Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Putin'den hükümete 1 hafta süre

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçen yıl yüzde 4,9 iken şu anda yüzde 8'e dayanan tüketici enfasyonu için alarm verdi. Rus lider, özellikle Avrupa Birliği’ndeki enerji krizinin arttırdığı fiyat baskısının Rusya ekonomisi üzerindeki etkilerini azaltmaya yönelik acil önlemlerin hazırlanması için hükümete "bir hafta" süre tanıdı.
 
Kremlin basın servisinden yapılan açıklamaya göre, Putin geçen hafta Bakanlar Kurulu ile bir araya geldiği toplantıda bu konuda talimat verdi. 
 
Rus lider, azotlu gübreler, metalürji ve gıda ürünleri piyasalarının istikrarsızlaşmasının Rusya’yı olumsuz etkilemesinin önüne geçilmesi için 1 Kasım tarihine kadar formül bulunmasını istedi.
 
Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, Avrupa doğal gaz piyasasında yaşanan kaosun yeni bir enflasyon dalgasına yol açabileceği uyarısında bulunmuştu.
 
Geçen yıl yüzde 5'in altında kalan enflasyon, pandemi döneminde başlayan küresel enflasyon dalgasınının etkisiyle tırmanışa geçmiş ve rekor düzeye çıkmıştı. 
 
Devlet İstatistik Servisi Rosstat’ın verilerine göre, Rusya’da 12-18 Ekin haftası tüketici fiyatları yüzde 0,26 arttı. Yıllık bazda bu artış yüzde 7,78’i buldu.
 
Gıda enflasyonu ise Aralık 2015’ten bu yana ilk defa çift haneli (yüzde 10,36) kaydedildi.
 
Merkez Bankası’nın anketine göre ise Rusya vatandaşlarının çoğu reel enflasyonun yüzde 15'in üstünde olduğunu düşünüyor. 
 
Devlet Başkan Putin, yıl sonuna kadar enflasyonun yüzde 5’e gerileyeceğini umduğunu açıklamıştı. 
 
Rusya ekim 2016'dan beri en yüksek enflasyon oranına ulaştı. Merkez Bankası yıl sonunda yüzde 7,4-7,9 arasında enfasyon bekliyor.
 
Rusya Merkez Bankası enflasyonla mücadele için geçen hafta gösterge faizlerini yüzde 7,5'e yükseltmişti. Genel beklenti faizlerin yıl sonuna kadar yüzde 8'i bulacağı yönünde. 
 
 
 
26.10.2021
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Kovid-19 aşısı yaptırdınız mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi