Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Turizme 'domates' formulü: "Rus heyet incelemeye Türkiye’ye davet edilecek"

Türkiye 1 Haziran'dan itibaren Rusya ile charter uçuşlarının yeniden başlatılması umuduyla hazırlıklarını ve temaslarını sürdürürken, Ankara'da hükümete yakın kaynaklardan medyaya yansıyan haberler, masadaki önlem planlarının detaylarını yansıtıyor. Daha önce Rusya ile domates ihraç krizinde defalarca yaşandığı gibi, turizmde de "alınan önlenlerin yerinde görülmesi için" Rusya'dan resmi heyet davet edlmesi, önerilen ilk önlemler arasında.

Milliyet'ten Ecem Toplar'ın "Rusya’ya ‘Alman modeli’ önerilecek" başlıklı haberine göre, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Bosna Hersek, Slovenya ve Almanya temaslarının ardından, Türkiye ile Sırbistan ve Macaristan arasında da karşılıklı seyahat kısıtlamalarının kaldırılması için aşı sertifikalarının tanınmasına yönelik anlaşmaya varıldı. Avrupa’nın yanı sıra Türkiye’ye en çok ziyaretçi gönderen ülkelerle başlatılan diplomasi trafiğinin yeni durağı ise Rusya olacak. Rusya’nın Türkiye’ye uçuşları askıya almasının ardından Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun beraberinde bazı bakanlarla bu ay içinde Moskova’yı ziyaret etmesi bekleniyor.

Aşı sertifikası
17 günlük tam kapanma süreciyle vaka sayılarında anlamlı bir düşüşü sağlayan Türkiye, güvenli turizm hizmetiyle bu alandaki rakipleri arasında fark yaratebilmek için de çalışmalarını yoğunlaştırdı. Sektöre yönelik aşılama çalışmaları hızlandırılırken, güvenli turizm sertifikasına sahip otellerde de denetimler sıklaştırıldı.
Yurt içindeki hazırlıkların yanısıra Türkiye’de yurt dışında da yoğun bir turizm diplomasisi yürütüyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Bosna Hersek, Slovenya ve Almanya’da gerçekleştirdiği temasların ardından, Türkiye ile Sırbistan ve Macaristan arasında da seyahat kısıtlamalarının kaldırılması için adım atıldı.

Üç ülke, karşılıklı olarak aşı sertifikalarının tanınmasına yönelik anlaşmaya vardı. Diğer yandan Çavuşoğlu, Bosna Hersek, Slovenya, Almanya, Sırbistan ve Macaristan’dan mevkidaşlarını hem alınan önlemleri görmeleri hem de Antalya Diplomasi Forumu’nda katılımcı olmaları için Türkiye’ye davet etti.

Moskova’ya gidecekler

Avrupa’nın yanı sıra Türkiye’ye en çok ziyaretçi gönderen ülkelerle başlatılan diplomasi trafiğinin yeni durağı ise, Rusya olacak.
 
Rusya’nın Türkiye’ye uçuşları askıya almasının ardından bu ay içerisinde, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un Moskova’yı ziyaret ederek, uçuşların yeniden başlatılması için girişimlerde bulunması planlanıyor.

Yapılacak görüşmelerde, Rusya’ya “Alman formülü” sunulacak. Küresel salgının başından itibaren Almanya ile turizm alanında yapılan iş birliğinin Rusya ile de yapılması önerilecek. Bu kapsamda, Rusların ilgi gösterdiği Ege ve Akdeniz gibi turizm bölgelerinde hijyen standartlarının en üst düzeyde olduğu belirtilecek.

Turistlerin sağlık önlemleri garanti altına alınarak, otellerde alınan tedbirler rapor halinde Moskova’ya iletilecek. Bir Rus heyet, alınan önlemleri incelemek üzere Türkiye’ye davet edilecek. Otellerdeki izolasyon önlemleri, hijyen standartları, sağlık altyapısı konusunda geçen sene Almanya’ya yapılana benzer şekilde bilgilendirme toplantıları ve temaslar gerçekleştirilecek.

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, 2020’de Türkiye’ye 2 milyondan fazla Rus turist geldiğini, ancak bu yıl için turist sayısında 500 bin kişiye yakın düşüş beklentisinin olduğu bilgisini aktarmıştı.

Haberin devam için tıklayın

16.5.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi