Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya'da pandemi trendleri: Beyaz eşya satışları neden patladı?

"Koronavirüste üçüncü dalganın başlayabileceği, yaptırımların artmasıyla rublenin daha da değer kaybedeceği, enflasyon artışıyla fiyatların artacağı endişesi, Rusya'da dayanıkı tüketim ürünlerine talebi arttırdı. Her belirsizlik döneminde bu fenomen yaşanıyor".
 
M. Komsomolets gazetesi, son gelişmeleri bu analizle aktardı. 
 
Rusya’da rublenin daha fazla değer kaybetmesinden ve ithal ürünlerin pahalanmasından endişe eden halk, birikimleriyle beyaz ve elektronik eşya satın alımına yöneldi. 

Gazetenin haberine göre, 2021’in ilk çeyreğinde Rusya’da 3,3 milyon adet beyaz eşya satıldı.

En çok satılan ürünlerin başında buzdolabı, çamaşır ve bulaşık makinesi geliyor.

Bu ürünleri ocak, davlumbaz ve elektrikli süpürgesi izliyor.
 
M.Video-Eldorado şirketinin verilerine göre bu ürünler için ilk üç ayda 76,3 milyar ruble harcanırken, bu gösterge yıllık bazda yüzde 10 arttı.
 
Rusya’da 2020’nin tamamında ise beyaz eşya satışları yüzde 22 artışla 11 milyon adete yükselmişti.
 
Çağdaş Gelişim Enstitüsü'nün önde gelen uzmanlarından Nikita Maslennikov, "Bugün yıllık bazda enflasyon yüzde 5,8'de kalırken, geleceğe dönük enflasyon beklentileri yüzde 14 civarında. Ayrıca tüm ev aletleri ve elektronik ürünlerin daha sık yenilenmesi gerekiyor. 2000'lerde, ev aletleri bugünkünden iki kat daha uzun ömrülüydü" diyor.
 
Uzmanlara göre, yurt içinde fiyatları yükselten bir diğer önemli faktör, doğrudan pandemi ve uluslararası karantina ve vize kısıtlamalarıyla ilgili. Yurt dışına seyahat edemeyen Ruslar, önceden planlanan harcamaların bir kısmını iç pazara aktarıyor. 
 
Amarkets analitik departmanı başkanı Artyom Deyev ise, "Beyaz eşya satışlarının artmasında ilk neden pandemi. İnsanlar daha çok kalmak zorunda oldukları evlerinde konforlarını yükseltiyor.  İkinci nokta, emlak piyasasını canlandıran ipotek programı. Bir daire satın alan haliyle yeni buzdolapları, televizyonlar, çamaşır makineleri alıyor" diyor.
 
 
13.5.2021
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi