Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Karpuz vakası: Markette böcek zehirlerken olmuş, bir kişi gözaltında

Moskova’da aynı aileden iki kişinin yedikleri karpuz nedeniyle hayatını kaybetmelerinin ardından son gelişme: Bugün öğleden sonra Rusya Halk Sağlığı Denetleme Kurumu Rospotnadzor'dan yapılan açıklamada, ilk analizlere göre hem satılan karpuzda hem de markette, dezenfekte işlemlerinde kullanılan zehirli maddelere rastlandığı bildirildi. Bu arada olayın sorumlusu olarak bir kişinin gözaltına alındığı duyuruldu.
 
Açıklamada “Zehirlenen kişilerin yaşadığı dairesinde ve Magnit marketinin ilgili mekanında karpuz üzerinde yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, dezenfeksiyon için, böceklerin yok edilmesi için kullanılan zehirleyici madde bulundu. Bu madde, marketin tesislerini dezenfekte etmek için uzman bir kuruluş tarafından kullanıldı.  Zehirlenmelerin olduğu Sovhoznaya Caddesi'ndeki evde ise
hava ve su örneklerinin analizinde sağlığa zararlı hiçbir madde bulunmadı. Apartman sakinleri için herhangi bir risk yok" denildi.
 
Önceki gelişmeler:
 
Geçen hafta aynı aileden üç kişi zehirlenirken anneanne ve torun hayatını kaybetmişti. Bu sabah Ren TV de, ölen iki kişinin kanlarında zehirli maddeye rastlandığını duyurmuştu. 
 
Rus medyasında yer alan haberlerde, bu kişilerin Magnit süpermarketinden satın aldıkları ve yedikleri karpuz nedeniyle zehirlenmiş olabilecekleri öne sürülmüştü. 
 
Ancak daha sonra yakın bölgede yaşayan başka kişilerin de benzer semptomlarla hastaneye kaldırılması farklı şüphelere yol açtı.
 
Komsomolskaya Pravda, anneanne ve torununun hayatını kaybettiği 10 Eylül günü aynı apartmanda yaşayan 11 ve dokuz yaşlarındaki iki çocuğun da aynı semptomlarla hastaneye kaldırıldığını, ancak o gün karpuz yemediklerinin belirlendiğini yazdı.
 
Ertesi gün ise 12 ve 17 yaşlarındaki iki kız kardeş ile 26 yaşındaki akrabalarının hastaneye kaldırıldığı bildirildi.
 
11 Eylül itibarıyla, aynı apartmandan sekiz kişi zehirlenme belirtileriyle hastaneye kaldırılırken, ikisi hayatını kaybetti.
 
Zehirlenen kişilerin yaşadıkları dairelerden hava, musluk ve kanalizason suyu örneklerinin incelemeye alındığı kaydedildi.
 
Bu vakaların ardından apartman sakinleri arasında panik yaşandığı, yeni bir virüs ihtimaline karşı çoğunun evlerinden dışarı çıkmadığı belirtildi.
 
Fare ve hamamböceklerine karşı kullanılan zehirli ilaçların zehirlenmeye yol açmış olabileceği ihtimalinin de değerlendirildiği yazıldı.
 
Öte yandan İzvestiya'nın yayınladığı güvenlik kamerası kayıtları, sekiz kişinin toplu halde zehirlendiği Sovhoznaya Caddesi'ndeki "Magnit" marketinde dezenfekte ve sterilaizasyon yapan bir kişinin karpuz satılan bölümdeki görüntülerini paylaştı. Görüntüler, büyük binaları sterilize etmek için kullanılan soğuk sis jeneratörüne benzer bir cihazla marketin içinde dolaşan bir adamı gösteriyor. Bu esnada karpuzların kimyasal maddelerle kirlendiği ve zehirlenmenin bundan kaynaklandığı iddiası ortaya atılmış ama henüz doğrulanmamştı.
 
Bir başka ihtimal, zehirlenmelerin apartmanda böceklere karşı kullanılan kimyasallardan kaynaklanmış olabileceği yönünde.
 
Soruşturma sürüyor.
 
13.9.2021 
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Kovid-19 aşısı yaptırdınız mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi