Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

Tek ucuz şey insan hayatı...

Rusya'da insan ihmalinden kaynaklanan bir "facia" daha, düştüğü yeri yakan ateş olarak medyanın manşetlerinden yavaş yavaş indi. Sigortadan, hayatını kaybedenlerin ailelerine 1'er milyon ruble (13 bin 400 dolar) ödenmesine karar verildi.  Ama 51 cana mal olan Listvyajnaya kömür madeni yangının ardından yapılan ilk soruşturmanın sonuçları, en ucuz şeyin insan hayatı olduğu ve ortada kaza değil "ciddi ihlal ve ihmaller olduğu" gerçeğini gözler önüne seriyor.
 
Sibirya'daki Kemerovo bölgesinde yaşanan olaydan sonra soruşturma başlatan savcılık makamı madende tam 449 idari ihlal tespit etti.
 
İzvestiya gazetesi, savcılığın yanı sıra Afet Bakanlığı, itfaiye ve Rusya Teknik Denetim Ajansı'ndan yetkililerin katıldığı çalışma sonucunda bölgede 31 maden kuyusunun denetimden geçirildiğini yazdı.
 
Habere göre denetimler sırasında 449 ihlal tespit edilirken 180 farklı maddeyle ilgili soruşturma açıldı.
 
 
Uzmanların tespit ettiği ihlallerin başında ekipman eksikliği, personel taşıma sistemlerindeki problemler, çalışma saatlerindeki düzensizlikler, tahliye yollarının donatılmamış olması, düzgün çalışmayan kablolar ve eksik modernizasyon geliyor.
 
Savcı yardımcısı Dmitri  Demeşin, trajediden önce işçilerin madende yüksek oranda metan biriktiği yönünde şikayette bulunduğunu, ancak maden yönetiminin şikayetleri gözardı ettiğini söyledi.
 
Listvyajnaya madenindeki kaza sonucunda 51 kişi hayatını kaybetmiş, 76 kişi de yaralanmıştı. 
 
Aralarında maden müdürünün de olduğu üç kişinin güvenlik ihmalleri dolayısıyla gözaltına alındığ bildirilmişti. 
 
Söz konusu facia, madendeki ilk kaza değil. 2004'te aynı madende yaşanan metan patlamasında 13 kişi hayatını kaybetmişti.
 
2016 yılında yetkililer ülke genelindeki 58 kömür madeninde yapılan incelemelerde bunların yüzde 34'ünün güvenlik sorunları taşıdığını belirledi. Listvyajnaya madeni ise bu maden ocakları arasında yer almamıştı.
 
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yaptığı açıklamada kazayı "büyük bir trajedi" olarak tanımladı.
 
30.11.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında bir savaş çıkabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi