Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

"Rusya'nın 10 yılı kaldı"

Avrupa Birliği'nin enerji politikasını değşitirmesi petrol ve doğal gaz ihracatçısı Rusya'nın ekonomisini derinden etkileyecek. Gazetecilerle bir araya gelen Lukoil Başkan Yardımcısı Leonid Fedun, Avrupa Birliği'nin uygulamaya koymayı planladığı karbon vergisinin öncelikli olarak metal ve gübre üreticilerini etkileyeceğini, bu yüzden petrol üreticilerinin şimdilik kaydıyla rahat bir nefes aldığını söyledi.
 
Ancak Fedun'un öngörüsüne göre, Avrupa Birliği'nin mevcut enerji piyasası 10 yıl içinde kökünden değişecek. Karbon salınımını azaltma hedeflerinin tutturulması için petrol, benzin ve dizel yakıt ithalatı minimuma indirilecek. Bu ise Rusya'nın kendine yeni pazarlar aramak zorunda kalacağı anlamına geliyor.
 
Leonid Fedun, bu yüzden Rusya'nın enerji ihracatı politikasını yeniden düzenlemek için en fazla 10 yıllık bir süresi kaldığına dikkat çekiyor. Avrupa'nın ilk alternatifi ise Asya.
 
Eurostat verilerine göre, 2019 yılında Avrupa Birliği, tükettiği petrolün yüzde 27'sini Rusya'dan temin etti. 2011'de bu oran yüzde 35'ti.
 
20.7.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi