Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Kârlılık 2,5 yılın zirvesinde ama...

Rusya'da yılın ilk yarısında orta ve büyük ölçekli işletmelerin kârlılığı yüzde 12,5'lik oranla son 2,5 yıllık dönemin zirvesine yükseldi. FinExpertiza'nın raporunu haber yapan İzvestiya gazetesi satışlardan elde edilen toplam kârın 10,64 trilyon ruble (142 milyar dolar) olarak hesaplandığını yazdı.
 
Şirketlerin toplam cirosu ise 95,64 trilyon ruble. Gazete, kârlılık oranının en son 2018'in ikinci yarısında yüzde 12,7 oranında gerçekleştiğini hatırlatıyor. Oran pandeminin Rusya'yı da etkisi altına aldığı 2020 yılının ilk yarısında yüzde 7,7'ye kadar gerilemşiti.
 
Analize göre, şirket kârlılığının son 6 ayda en çok arttığı bölgelerin başında yüzde 69,5'le Karelya, yüzde 68,3'le Yahudi Özerk Bölgesi ve yüzde 62,9'la Murmansk Vilayeti geliyor. Buna karşın Amur, İnguşetya, Çeçenistan, Sivastopol ve Kabardey-Balkarya gibi bölgelerde kârlılık düşüşte.
 
Analistler küresel ekonomiye paralel olarak Rusya ekonomisinin de toparlanma eğilimine girmesiyle birlikte orta ve büyük ölçekli şirketler için işlerin iyi gitmeye başladığını belirtmekte.
 
Öte yandan, İzvestiya'nın görüşüne başvurduğu iş dünyası temsilcileri enflasyondan şikayet etti. KOBİ çatı örgütü Opora Rossii'nin başkan yardımcısı Nikolay Dunayev, "enflasyonun elde edilen kârları götürdüğünü" söyledi. Buna göre, yüzde 12,5'lik orana bakarak iş dünyası için her şeyin yolunda olduğunu söylemek zor.
 
1.12.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında bir savaş çıkabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi