Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Putin: "BDT ülkelerinden alın"

Rusya’da hızla artan enflasyonun en fazla etkili olduğu tarım ürünlerinde fiyat kontrolü sağlayabilmek için yeni bir adım atılıyor.  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, gıda fiyatlarında istikrar sağlanması önlemleri çerçevesinde BDT ülkelerinden Rusya’ya tarım ürünleri ithalatının artırılması talimatı verdi. Bu, sebze ve meyvede Rusya pazarında önemli pay sahibi Türk şirketlerini de etkileyebilecek bir gelişme olarak niteleniyor. 
 
İlgili talimat, hükümet üyeleriyle yapılan fiyat istikrar toplantısında verildi ve Kremlin'in web sitesinde ilgili listede yayınlandı .
 
Açıklanan metinde, "Rusya Federasyonu hükümeti, gıda ürünleri fiyatlarının istikrara kavuşturulmasına yönelik tedbirler kapsamında, Bağımsız Devletler Topluluğu üyesi ülkelerinden Rusya Federasyonu topraklarına tarım ürünleri ithalatının hacmini artırmaya yönelik tedbirler almalıdır” denildi.
 
Rusya Başbakanı Mihail Mişustin bu emrin yerine getirilmesinden sorumlu olacak ve Putin’e raporunun 1 Eylül 2021’e kadar sunacak.
 
Başkan Putin,  ayrıca Federal Antitekel Kurumu'na (FAS) perakende zincirlerinde satılan gıda ürünlerin fiyatlarını izleme-denetleme talimatı verdi.
 
Rusya’da son 12 yılın rekorunu kırarak yüzde 6’ya dayanan yıllık enflasyon en çok sebze-meyve gibi tarım ürünlerinde kendini göstermeye başlamıştı. Rusya’nın pek çok tarım ürününde kendine yeter duruma gelip ihracata yöneldiği bir dönemde iç piyasada fiyatların artması halktan tepki alıyor. 
 
Rosstat'a göre, Haziran ayında gıda ürünlerinin fiyatı yıllık bazda rekor artış gösterdi. Örneğin mayıs ayına kıyasla, havuç yüzde 37, patates yüzde 20,3 zamlandı.  Yılbaşından bu yana havuç fiyatları neredeyse 2,5 kat arttı .
 
Gıda fiyatları, bu yıl 30 Haziran'da Putin'in halkın sorularını yanıtadığı canı yayında tartışılmıştı. Özellikle Ruslar, Ekvador muzlarının komşu bölgelerden gelen havuç ve patateslerden daha ucuz olmasını örnek olarak gösterdi. Putin “Kendi yerli ürünlerimizin üretim, yeterli değil" demiş, yurt dışından ve  genellikle Belarus veya Türkiye'den yapılan ithalata işaret etmişti. Putin, pahalanan  lojistiğin de fiyatları etkilediğini sözlerine eklemişti. 
 
Medyada yer alan yorumlarda, 19 Eylül’de yapılacak Duma seçimleri öncesinde halkın özellikle fiyat artışlarından kaynaklanan tepkilerini yatıştırmak için Kremlin’in önlemleri arttırdığı belirtiliyor.
 
10.8.2021
 
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında bir savaş çıkabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi