Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

"Moskova iklimi güneyinkine dönüşecek"

Geçtiğimiz yıla ait istatistiki kayıtlar, küresel ısınma eğiliminin Rusya'yı es geçmediğini ortaya koydu. Doğal Kaynaklar ve Çevre Bakanlığı'nın açıkladığı bir çalışmaya göre, 2020 sıcaklık anomalilerinin yanı sıra tehlikeli doğa olaylara daha sık rastlanması bakımından da "yoğun" bir yıl oldu. Konuyu haberleştiren Kommersant'ın görüşüne başvurduğu uzmanlar durumun daha da kötüleşeceği iddiasında.
 
Bakanlığın yayınladığı rapor, Rusya'da 2020'nin 1936'dan sonraki en sıcak yıl olduğuna işaret ediyor. Yıllık hava sıcaklığı anomalisi 2007'den bu yana 1 derecenin üstünde artarak +3,22 dereceye yükseldi. Dikkat çekici bir diğer değişim de yağışlardaki artış. 2020'de Rusya topraklarına düşen yağışın mevsim normallerinden yüzde 6 daha yüksek olduğu bildiriliyor. Ayrıca 2019'da 49 olarak kayıtlara geçen doğal felaket sayısı 2020'de 104'e yükseldi.
 
Kommersant'ın görüşüne başvurduğu Greenpeace temsilcisi Vasili Yablokov, bakanlığın açıkladığı verilerin 2020 yılına ait olduğunu hatırlatarak bu trendlerin 2021'de de sürdüğünü belirtiyor. Yablokov, ortalama sıcaklık artışının Rusya'da dünyanın geri kalanına kıyasla daha hızlı arttığına da dikkat çekiyor. Buna göre, Rusya küresel ısınmadan en çok zarar gören ülkelerden biri olabilir.
 
Bilimler Akademisi üyesi Vladimir Semyonov da küresel ısınma trendinin sürdüğü görüşüyle hemfikir. Semyonov sıcaklık anomalilerinin her geçen yıl daha da şiddetleneceği konusunda uyarıda bulunuyor. Bunun sonucunda, örneğin Moskova ikliminin aşama aşama Rusya'nın güney şehirlerine yaklaşmasına kesin gözüyle bakılıyor.
 
8.9.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Kovid-19 aşısı yaptırdınız mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi