Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
DÜNYA HABERLERİ

'Diyette Negatif kalorili besin'

Tatil mevsimine sayılı haftalar kala fazla kilolardan şikayetçi Rusyalılar diyet arayışına girerken, İzvestiya gazetesi, en çok rağbet gören diyetlerin etkinliğini uzmanına sordu. Diyetisyen hekim Olga Şmelyova, zayıflama endüstrisindeki en popüler konseptlerden biri olan "negatif kalorili besinlere" şüpheyle yaklaştığını belirtiyor.
 
Sindirmek için harcanan enerjinin elde edilen enerjiden daha fazla olduğu iddia edilen besinler "negatif kalorili" olarak adlandırılıyor. Buna göre, örneğin, yalnızca 6 kalori besin değerine sahip bir kereviz sapını tüketmek için vücut aldığından daha fazla enerji harcıyor. Böylece bir kalori eksikliği yaratılarak zayıflamanın önü açılıyor.
 
Şmelyova ise bu teoriye şüpheyle yaklaştığını belirterek "negatif kalorili besin" diye bir şeyin söz konusu olamayacağı görüşünde.
 
Dünyaca ünlü Mayo Clinic'ten uzmanlar da "yiyerek zayıflama" konseptine mesafeli. Merkezin uzmanlarından Donald Hensrud, kalori eksikliği yaratmanın en temel yolunun alınan besin miktarını azaltmak ve egzersizi arttırmak olduğuna dikkat çekiyor.
 
Olga Şmelyova, zayıflama sürecinin 100 metre koşusundan ziyade bir maratona benzediğini, bu yüzden gözle görünür sonuçlar için zamana ihtiyaç olduğunu söylüyor.
 
İzvestiya gazetesinin Google Trends ve Yandex Wordstat özelliklerini kullanarak yaptığı araştırmaya göre, Rusya'da internet üzerinden en çok aranan diyet yöntemi "5 numaralı masa" (Стол № 5). Sovyetler Birliği döneminde geliştirilen bu yöntemin esası, hastanın tıbbi göstergelerine göre 15 diyetten birinin reçete edilmesine dayanıyor. 
 
5 numaralı masa menüsünde yağlara kıyasla karbonhidrat ve proteinlerin ağırlığı söz konusu. Bu diyette günde 3-4 saat aralıklarla küçük öğünler tüketiliyor.
 
Dünya genelinde büyük ilgi gören keto diyeti de Rusya'da en çok aranan yöntemler arasında. Bu yöntemde vücut enerji ihtiyacını karbonhidratlar yerine yağlardan karşılıyor.
 
8.5.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi