Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

Türkiye için üretildi, Rusya'da çıktı

Kanın pıhtılaşmasını önleyen, pek çok hastalığın yanında son dönemde koronavirüsten kaynaklanan komplikasyonlardan sonra da kullanılan antikoagülan tablet “Xarelto” (Ksarelto), Rusya’da küçük çaplı bir krize neden oldu. 

Rus basınına yansıyan haberlere göre, Alman ilaç şirketi Bayer tarafından Türkiye pazarı için üretildiği saptanan antitrombotik tabletler, henüz anlaşılamayan bir nedenle Rusya’ya yollandı ve eczanelere dağıtıldı.
 
Rusya Federal Tıbbi Gözetim Ajansı (Roszdravnadzor), “Xarelto” ilacının Rusya’da satılan üç serisinin Türkiye için üretildiğini saptadı. Kurumdan eczane ve hastanelere yollanan yazıda, 
"Bayer JSC'ye göre, bu tıbbi ürünün BXJEB83, BXJ8R22, BXJ6G37 serileri üretici tarafından Türkiye Cumhuriyeti'nde satışa sunulmak için üretilmiştir. Rusya Federasyonu'na prosedüre uygun olarak ithal edilmemiştir” denildi.  
 
Rosdravnadzor eczanelerden ve hastanelerden stoklarında bu antikoagülan serisinin olup olmadığını kontrol etmelerini ve varsa hemen dolaşımdan çekmelerini istedi.
 
 "Xarelto"  pandemi sırasında koronavirüs, felç ve kalp krizini önlemek için de kullanılıyor. Bu ilaç Rusya'da şiddetli ya da orta şiddette Kovid-19 tedavi kapsamına dahil edilmişti.

1.4.2021
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sorumuz Rusya'da yaşayanlara: Aşı yaptırdınız mı?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi