Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
DÜNYA HABERLERİ

Rusya'da sigaralara dikkat

Rusya son 5 yılda sigaradan alınan vergileri 1,9 kat arttırdı. Sayıştay raporuna göre, artan vergiler nedeniyle tiryakiler kaçak ürünlere yönelirken bu pazarın büyüklüğü 10 katın üzerinde bir artış gösterdi.
 
Kurumun raporu Rusya'nın federal bütçe gelirleri içinde sigaradan alınan vergilerin yüzde 3'lük bir paya karşılık geldiğine de işaret etti. Sayıştay uzmanları, vergi artışından sonra sigara satışlarından toplanan vergi miktarının düşüşe geçtiğine dikkat çekiyor.
 
Zira 2016-2018 yılları arasında sigara satışları yüzde 28 oranında azalmış görünüyor. Peki bu Rusya halkının artık daha az sigara içtiği anlamına mı geliyor?
 
Komsomolskaya Pravda gazetesinin bu soruya yanıtı "hayır". Buna göre, geleneksel sigara tüketicisi, son yıllarda elektronik sigaraların yanı sıra kaçak ürünlere yönelmiş durumda. 
 
Bir başka deyişle hükümet, ne arzu ettiği gibi halkın tütün ürünleri tüketmesini azaltabildi, ne de bütçe gelirlerini attırabilmiş oldu.
 
Geçen ay sigara fiyatları ile ilgili şu haber TürkRus.Com'da yer almıştı:
 
Rusya'da sigaraya yeni zam yolda
 
Önümüzdeki haftalarda Rusya'da sigara fiyatlarında yeni bir artış bekleniyor. Yılın ilk yarısında gerçekleşen tütün mamulü ve elektronik sigara satış verilerini analiz eden Finansal veri operatörü OFD.ru, ikinci altı ayda sigara paket fiyatının 140-145 rubleye  yükselebileceğini öngörüyor.
 
Analistler, sigara paket fiyatının bu yıl yeni vergiler nedeniyle yüzde 12,5 artarak 120,8 rubleden 135,8 rubleye yükseldiğini hatırlattı.
 
Stick tabir edilen elektronik sigaraların fiyatında da yüzde 5 ile 7 arasında bir artış bekleniyor.
 
Rusya'da hükümet 1 Nisan 2021 tarihinden itibaren minimum sigara paket fiyatını 108 rubleye yükseltmişti.
 
 
26.11.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında bir savaş çıkabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi