Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

24 saat sonra mucize: Öldü sanılan kurtarma görevlisi canlı bulundu

Rusya'nın Kemerovo bölgesinde yaşanan maden faciasından 24 saat sonra gelen bir haber, yüreklere bir nebze de olsa su serpti. Novaya Gazeta, daha önce hayatını kaybettiği varsayılan bir kurtarma görevlisinin sabah saatlerinde içeriden canlı çıkarıldığını yazıyor. Yaralı görevlinin bilincinin açık olduğu ve hastaneye götürüldüğü öğrenildi.
 
Önceki gelişmeler:
 
Rusya’nın Kemerovo bölgesindeki Listvyajnaya kömür madeninde çıkan yangında ölenlerin sayısı 52'ye çıktı. Bir yetkili, "İçeride kalanlardan kurtulan olmadı" dedi.
 
Mahsur kalan işçileri kurtarmak için madene giren altı kişilik kurtarma ekibi ile iletişim kesildi. Akşam saatlerinde ajanslar önce, bu ekipten üç kişinin de öldüğünü duyurdu. Kurtarma ekibine mensup bu kişilerin cesetlerine ulaşıldı. Daha sonra altı kişinin de öldüğü teyit edildi.
 
Madende gaz birikmesi ve patlama tehlikesi nedeniyle arama ve kurtarma çalışmalarının sık sık durdurulduğu bildirildi. Kazanın yaşandığı bölgede yoğun kar yağışı da devam ediyor.
 
Kemerovo bölgesindeki Belovo kentinde bulunan Listvyajnaya madeninde sabah saatlerinde yangın çıktı.
 
Sputnik'in sabahki haberine göre, Bölge Valisi Sergey Tsivilev, Telegram’daki açıklamasında “Son verilere göre madende olay sırasında 285 kişi vardı, 237 kişi tahliye edildi. İçeride 49 kişi var. 6 kişinin cenazesine ulaşıldı” ifadelerini kullandı.
 
Maden ülkenin en büyük üç kömür üreticisinden biri olan SDS-Ugol holdingine ait. Şirket, ölen kişinin ailesine destek sunacak. Acil durumlar servisinden bir kaynağın Rus basınına yaptığı açıklamaya göre, olay madendeki kömür tozlarının tutuşması neticesinde yaşandı. Çıkan duman havalandırma boşluklarından madenin her tarafına yayıldı, ancak bir patlama olmadı. Maden hasar görmedi.
 
 
Bu arada Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Kemerovo bölgesinde bulunan kömür madenindeki yangınla ilgili açıklama yaptı:
 
"Rusya Federasyonu’nun Kuzbass bölgesindeki bir madende gerçekleşen kaza sonucunda en az 52 kişinin hayatını kaybettiği ve birçok kişinin yaralandığı üzüntüyle öğrenilmiştir. Rusya Federasyonu halkının kederini paylaşıyor, hayatını kaybedenlerin ailelerine ve Rusya Federasyonu Hükümetine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz".
 
26.11.2021

 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Kovid-19 aşısı yaptırdınız mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi