Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

Kremlin'in Türk dünyası haritası yorumu

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hediye edilen "Türk dünyası haritası" konusunda ilk kez yorum yaptı.
 
Rus devlet TV'sinde "Moskova, Kremln, Putin" atlı politika programına  açıklamalarda bulunan Peskov, Türk siyasetçilerin periyodik olarak “Türk birliği fikri beslediklerini” die getirdiklerini ve bunun tamamen "normal olduğunu" söyledi.  
 
“Teessüf edeceğim tek şey haritada gösterilen Türk dünyasının merkezinde büyük bir kızıl yıldız olmamasıdır. Orası Türkiye değil, Rusya Federasyonu toprağıdır" diyen Peskov, haritada gösterilen bu merkezin Altay'da olduğunu ve buranın Türkler açısından, köken olarak geldikleri “kutsal bir yer” olduğunu hatırlatarak, "Bunu bir Türkolog olarak söylüyorum" dedi.
 
Bahçeli'nin Erdoğan'a hediye ettiği "Türk dünyası haritası" Rusya basınında geniş yer almıştı. Lenta.ru ajansı, sunulan haritada Rusya Federasyonu bölgesi olan 20 yerin de olduğunu yazdı. 
 
Peskov'un “Teessüf edeceğim tek şey haritada gösterilen Türk dünyasının merkezinde büyük bir kızıl yıldız olmamasıdır" sözü ise, Rusya'nın sembolü olarak kızıl yıldızın kullanılması olarak yorumlandı. 
 
Bu arada Peskov'un sözlerini değerlendiren Rus askeri uzman İgor Korotçenko, "Rusya'nın kendisi Büyük Turan" dedi. 
 
Rossiya-1 kanalındaki bir tartışma programında da konu gündeme geldi. Medyagunlugu.com'dan Fuad Safarov'un aktardığına göre, yayın konuğu İsrail istihbarat kurumu Nativ’in eski başkanı Yakov Kedmi, bu gelişmelerin doğal karşılanması gerektiğini kaydederek, "Tarihi iyi bilmek lazım. Selçuklular Türkiye'ye nereden geldi? Orta Asya'dan. Onların ortak tarihi var. Bu tarihi gerçekleri silip atamazsınız. Dolayısıyla iş birliği ve diyalog kurmaları da doğal. Bunlara şaşırmamak lazım. Türk halklarının diyalogu doğaldır” dedi.  
 
Resmi Ria Novosti haber ajansı yazarı Pyotr Akopov da, konuyu değerlendirirken, "Rusya bir Türk devleti değil fakat Türkler yüzyıllardır devletimizin en önemli unsuru. Tatarlardan Yakutlar kadar... Rusya'da onlarca Türk halkı yaşıyor, Azerilerden Kırgızlara kadar milyonlarca Türk Rusya vatandaşı ve milyonlarcası da buraya çalışmaya geliyor" dedi. 
 
Ruslar dahil Slavların ve Türklerin yüzyıllarca birlikte yaşadığına işaret eden Rus uzman, "Ortodoks ve Müslümanlar, Rus ve Türk medeniyetleri asırlarca yan yana yaşamış, savaşmış, ticaret yapmış, ittifaklar yapmış, tartışmış ve akraba olmuşlar" değerlendirmesinde bulundu. Rusya'nın her şeye rağmen kendi ulusal çıkarlarını korumasının öncelikli olduğunu vurgulayan Akopov, Türk halklarının da Rusya halkının bir parçası olduğunu söyledi.  
 
Rus uzman son olarak, "Türkler geleceğe Rusya ile birlikte gitmeye hazırsa, ülkemiz de Türk Devletleri Teşkilatı'na gözlemci olarak davet edilmelidir" dedi.
 
 
21.11.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Kovid-19 aşısı yaptırdınız mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi