Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Böyle zenginlik dünyada yok

Rusya’daki gelir dağılımı adaletsizliğine ilişkin çok çarpıcı bir araştırma medyaya yansıdı.  İngiliz Financial Times’ın haberine göre Rusya'daki en zengin 120 kişinin serveti, ülkenin toplam GSYİH’sinin yüzde 35'ine eşit.  Rusya’nın bu göstergede dünyada ilk sırada olduğu vurgulandı.

 
En zengin Rus işadamı Aleksey Mordaşov, 30 milyar dolarlık servetiyle ülkenin GSYİH’sinin yüzde 1,5’nden fazlasına tek başına sahip.
 
Gazeteye göre, Morgan Stanley'deki analistlerin raporunda, Rusya’yı zengin zümrenin servetinin GSYİH’ye oranından yüzde 30 ile İsveç izliyor.
 
Daha sonra yüzde 19 ile Hindistan ve ABD sıralanıyor.
 
Araştırmada zenginler üç kategoriye ayrıldı. 
 
İlk grupta servetlerini miras yoluyla elde edenler bulunuyor. Fransa, Almanya ve Endonezya’da en zengin isimler genelde bu grupta.
 
İkinci gruptaki milyarderlerin teknoloji sayesinde  zenginleştiği belirtiliyor ve onlara “iyi-temiz zenginler” deniliyor. Bu grubun temsilcileri Tayvan, Çin ve Güney Kore.
 
Son sırada ise “kirli-kötü zenginler” olarak kategorize edilenler var. Bu gruptakilerin petrol-gaz gibi doğal kaynak zenginliği, madencilik, emlak, borsa gibi alanlarda servet yapanlar olduğu belirtildi.  Rusya’daki zenginlerin yüzde 60’ı bu gruba dahil edildi. Ardından Meksika ve Avustralya geliyor. 
 
Rosstat'a göre, geçen yıl Rusya'nın GSYİH’si yaklaşık 107 trilyon rubleydi.
 
Financial Times’a göre, derin ekonomik krize rağmen geçen yıl dünyada dolar milyarderlerinin toplam serveti 5 trilyon dolardan 13 trilyon dolara çıktı. Dünyadaki dolar milyarderleri sayısın 700 kişi artarak 2 bin 700’e  yükseldi.
 
16.5.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi