Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
DÜNYA HABERLERİ

Ağaç kestirecek projeye onay yok

Rusya’nın Volgograd bölgesinde çevrecilerin tepkisine neden olan otoyol inşaatına izin çıkmadı. Federal Doğal Kaynak Kullanımı Denetleme Servisi (Rosprirodnadzor), binlerce meşe ağacının kesilmesini gerektiren otoyolun inşaat projesini onaylamadığını duyurdu.

Volgograd’ın banlyösünde UNESCO Dünya Biyosfer Rezervleri Ağı’na dahil olan Volgo-Ahtubinskaya taşkın yatağının üzerinden geçecek köprü inşaatı tepkilere neden olmuştu. Toplum Konseyinde de konu tartışılmış, otoyol inşası için kesilmesi gereken binlerce meşe ağacının yerinin doldurulamayacağı uyarısı yapılmıştı.
 
Rosprirodnadzor basın servisinden yapılan açıklamada projenin gözden geçirilmesinin talep edildiği belirtildi.
 
Volga Nehri üzerinde dört bölümden oluşan 30 kilometrelik köprü projesinin tamamlanması halinde Volgograd’da trafik yoğunluğunun önemli ölçüde azalacağı öngörülüyor. 
 
Dün ise medyaya çevrecilerin büyük tepkisini çeken şu haber yansımıştı:
 
Moskova yakınlarındaki Odintsovo'da bir inşaat şirketinin, konut projesi uğruna İkinci Dünya Savaşı gazileri anısına dikilen ağaçları söktüğü öğrenildi. Konuyu haberleştiren Business FM'e konuşan mahalle sakinleri, ağaçlı yolun bundan 70 yıl önce dikildiğini söyleyerek uygulamaya tepki gösterdi.
 
Yayın organı ünlü Rus inşaat şirketi PİK'e bağlı bir taşeronun Gaziler Yolu olarak bilinen ağaçlı güzergahı 24 Nisan günü sökmeye giriştiğini bildiriyor. Habere göre, olaya şahit olan mahalle sakinleri polis çağırarak yıkımı durdurdu, ancak güzergahtaki ıhlamur ağaçlarının 657'sini sökülmekten kurtaramadı.
 
Taşeronun sağlıklı durumdaki ağaçları kökünden söktükten sonra elektrikli testerelerle doğradığı, çıkan talaş ve kütükleri de olduğu yerde bıraktığı öğrenildi. Mahalle sakinleri yetkililere yaptıkları çağrıların görmezden gelindiğini de sözlerine ekliyor.
 
Yayın organına bilgi veren yetkili ağızlar ise olayla ilgili inceleme başlatıldığını söyledi. PİK'ten yapılan açıklamada ise taşeron şirketle iş aktine son verildiği bilgisi yer alıyor. Ancak şirket bölgede planladığı konut inşaatına devam edecek.
 
 
12.5.2021
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi