Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Moskova ve Petersburg zorda: Kare kod zorunluluğu geri mi geliyor?

Rusya’da son 24 saate hem yeni vaka sayısı, hem de can kaybında rekor kırıldı. Moskova’da yetkililer, ağırlaşan durum nedeniyle yeni yasaklar getirme hazırlığında. Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, önceki akşam bir açıklama yaparak «kısa süreli olmak kaydıyla bazı sınırlamalar» getirebileceklerini söyledi.
 
Belediye başkanı, şehirde vaka sayılarının haftada yüzde 20-30 oranında arttığını belirtti. Sobyanin alacakları önlemlerin «şehirdeki yaşamı durdurmayacak» nitelikte olacağını da sözlerine ilave ediyor. Ancak analistler, belediyenin restoranlar ve sinemalar gibi kalabalık mekanlara giriş-çıkışı düzenleyen kare kod uygulamasını yeniden uygulamaya koymak zorunda kalabileceği görüşünde.
 
Kamuya açık etkinlik ve mekanları ziyaret edebilmek için kare kod gösterme mecburiyeti bulunan federal bölgelerin sayısı otuzun üzerinde.
 
Rusya Kültür Bakanı Olga Lyubimova, vaka sayısındaki artış nedeniyle IX. Uluslararası St. Petersburg Kültür Forumu’nu iptal etmek zorunda kaldıklarını açıkladı. Yerel Fontanka haber portalı da pazartesi gününden itibaren şehirde kare kod uygulamasının başlama ihtimalinin bulunduğunu yazıyor.
 
Moskova’daki ünlü 40 numaralı Kommunarka hastanesinin başhekimi Denis Protsenko, ülke genelindeki aşılanma oranının pandemiyi yavaşlatmak için «fazla düşük» olduğunu söyledi. 15 Ekim itibarıyla iki doz aşı olan Rusya vatandaşlarının oranı yalnızca yüzde 31,3.
 
Biyoloji mühendisi ve aşı geliştirici Aleksandr Kudryavtsev de Rusya’da günlük ölüm hızının İkinci Dünya Savaşı’nı geride bıraktığını söyledi. Rosstat verilerini kaynak gösteren bilim insanı, «fazla ölüm» tabir edilen olağan dışı ölüm sayısının pandemi nedeniyle günlük 5 bin seviyesine çıkarak rekor kırdığına dikkat çekti.
 
16.10.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Kovid-19 aşısı yaptırdınız mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi