasının alternatifi olmadığını teyit eden liderler, Libya devletinin yeniden tesis edilmesine ve ülkenin toprak bütünlüğünün sağlanmasına katkı sunmasını bekledikleri 24 Aralık'taki genel seçimlerin başarılı bir şekilde yapılmasını umduklarını dile getirdi.
 
Putin ve Erdoğan, kişisel temasları sürdürme kararı aldı. (Sputnik)
 
3.12.2021

 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında bir savaş çıkabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi