Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

Putin 'burnundan' da aşılandı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, koronavirüse karşı  Sputnik Light ile üçüncü "takviye" aşısı yaptırmasının ardından bir de burnundan sprey aşı yaptırdığını açıkladı.
 
Moskova'da Kovid-19 koordinasyon toplantısında konuşan Putin "Sputnik Light" aşı yaptırmasının ertesi günü burun aşısını (nazal aşı) bizzat kendi üzerinde test ettiğini söyledi.
 
Putin, sprey formundaki nazal aşıyı uygulama deneyinde gönüllü olmak istediğini söylemişti.
 
Rusya, Sputnik V aşısını burun spreyi olarak yetişkin gönüllüler üzerinde deneyeceğini açıklamıştı. Burun spreyi, iki doz şeklinde uygulanacak.
 
Önceki gelişmeler:
 
İlk aşısını 23 Mart'ta Sputnik V'nin ilk dozuyla olan, daha sonra ikinci dozu yaptıran Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, korunma amaçlı olarak üçüncü kez aşı olduğunu duyurmuştu.
 
Putin bu kez Sputnik Light ile Kovid-19'a karşı yeniden aşılandı.
 
Rus lider, aşıyı geliştiren Moskova Gamaleya Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Denis Logunov ile yaptığı görüşmede, ''Bugün, sizin tavsiyeniz ve meslektaşlarınızın tavsiyelerine dayanarak şansımı Sputnik Light ile kullandım. Buna yeniden aşılama deniyor'' dedi.
 
Putin, yaptırdığı üçüncü dozdan sonra kendini iyi hissettiğini, bir şikayeti olmadığını söyledi.
 
Rus uzmanlar, aşının etkisinin 6 ila 8 ay sonra azaldığını ve yüksek düzeyde koruma sağlamak için ek dozlar almak gerektiğini açıklamıştı.
 
Rusya'da son dönemde tek başına uygulanan Sputnik Light aşısının yetersizliği ile ilgili şikayetler gündemde. Aşılamadan sonraki ilk üç ay boyunca Sputnik Light'ın Delta varyantına karşı yüzde 70 etkinlik gösterdiği saptandı. Ancak zaten uzmanlar Sputnik Light'ı tek başına değil, "ikinci aşı" olarak öneriyor. 
 
24.11.2021
 
 
 

 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Kovid-19 aşısı yaptırdınız mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi