Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Bu sabah dolar 78, euro 92 rubleyi aştı: Rubledeki başlıca riskler neler?

Rusya’da dolar kuru yaklaşık beş ay sonra 78 rublenin üzerini gördü. Bu sabah 78 rubleyi geçip 77,8 rubleye döndü, euro 92,3 rubleden işlem gördü.  Peki, rublenin üzerinde baskı oluşturan başlıca faktörler neler? 

Alfa Bank baş ekonomisti Natalya Orlova, rublenin gidişatına etki eden ve edecek başlıca faktörler olarak hızlı enflasyonu, siyasi protestoları ve Batı’nın Rusya karşıtı yaptırımlarının ağırlaşması risklerini gösterdi.

Uzmanlar, 2021’de rublenin değer kaybının başlıca nedenleri olarak Maliye Bakanlığı’nın döviz satın alımına başlamasını, jeopolitik risler nedeniyle yabancılardan sıcak para çıkışını, yüksek ruble likiditesini ve yabancı varlıklar cinsinden yatırımlara olan talebi gösteriyor.

Rusya’ya yeni yaptırım uygulanmasına yol açabilecek jeopolitik riskler olarak ise Donbas ve Kırım’daki gerginlik, 2020’de Rus hacker’larca ABD’li kuruluşlara saldırı düzenlendiği iddiası, Kuzey Akım-2, Rusya’nın ABD seçimlerine müdahale ettiği iddiaları ve muhalif siyasetçi Aleksey Navalnıy ile ilgili yaşanan siyasi gelişmeler sıralanıyor. 

Rus medyasında yer alan habere göre, Alfa Bank raporunda, yıl sonu dolar kuru tahmini 75’ten 76 rubleye çıkartıldı.  

Orlova, rublenin “adil değeri” için değerlendirmelerinin de 68-78 ruble aralığından 66-80 ruble aralığına yükseltildiğini bildirdi. 


7.4.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sorumuz Rusya'da yaşayanlara: Aşı yaptırdınız mı?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi