Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

İvanov endeksi: "Rusya'da orta sınıfın ruh hali salgın öncesine döndü"

Sberbak SIB’in her üç ayda bir yaptığı ve orta sınıfın nabzının tutulduğu “İvanov tüketim endeksi” araştırmasının sonuçları açıklandı. Araştırma, orta sınıf tüketicilerin ruh halinin salgın öncesi dönemdeki seviyeye döndüğünü gösterdi.

Araştırmaya göre, Rusya’da orta gelir grubundaki kişiler arasında ekonominin gidişatı ve ruble kuru hakında endişe duyanların oranında 2020’nin son çeyreğine göre azalma kaydedildi. 
 
2021’in ilk çeyreğinde orta sınıf mensuplarının ortalama maaşı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3 arttı. 
 
Devlet İstatistik Servisi (Rostat) verilerine göre ise ilk çeyrekte Ruya vatandaşlarının reel gelirleri yıllık bazda yüzde 3,6 geriledi.
 
Business FM’e değerlendirmede bulunan Yevgeniy Nadorşin adlı ekonomist, “Maaşlarda nominal olarak yüzde 3 artış oldu ve bu oran enflasyonun çok altında, dolayısıya gelirlerdeki artışın büyük bölümü tüketici fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle eridi” dedi.
 
Sberbak SIB’in verilerine göre, Rusya’da bugün orta sınıf mensuplarının en fazla endişelendikleri konuların başında sağlık sorunları gelyor.
 
17.5.2021
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi