Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Bakanlardan bürokratlara: İşte Rusya'nın 7 rüşvet rekortmeni

Rusya'da bir yandan rüşvet-yolsuzluk iddiaları, diğer yandan bakan düzeyine kadar davalar ve mahkumiyetler eksik olmuyor. Komsomolskaya Pravda gazetesi, son yıllarda ülkede patlak veren en önemli rüşvet skandallarını sıraladı. İşte bakanlardan valilelere, verilen ve alınan en yüksek rüşvet miktarları.

1. Mihail Abızov. Açık Hükumet Koordinasyonundan Sorumlu Devlet Bakanı. Rüşvet aldığı miktar: 32 milyar ruble (412 milyon dolar). Eski bakanın 2011-2016 yılları arasında 70 off-shore hesabında biriktirdiği para miktarı 860 milyon dolar.
 
2. Kirill Çerkalin. FSB albayı. Rüşvet aldığı miktar: 12 milyar ruble (155 milyon dolar). Çerkalin, yakalandığı sırada FSB'nin banka denetimlerinden sorumlu K biriminde görev yapıyordu.
 
3. Dmitri Zaharçenko. Polis albayı. Rüşvet aldığı miktar: 8,5 milyar ruble (109 milyon dolar). Zaharçenko bakanlığın ekonomik güvenlik ve yolsuzluğu önleme biriminde çalışıyordu.
 
4. Vadim Belousov. Devlet Duması milletvekili. Rüşvet aldığı miktar: 3 milyar ruble (38 milyon dolar). Bir inşaat şirketinden rüşvet alırken yakalanan Belousov, daha sonra Londra'ya kaçmayı başardı. Servetinin büyüklüğü 200 milyon dolar olarak tahmin ediliyor.
 
5. Aleksandr Horoşavin. Eski Sahalin Valisi. Rüşvet aldığı miktar: 1 milyar ruble (13 milyon dolar). 2015'te 13 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
 
6. Yevgeniya Vasilyeva. Savunma Bakanlığı bürokratı. Rüşvet aldığı miktar: 647 milyon ruble (8,3 milyon dolar).
 
7. İvan Belozvertsev. Eski Penza Valisi. Rüşvet aldığı miktar: 500 milyon ruble (6,4 milyon dolar). 2021'de yakalanan eski valinin kimlerden rüşvet aldığı şimdilik belirsiz.
 
Yazı: "Biz rüşvete karşıyız"
 
8.4.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sorumuz Rusya'da yaşayanlara: Aşı yaptırdınız mı?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi