Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Kremlin yine göçmen açığına dikkat çekti: "Onlara ihtiyacımız var..."

Rusya’da salgın sonrası yaşanan göçmen iş gücü açığının ekonomiye olumsuz etkileri dile getirilmeye devam ediyor. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, özellikle inşaat ve tarım seköründe iş gücü açığı yaşanmasının ülke ekonomisini frenlediğini söyledi.

 
Gelen bir soru üzerine konuyu yorumlayan Peskov, “Son bir yılda göçmen sayısı çok azaldı. İddialı planlarımızı hayata geçirmek için göçmenlerden gerçekten yoksunuz” dedi.
 
Göçmen açığı nedeniyle salgın döneminde inşaat ve tarım sektöründe yeni projelerin azaldığını belirten Peskov, Rusya’da yaşayan göçmenlerin çocuklarının ülkeye adaptasyonu için devletin gerekli şartları sağlaması gerektiğine de dikkat çekti.
 
Business FM’in görüştüğü Rusya Özbek Diasporası Başkanı Timur Muhamedov, Moskova’da salgın öncesi inşaat işçilerine yaklaşık 40 bin ruble maaş verilirken, bugün ise işverenlerin bu rakamı 70 bin rubleye kadar çıakrmaya hazır olduklarını belirtti.
 
Rusya’da 10’dan fazla bölgedeki inşaatlarda yaklaşık 200 bin kişilik iş gücü açığı olduğu açıklanmıştı.
 
10.4.2021
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sorumuz Rusya'da yaşayanlara: Aşı yaptırdınız mı?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi