Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Dzerjinski geride kaldı, Sobyanin heykel referandumunu durdurdu

Moskova'da SSCB sonrası dönemin en hararetli polemiklerinden biri, "sürpriz son" ile noktalandı.  Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, FSB (eski KGB) binasının önündeki Lubyanskaya Meydanı'nına yeniden heykel dikilmesi planını iptal etti.

Meydana Rus prensi Aleksander Nevski veya SSCB devrinde kaldırılan KGB'nin kurucusu Feliks Dzerjinski'nin heykelinin dikilmesi için yapılan online halk oylaması durduruldu. 5 Mart'a kadar devam etmesi gereken oylamaya 320 bin kişi katılmışken yüzde 55 Nevski, yüzde 45 Dzerjinski lehinde oy kullandı.

Sobyanin, blog sayfasından bir açıklama yaparak, "Aleksandr Nevski taraftarları küçük bir farkla önde. Ancak kamuoyunun ikiye bölündüğü açık. Oylamanın kendisi de giderek farklı görüşlere sahip insanlar arasında bir çatışmaya dönüşüyor. Bu pek iyi bir durum değil. Böyle kararlar için, bence, daha açık farkla insanların rızası gereklidir. Oylama sürecini durdurmanın doğru karar olduğuna ve şimdi olduğu gibi meydanı boş bırkamanın doğrı olduğuna inanıyorum" dedi.

 
Sobyanin, “Tarihe farklı bakış açıları kaçınılmazdır. Ancak sokaklardaki ve meydanlardaki anıtlar bölmeli, toplumu birleştirmeli ”diye ekledi.
 
"Aktif Vatandaş" portalında heykel için oylama 25 Şubat'ta başladı . 5 Mart'a kadar sürmesi gerekiyordu.

26.2.2021
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sorumuz Rusya'da yaşayanlara: Aşı yaptırdınız mı?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi