Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

En çok yatırım yapan yabancılar

İzvestiya gazetesi, pandemi döneminde Moskova Belediyesi'nin şehirde faaliyet gösteren işletmelere 100 milyar rubleye (1,4 milyar dolar) yakın maddi yardım yaptığını yazıyor. Gazeteye konuşan Belediye Başkan Yardıcısı Vladimir Yefimov, bir dizi ekonomik veri paylaştı.
 
Yefimov, özel sektörün şehrin ekonomisinde hangi alanlara yatırım yaptığı yönündeki soruya şu yanıtı verdi:
 
"Geçtiğimiz yıl Moskova'da yatırım temposunda bir düşüş gözlenmedi. 2020'de yapılan yatırımlarda 2019'a kıyasla yüzde 1,7'lik bir artış var. Yapılan yatırım miktarı 3,6 trilyon ruble (49 milyar dolar). 2021'in ilk çeyreğinde de yüzde 17'lik bir artış söz konusu. En çok yatırım yapılan alanlar inşaat, sanayi ve ekipman."
 
Yefimov, yatırımların yerli mi, yoksa yabancı şirketlerce mi yapıldığı sorusuna ise "Çoğunlukla Rus şirketler" cevabını veriyor. Ancak belediye başkan yardımcısı Rusya'da yapılan yabancı yatırımların yüzde 18'inin Moskova'ya yapıldığı bilgisini de paylaşıyor.
 
Moskova'ya en büyük yabancı yatırım 7,4 milyar dolar ile Almanya'dan geliyor. İkinci sırada 4,6 milyar dolarla Fransa var. Rusya'nın kuzey komşusu Finlandiya da başkente 4,1 milyar dolarlık doğrudan yatırım gerçekleştirmiş.
 
Yabancı yatırımcıların öncelikli sektör tercihi finans, sigortacılık, ticaret, sanayi, yüksek teknoloji ve emlaktan yana.
 
15.9.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Kovid-19 aşısı yaptırdınız mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi