Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

En fazla yatırımı hangi ülkeler yapıyor?

Ülkeye daha fazla yabancı yatırım çekmek için St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Fuarı’nda Başkan Putin’in de çağrıda bulunduğu günlerde, Rusya “yatırım cazibesi” açısından kendine "iyi bir yer" edinemedi.

Avrupa'da doğrudan yabancı yatırım için en cazip ülkeler sıralamasında Rusya 11. sırada yer aldı.
 
St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu'nda sunulan Ernst and Young imzlı bir raporda, pandemi etkisiyle Rusya’da yatırım projelerinin sayısının 2014 seviyesine gerilediği belirtildi. Raporda, "2020'de yabancı yatırımcılar Rusya Federasyonu'ndaki 141 projeye yatırım yaptı. 2019'a kıyasla Rusya'daki DYY (doğrudan yabancı yatırım) sayısı yüzde 26 düşüş gösterdi” denildi.
 
Diğer yandan Rusya'da 2019'da açıklanan projelerin yüzde 99'u devam ederken, Avrupa'da ertelenen proje sayısı yüzde 30'u buldu.
 
Rusya ekonomisine aktif olarak yatırım yapan ülkeler sıralamasında yüzde 28 düşüşe rağmen  yine Almanya ilk sırada. İkinci sırayı Çin ve ABD 15’er projeyle  paylaştı. Fransa dördüncü, İsviçre beşinci sırada. Ardından Hindistan ve İsveç geliyor. İlk 10’daki diğer ülkeler ise işadamları dörder projeye devam eden  Finlandiya, Türkiye ve İngiltere. 
 
Rusya’da yabancı yatırımcılar arasında lider sektör, önceki yıllarda olduğu gibi yine tarım-gıda sektörü oldu. Tarımda en çok yatırım yapan ülkeler Almanya ve ABD.
 
Yabancı yatırımı çekmede ikinci sırada makine ve teçhizat üretimi yer alıyor. Bu alanda liderler İtalya, Almanya, ABD ve Çin.
 
Rapora göre, Moskova ve Moskova Bölgesi, yabancı yatırımcılar arasında en cazip bölgeler. Bu bölgelerdeki projelerin çoğu Fransa, Almanya ve ABD'ye ait. St. Petersburg ve Leningrad Bölgesi'nde projelerde ana yatırımcı ülke ise Almanya. 2020 sonunda listede üçüncü sırada Çin'in ana yatırımcı olduğu yer ise Tataristan.

Rosstat'ın ön verilerine göre, 2020'de Moskova ekonomisine yapılan yatırımların hacmi 3,6 trilyon ruble olarak gerçekleşti. Rusya'nın sabit varlıklara yaptığı toplam yatırımdaki Moskova payı yüzde 18'e ulaştı. Ayrıca, sermaye Rusya'nın doğrudan yabancı yatırımının yaklaşık yarısını oluşturuyor.
 
 

5.6.2021

 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi