Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Putin'den talimat: Devlet kurumlarında yabancı yazılıma son

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, devlet şirketlerinde yabancı kökenli bilgisayar programlarının kullanımına izin verilmeyeceğini açıkladı. Rus medyasında yer alan habere göre hükümet yetkilileriyle bir araya geldiği toplantıda konuşan Putin, devlet şirketlerinin yöneticilerinin yabancı bilgisayar programlarının yarattığı tehdidi anlamaları gerektiğini söyledi.
 
Bu programların kullanımına son verilmesi konusunda yöneticilere sorumluluk düştüğünü belirten Rus lider, “Eğer buna hazır değillerse bedelini öderler” dedi.
 
Rusya’da hükümetin geçen eylül ayında IT teknolojilerinın kullanım şartlarıyla ilgili kabul ettiği yol haritası, kilit sektörlerde kısa süre içinde yerli bilgisayar programlarının kullanımına geçilmesinin sağlanmasını öngörüyor.
 
Ayrıca bankalar, petrol-doğal gaz şirketleri ve hükümet kurumlarında sadece yerli üretim bilgisayarların ve telekomünikasyon cihazlarının kullanılması tavsiye ediliyor.
 
Uygulamanın amacının ise yerli bilgisayar programlarına talebin artırılması ve ekonominin teknolojide dışa bağımlılığının azaltılması olduğu belirtiliyor.
 
25.11.2021
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Kovid-19 aşısı yaptırdınız mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi