Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Moskova'da dert restoranlara girmekmiş: QR gitti, aşı kuyruğu bitti!

Başkent Moskova’da salgın önlemlerinin hafifletilmesi kapsamında QR kodu (kare kod) uygulamasının kaldırılmasının ardından aşılara olan talep de aniden sert düşüşe geçti. Ne kliniklerde ne de özel aşı merkezlerinin önünde, önceki hafta gözlenen uzun kuyruklar yok. Sürü bağışıklığı için sonbahara kadar yüzde 80'lik aşılanmadan söz edilen günlerde Moskova'da durum yine belirsizliğe büründü.

Medyaya göre başkent sakinlerinin aşıya ilgisi, belediye başkanlığının vatandaşlara "restoranlara QR kodu olmadan girme" hakkını 19 Temmuz'da geri vermesinin ardından azaldı.

QR kodu olmayanların restoran ve kafelere alınmaya başlanması sonrası, Moskova’da toplu aşılama yapılan ve Avrupa’daki en büyük aşı noktalarından biri olan Gostinıy Dvor’da uzun kuyruklar son buldu.

Moskova Belediyesi, Gostinıy Dvor’da altı ay boyunca 42 bin kişinin aşı olduğunu açıklamıştı. 

IFORS Research şirketinin araştırmasına göre, Moskova’da aşı olanların yaklaşık üçte biri sırf restoranlada QR kod zorunluluğu getirilmesi sonrası aşı olduğunu belirtiyor.

Belediyenin verilerine göre Rusya başkentinde bugüne kadar 4 milyondan fazla kişi en az bir doz koronavirüs aşı oldu.

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, bunların 2,2 milyonunun iki dozu alanlardan oluştuğunu söyledi.

Rusya genelinde ise şu ana kadar tek doz aşı olanlar 33 milyon (nüfusun yüzde 22,59’u), iki doz aşı olanlar ise 21,4 milyon (nüfusun yüzde 14,67’si) seviyesinde.


21.7.2021 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi