Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Soçi'de 3'lü zirve: "Erivan AB'de zirveyi tercih etti, Moskova rahatsız"

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ev sahipliğinde, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan bugün Soçi’de masaya oturacak. İki ülke arasında 1991'den beri ilk kez, ortak sınırları çizilmesi konusunda bir çalışma grubu kurulması konusunun ele alınması bekleniyor. Ayrıca bölgedeki ulaşım bağlantılarının kurulması da bir başka önemli müzakere konusu. RBC ajansı, iki liderin 15 Aralık'da da Brüksel'de görüşeceğini, bunda Erivan'ın rolünün olduğunu ve Moskova'nın bundan rahatsızlık duyduğınu iddia etti.
 
Kremlin’den yapılan açıklamaya göre görüşme Dağlık Karabağ’daki kriz bölgesinde ateşkes ve askeri eylemlerin durdurulmasına yönelik 9 Kasım 2020 tarihli ortak bildirinin birinci yılını doldurması vesilesiyle gerçekleşecek. Rusya’nın girişimiyle düzenlenecek görüşme sırasında üç ülkenin liderinin 9 Kasım 2020 ve 11 Ocak 2021 tarihlerinde vardığı anlaşmaların uygulanması ele alınacak. Ayrıca bölgede istikrarın güçlendirilmesi ve barışçıl yaşamını tesis edilmesi yönündeki adımlara değinilecek. Ticaret, ekonomi ve ulaşım alanında bağlantıların geliştirilmesi üzerinde durulacak.
 
Azerbaycan cumhurbaşkanları ile Ermenistan Başbakanı en son 11 Ocak'ta Moskova'da bir araya gelmişlerdi.
 
Kremlin açıklamasında, "Üç ülkenin liderlerinin 9 Kasım 2020 ve 11 Ocak 2021 tarihli anlaşmalarının uygulanmasının yanı sıra bölgede istikrarı güçlendirmek ve barışçıl bir yaşam kurmak için atılacak adımların ana hatlarının belirlenmesi planlanıyor" denildi.
 
Bu toplantı birkaç kez ertelenmişti. Aslında iki hafta önce, savaşı sona erdiren üçlü açıklamanın imzalanmasının yıldönümünde, yani 9-10 Kasım'da planlanmıştı. Ancak bir Rus diplomatik kaynak RBC'ye verdiği demeçte, geçen yılki olaylar Ermeni tarafında barışla değil yenilgiyle ilişkilendirildiği için bu tarihi Erivan'ın uygun bulmadığını söyledi.
 
Paşinyan ile Aliyev'in 15 Aralık'ta da Brüksel'deki Doğu Ortaklığı zirvesinde bir araya geleceği öğrenildi. Avrupa Konseyi başkanı Charles Michel "Liderler, bölgedeki durumu ve AB tarafından desteklenen müreffeh ve istikrarlı bir Güney Kafkasya için gerilimlerin nasıl aşılacağını görüşmek üzere Brüksel'de bir araya gelme konusunda anlaştılar" denildi.
 
Bu arada RBC'nın konuştuğu bir Rus diplomatik kaynağa göre, AB'nin devreye girmesinden Moskova memnun değil. Bu kaynak, "Her şeyden önce Ermenistan, Rusya'nın sorunu çözmek için gösterdiği tüm çabalara rağmen, Azerbaycan ile  Moskova üzerinden değil, Avrupa Birliği'nin yardımıyla iletişim kurmayı tercih etti. Devlet başkanlarının Rusya'da bir araya gelmesini engelleyen şey
Erivan'ın isteksizliği oldu. Aliyev görümeye hazırdı" dedi.
 
26.11.2021

 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Kovid-19 aşısı yaptırdınız mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi