Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

"Yüzde 4 hedefledik, 8'i geçti"

Rusya, yılbaşında hedeflenenin iki katını da aşan enflasyona karşı "topyekun savaş" politikasında ısrar edecek. Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina yaptığı açıklamada, enflasyonu düşürmek için  sıkı para politikasına devam edeceklerini söyleyerek, yıl bitmeden yeni faiz artış sinyali verdi.
 
Nabiullina, “Enflasyon oranı hızla artıyor ve bu durum bizi son derece endişelendiriyor. Yıllık yüzde 4 olan enflasyon hedefimizin iki katına çıkıldı, tedbirlere devam etmeliyiz” dedi.
 
Moskova merkezli Avrupalı İşletmeler Birliği'ndeki toplantıda konuşan Nabiullina, ekimde yüzde 8,13’e çıkarak, Şubat 2016'dan bu yana en yüksek seviyeye ulaşan enflasyona konusunda kaygılarını ve planlarını açıkladı.
 
Hedeften uzaklaştıklarını itiraf eden Nabiullina, artan enflasyon nedeniyle faiz oranını yükselttiklerini hatırlattı ve “Enflasyonu hedef seviyeye düşürmek için sıkı mali politikasına tavizsiz devam edeceğiz” dedi.
 
Nabiullina, daha önce de, Merkez Bankası'nın son toplantısında yüzde 7,5'e çıkarılan politika faizini daha da yükseltmeye devam edebileceklerini söylemişti. Piyasalarda yıl bitmeden fazilerin yüzde 8'i geçmesi bekleniyor. Hatta yüzde 10'a kadar şok faiz arttırımı bekleyen uzmanlar da var.
 
29.11.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında bir savaş çıkabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi