Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
DÜNYA HABERLERİ

Rusya'da internet 10 yıl sonra yavaşladı

Rusya'da ortalama cep telefonu internet hızı 10 yıldan sonra ilk kez düşüş kaydetti. Telecom Daily'nin araştırmasını haberleştiren Kommersant gazetesi kasım ayında ülkede mobil internet hızının 3 Mb/s'lik düşüşle 21,7 Mb/s'ye gerilediğini yazdı.
 
Gazetenin görüşüne başvurduğu analistler son iki yılda mobil internet trafiğinin yüzde 110 arttığına dikkat çekerek, 5G tabir edilen yeni iletişim standardı devreye girene dek düşüş trendinin devam edeceğini söyledi.
 
Habere konu olan araştırmada ülkedeki mobil operatörler hıza göre de sıralanıyor. Buna göre, ülkenin en hızlısı 33,7 Mbit/s ile Megafon. İkinci sıradaki MTS'in sağladığı ortalama hız ise 19,6 Mbit/s. Ülkedeki en yavaş operatör 14,6 Mbit/s'lik hızla Tele2.
 
Uzmanlar 3,4-3,8 GHz aralığının 5G standardı için serbest bırakılmasının sorunun çözümüne katkı sağlayabileceği kanısında. Ancak bu aralık şu anda güvenlik kuvvetlerinin kullanımına tahsis edilmiş durumda.
 
Bir diğer çözüm 5G standardı için 4,8-4,99 GHz aralığını tahsis etmek. Uzmanlar bu aralıkta şebeke maliyetinin daha pahalı olduğuna dikkat çekiyor.
 
18.11.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Kovid-19 aşısı yaptırdınız mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi