Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
DÜNYA HABERLERİ

Rusya'da bilimin beyin göçü

Rusya'da kaç bilim insanı ve araştırmacı var? İzvestiya gazetesinin resmi kaynaklara dayandırdığı habere göre bu sayı 340 bin. Ne var ki Bilimler Akademisi, bu sayının son 3 yılda 20 bin kişi azaldığına dikkat çekiyor. Üstelik sayının önümüzdeki yıllarda daha da azalması bekleniyor.
 
Gazetenin görüşüne başvurduğu Bilimler Akademisi üyesi Mihail Çernış'a göre, beyin göçünün önde gelen sebebi Rusya'da maaşların düşük olması. Bir diğer sorun ise yüksek eğitim kurumlarının araştırmacıları tatmin etmeyen yapısı.
 
Peki Rusya'dan ayrılıp başka bir ülkeye giden bilim insanı sayısı ne kadar? Devlet Akademik Beşeri Bilimler Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden Natalya Yemelyanova'ya göre bu sayı 130 ile 150 bin arasında. Bu kişilerin en çok çalıştığı ülkelerse ABD, Almanya ve İsrail.
 
KPMG'nin araştırması da Rusya'dan her yıl 100 bin insanın dış ülkelere göç ettiğini ve bu kişilerin yüzde 40'ının yüksek eğitim sahibi olduğunu gösteriyor. Bu kişilerin göç etme sebepleri yine benzer: düşük maaş, yetersiz finansman, fikri mülkiyet haklarının korunmaması vb.
 
Öte yandan Yüksek Ekonomi Okulu'ndan Yevgeniy Sjonov'a göre eski nesiller Rusya'yı terk etme eğiliminde olsa da yeni nesilde durumun tersine dönmeye başladığı iddiasında. Sjonov, son 5 yılda bilimsel çalışmalarını özellikle Rusya'da sürdürmek isteyen genç araştırmacı sayısının arttığını gözlemlemiş. Ancak bu araştırmacıların beklentisi maaşların arttırılması, yeni ekipman temin edilmesi ve araştırma özgürlüğü sağlanması.
 
Natalya Yemelyanova, ülkedeki araştırmacı sayısına olumsuz etki eden bir diğer faktör olarak beyin göçünün yanı sıra Rusya'nın nüfus problemini hatırlatıyor.
 
31.7.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Kovid-19 aşısı yaptırdınız mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi